Correll_Dohlmann

Ane Kirstine HansenAge: 73 years18791952

Name
Ane Kirstine Hansen
Birth March 16, 1879
Alias
Ane Kirstine Nielsen f. Hansen

Christening April 14, 1879 (Age 29 days)
MarriageJens Peder NielsenView this family
April 20, 1899 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Axel Nielsen
August 31, 1901 (Age 22 years)
Christening of a sonAxel Nielsen
October 6, 1901 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#2
Kirsten Ingeborg Nielsen
May 24, 1903 (Age 24 years)
Christening of a daughterKirsten Ingeborg Nielsen
July 5, 1903 (Age 24 years)

Birth of a son
#3
Ejnar Jørgen Kristian Nielsen
February 25, 1905 (Age 25 years)
Christening of a sonEjnar Jørgen Kristian Nielsen
April 21, 1905 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#4
Jenny Nielsen
June 11, 1906 (Age 27 years)
Christening of a daughterJenny Nielsen
August 12, 1906 (Age 27 years)
DivorceJens Peder NielsenView this family
1907 (Age 27 years)

Birth of a son
#5
Jens Otto Nielsen
April 1, 1908 (Age 29 years)
Christening of a sonJens Otto Nielsen
April 20, 1908 (Age 29 years)
Death March 24, 1952 (Age 73 years)
Burial March 24, 1952 (on the date of death)
Family with Jens Peder Nielsen - View this family
ex-husband
herself
Marriage: April 20, 1899Toksværd kirke
Divorce: 1907
2 years
son
21 months
daughter
21 months
son
15 months
daughter
22 months
son

Shared note
Ane Kirstine Hansen alias Ane Kirstine Nielsen f. Hansen Født: 16-03-1879 på Jyderup Mark, Faxe sogn og herred, og døbt 14-04-1879 i Faxe kirke - datter af indsidder Christian Hansen af Jyderup Mark og hustru Ane Marie Christensen, 25 år gl. Kilde: KB-opslag 334, nr. 13. Fakse (Faxe) sogn og herred. Præstø amt. År 1844-1883. KB_472_2_005_K12-10-A. Gift 20-04-1899: Ungkarl Jens Peder Nielsen, tjenestekarl i Skuderløse, Teestrup sogn (f. 20-04-1875 i Brandelev, søn af husmand Jørgen Nielsen og hustru Kirsten Jensen af Brandelev (Brandeløv), gifter sig 20-04-1899 i Toksværd kirke med pige Ane Kirstine Hansen, for tiden i Gødstrup, Toksværd sogn (f. 16-03-1879 på Jyderup Mark, Faxe sogn, datter af husmand Kristian Hansen og hustru Ane Marie Hansen f. Christensen, af Gødstrup, Toksværd sogn). Kilde: KB-opslag 165, nr. 1. Toksværd sogn. Hammer h. Præstø a. År 1897-1909. KB_1892_525_3_012_0165a-V. Ægteskabet opløst og parret skilt. Død 24-03-1952: Ane Kirstine Nielsen f. Hansen, dør 24-03-1952, 73 år gl., på Alderdomshjemmet i Faxe. Hun bliver begravet 24-03-1952 på Faxe sogns kirkegård. Født 16-03-1879 i Fakse sogn, datter af indsidder Christian Hansen og hustru Ane Marie Christensen. Fraskilt i Fakse sogn og herred, Præstø amt. Skilt fra fabriksarbejder Jens Peter Nielsen, København. Afdødes sidste bopæl: Alderdomshjemmet, Fakse (Faxe). Anm.: Skifteretsattest fra Store Heddinge 22-03-1952. Kilde: KB-opslag 255, nr. 14. Fakse (Faxe) sogn og herred. Præstø amt. År 1948-1963. KB_1892_472_3_031_0253a-DK. Jens Peter forlader kone og børn (antagelig omkring 1907), hvorefter han tager til Gladsaxe i København sammen med sin kæreste. Folketællinger: FT-1901: Præstø, Fakse, Fakse, Faxe by, 23, 57, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C5146 Hans Nielsen, 23/11-1852, Gift, husfader, vejmand på amtets veje, Faxe Sogn, Præstø Amt. Ane Sofie Nielsen, 3/7-1862, Gift, husmoder, Faxe Sogn, Præstø Amt. Hans K Nielsen, 12/8-1893, Ugift, barn, Faxe Sogn, Præstø Amt. Stine H Mary Nielsen, 13/4-1899, Ugift, barn, Faxe Sogn, Præstø Amt. Maren Hansen, 19/11-1828, Enke, slægtning, fattighjælp, Faxe Sogn, Præstø Amt. Jens P Nielsen, 20/4-1875, Gift, husfader, arbejder i Faxe kalkbrud, Næstelsø Sogn, Præstø Amt. Gift i 1899 >> Ane Kirstine Nielsen, 16/3-1879, Gift, husmoder, Faxe Sogn, Præstø Amt. Gift i 1899 FT-1906: Herlufsholm sogn, Tybjerg herred, Sorø amt, Herlufsholm Hovedgaard, Arbejderbolig ved Kohaven, familie nr. 22: Jens Peter Nielsen, f. 20-04-1875, husfar, gift, daglejer ved agerbrug >> Ane Kirstine Nielsen f. Hansen, f. 16-03-1879, husmor, gift Axel Nielsen, f. 31-08-1901, ugift, søn Kirsten Ingeborg Nielsen, f. 24-05-1903, ugift, datter Einer Jørgen Chr. Nielsen, f. 25-02-1905, ugift, søn Kilde: FT-opslag 100. FT-skema 23, fra opslag 98-100. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=17011#17011,653020 FT-1911: Præstø amt, Faxe herred, Faxe sogn, Landdistrikt - Hovby fattiggård, matr. 16b: >> Ane Kirstine Nielsen, f. 16-03-1879 i Faxe sogn, gift, forsørges af fattigvæsenet Jens Otto Nielsen, f. 01-04-1908 i Faxe sogn Kilde: FT-opslag nr. 310. FT1911_0212_01382. Børn - Jens Peter Nielsen og Ane Kirstine Nielsen f. Hansen får sammen 5 børn: Axel Nielsen Født: 31-08-1901 i Sandhuse, Fakse sogn Kirsten Ingeborg Nielsen Født: 24-05-1903 i Stubberup, Fakse sogn Ejnar Jørgen Kristian Nielsen - alias Ejnar Jørgen Christian Nielsen Født: 25-02-1905 i Stubberup, Fakse sogn Jenny Nielsen Født: 11-06-1906 i Vridsløse, Herlufsholm sogn Jens Otto Nielsen Født: 01-04-1908 i Hovby Fattiggård, Fakse sogn