Correll_Dohlmann

Marie Hansine Wittroch1857

Name
Marie Hansine Wittroch
Birth February 13, 1857 32 28
Alias
Marie Hansine Wittrock

Christening June 1, 1857 (Age 3 months)
Birth of a brotherHans Christian Wittroch
August 4, 1860 (Age 3 years)
Christening of a brotherHans Christian Wittroch
November 4, 1860 (Age 3 years)
Birth of a sisterRasmine Emilie Wittrock
July 14, 1862 (Age 5 years)
Christening of a sisterRasmine Emilie Wittrock
March 1, 1863 (Age 6 years)
Death of a paternal grandfatherSøren Andreas Cappelen
June 13, 1864 (Age 7 years)
Birth of a sisterLudovica Theodora Wittrock
June 10, 1865 (Age 8 years)
Christening of a sisterLudovica Theodora Wittrock
August 20, 1865 (Age 8 years)
Birth of a sisterAnna Catharine Wittroch
October 17, 1868 (Age 11 years)
Christening of a sisterAnna Catharine Wittroch
April 4, 1869 (Age 12 years)
Birth of a brotherAdolph Haldur Nicolai Wittroch
December 24, 1871 (Age 14 years)
Christening of a brotherAdolph Haldur Nicolai Wittroch
May 19, 1872 (Age 15 years)
Death of a sisterAnna Catharine Wittroch
February 9, 1873 (Age 15 years)
Burial of a sisterAnna Catharine Wittroch
February 16, 1873 (Age 16 years)
EngagementHr_NielsenView this family
1886 (Age 28 years)

Birth of a daughter
#1
Amalie Marie Nielsen
November 23, 1886 (Age 29 years)
DivorceHr_NielsenView this family
1886 (Age 28 years)

Christening of a daughterAmalie Marie Nielsen
November 30, 1886 (Age 29 years)
Death of a fatherAdolph Emil Wittroch
February 2, 1898 (Age 40 years)
Death of a motherEmilie Magdalene Møller
August 31, 1914 (Age 57 years)
Death of a sisterLudovica Theodora Wittrock
after 1936 (Age 78 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 15, 1856Frederiksberg kirke
3 months
herself
4 years
younger brother
23 months
younger sister
3 years
younger sister
3 years
younger sister
Anna Catharine Wittroch
Birth: October 17, 1868 43 40Tømrergade 2, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death: February 9, 1873Korsgade 54, Kbh.
3 years
younger brother
Family with Hr_Nielsen - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1886
11 months
daughter

Shared note
ID 125-6b4a: Marie Hansine Wittroch alias Marie Hansine Wittrock Født: 13-02-1857 i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt (2. pinsedag) den 01-06-1857 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af (ID 125-6b4) Adolf Emil Wittroch, murersvend, og hustru Emilie Magdalene Møller, 7J, Nørrebro. Kilde: KB-opslag 382, nr. 73, side 385. Trinitatis sogn. År 1854-1857. KB_012_2_007_K13-28-A. Konfirmeret 16-04-1871: Marie Hansine Wittroch bliver konfirmeret i påsken den 16-04-1871 i Skt. Johannes kirke, Kbh. Født 13-02-1857 og døbt 2. pinsedag 1857. Datter af murersvend Adolph Emil Wittroch og hustru Emilie Magdale Møller, Tømrergade 2. Kilde: KB-opslag 99, nr. 40. Skt. Johannes sogn. År 1862-1889. KB_010_2_011_K04-15-A. I 1886 er Marie Hansine Wittroch kæreste med hr. Nielsen. Frugten af deres forhold er datteren: ID 125-6b4a1: Amalie Marie Nielsen Født: 23-11-1886 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der den 30-11-1886. Datter af ugift Marie Hansine Wittroch på 29 år. Kilde: KB-opslag 62, barn nr. 546. mor nr. 546. Den Kgl. Fødselsstiftelses sogn. År 1885-1891. KB_075_4_019_K03-17-A. Folketællinger og bosteder: FT-1885: København, København (Staden), Dannebrogsgade (Lige numre), No. 26, Matrikel 58, Lod 18, Stuen, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C0485: Adolf Eimilie Wittrok, 60, Gift, Husfader, Murersvend ved Gasværket, Odense - alias Adolph Emil Wittrock Emilie Magdalene Wittrok, 54, Gift, Husmoder, Kjøbenhavn >> ID 125-6b4a: Marie Hansine Wittrok, 28, Ugift, Datter, Kjøbenhavn ID 125-6b4c: Emilie Rasmine Wittrok, 22, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Lodovika Theodora Wittrok, 19, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Adolf Haldor Nicolai Wittrok, 13, Ugift, Søn, Kjøbenhavn FT-1890: Dannebrogsgade 39A & B, Udenbys Vester kvarter, Skydebanens rode, Matrikel 305. Dannebrogsgade 39 B, 2. sal, tv., Kbh. - familie nr. 40-44: Adolf Emil Wittrock, 65, Odense, gift, FK, murer på Vestre Gasværk Emilie Magdalene Wittrock, 61, København, gift, FK, husmor, >> ID 125-6b4a: Marie Hansine Wittrock, 33, København, ugift, FK, datter ID 125-6b4c: Emillie Rasmine Wittrock, 27, København, ugift, FK, datter Adolf Haldor Nikolai Wittrock, 18, København, søn, FK, ugift Kilde: FT-opslag 78. FT1890_00004_00551 FK = folkekirken Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 >> ID 125-6b4a: Marie Hansine Wittrock, f. 12-02-1859 (læst: 1857) i København - Stillinger: Haandarbejde Adresser: 01-05-1892: Dannebrogsgade 39 B , 2. 01-05-1893: Frameldt 01-11-1893: Dannebrogsgade 27 , 2. 01-05-1899: Frameldt 01-11-1900: Kingosgade 4 , 5. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro). Filmrulle 0050. Registerblad 2673 (unikt id: 2363602) FT-1901: Kingosgade 4, 5. sal, Kbh.: >> ID 125-6b4a: Marie Hansine Wittroch, f. 12-02-1857 (læs: f. 13-02-1857) i Kbh., ugift, husmor, strikkerske, Trikotagefabrik C. Nielsen ID 125-6b4a1: Amalie Marie Nielsen, f. 23-11-1886 i Kbh., ugift, barn samt 2 logerende Kilde: FT-opslag 43. FT1901_0015_00348 FT-1916: Holbæk, Ars, Raklev, Raklev kommune, Nyrup by, 14 b, 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1916, D3042 Ane Mette Jensen, 14/8 1846, Enke, husmoder, Rentier >> ID 125-6b4a: Marie Hansine Vittroch, 13/2 1857, Ugift, husbestyrerinde