Correll_Dohlmann

Kirstine Marie Pedersen1862

Name
Kirstine Marie Pedersen
Birth March 3, 1862
Alias
Kirstine Marie Wittrock f. Pedersen

Christening September 14, 1862 (Age 6 months)
Birth of a daughter
#1
Laura Albina Wittrock
January 19, 1892 (Age 29 years)
MarriageHans Christian WittrochView this family
about 1894 (Age 31 years)

Christening of a daughterLaura Albina Wittrock
January 26, 1894 (Age 31 years)
Death

Family with Hans Christian Wittroch - View this family
husband
herself
Marriage: about 1894
-23 months
daughter
Hans Christian Wittroch + Amalie Jensine Frederikke Petersen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: before 1916

Shared note
Kirstine Marie Pedersen alias Kirstine Marie Wittrock f. Pedersen Født: 03-03-1862 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og døbt 14-09-1862 i Slagelse Skt. Mikkels kirke - datter af husmand Niels Pedersen og hustru Maren Pedersen, 37 år, Slagelse Mark. Kilde: KB-opslag 136, nr. 14. Slagelse Skt. Mikkels sogn. År 1861-1872. KB_427_2_006_K05-20-A. Gift ca. 1894: Hans Christian Wittrock gifter sig med Kirstine Marie Pedersen, f. 03-03-1862 i Slagelse. Parret får en datter: ID 125-6b4b1: Laura Albina Wittrock Født: 19-01-1892 på Lille Enghavevej 13, 4. sal, Kbh. i Skt. Matthæus sogn, Kbh. Bopæl meldt i Kbh. - Udfærdiget 05-05-1892 Hans Christian Wittroch, f. 04-08-1860 i København - Stillinger: Snedker >> Gift 1.g. med Marie Christine, f. 03-03-1862 i Slagelse (alias Kirstine Marie f. Pedersen) Gift 2.g. med Amalie Hansine f. 27-08-1864 i København (alias Amalie Jensine Frederikke f. Petersen) Adresser: 05-05-1892: Lille Enghavevej 13, stuen 18-08-1896: Fra Holbæk til Oehlenschlægersgade 66, 3. sal - Klitgaard 01-11-1896: Todesgade 3, 4. sal 01-05-1897: Udtrukket 01-11-1897: Todesgade 22, 4. sal 01-11-1898: Slotsgade 25, 2. sal Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager). Filmrulle 0026. Registerblad 704 (unikt id: 72672)