Correll_Dohlmann

Agnes Victoria Gersdorff Buchholtz1905

Name
Agnes Victoria Gersdorff Buchholtz
Birth June 10, 1905 36 22
Alias
Agnes Victoria Gersdorff Nielsen f. Buchholtz

Christening August 13, 1905 (Age 2 months)
Birth of a brotherFrank William Gersdorff Buchholtz
December 28, 1906 (Age 18 months)
Christening of a brotherFrank William Gersdorff Buchholtz
July 14, 1907 (Age 2 years)
Birth of a brotherHarry Louis Gersdorff Buchholtz
June 5, 1909 (Age 3 years)
Christening of a brotherHarry Louis Gersdorff Buchholtz
August 22, 1909 (Age 4 years)
Death of a fatherCarl Vilhelm Buchholtz
March 20, 1936 (Age 30 years)
Death of a motherAgnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen
December 27, 1957 (Age 52 years)
Death of a brotherHarry Louis Gersdorff Buchholtz
October 24, 1984 (Age 79 years)
Burial of a brotherHarry Louis Gersdorff Buchholtz
October 1984 (Age 79 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 25, 1901Middelfart kirke
-15 months
elder sister
5 years
herself
19 months
younger brother
2 years
younger brother
Mother’s family with ukendt mand - View this family
step-father
mother
Divorce: 1899forholdet opløst
19 months
elder sister
Family with Henry Georg Peter Nielsen - View this family
husband
herself
daughter
Birgit Wiktoria Xenia Gersdorff Nielsen Nielsen

Shared note
ID 125-6b2j2: Agnes Victoria Gersdorff Buchholtz alias Agnes Victoria Gersdorff Nielsen f. Buchholtz Født: 10-06-1905 i Strib, Vejlby sogn, Vends herred og døbt 13-08-1905 i Vejlby kirke, Vends herred. Datter af dentist Carl Villiam Buchholtz og (ID 125-6b2j) hustru Agnes Viktoria (Victoria) Xenia (læs: Zenia) Rigmor Gersdorff Cappelen. Faddere: Enke Marie Buchholtz, Middelfart. Moderen. Skomager Jørgen Christian Hansen, Middelfart. Samt faderen. Forældrene ægteviet 25-11-1901 i Middelfart kirke. Kilde: KB-opslag 89, nr. 10, side 104. Vejlby sogn. Vends h. Odense a. År 1900-1908. KB_1892_O218_G_018_0104a-FK. Konfirmeret 28-03-1920: Agnes Victoria Gersdorff Buchholtz, f. 10-06-1905 på Strib og døbt 13-08-1905 i Vejlby kirke, Vends herred, bliver konfirmeret 28-03-1920 i Strib kirke. Datter af dentist Carl Villiam Buchholtz og hustru Agnes Viktoria Xenia (læs: Zenia) Rigmor Gersdorff Cappelen, Strib. Kilde: KB-opslag 108, nr. 1. Strib-Røjleskov sogn. Vends h. Odense a. År 1918-1929. KB_1892_O219_G_001_0292a-CP. Gift 05-06-1932: Henry Georg Peter Nielsen, ugift, bankassistent af Middelfart (f. 29-10-1903 i Middelfart, søn af portør Hans Nielsen og hustru Kirsten Lene Petersen, Middelfart) gifter sig 05-06-1932 i Middelfart kirke med Agnes Victoria Gersdorff Buchholtz, ugift, husassistent i Strib (f. 10-06-1905 i Strib, datter af dentist Carl Villiam Buchholtz og hustru Agnes Victoria Xenia Rigmor Gersdorff Cappelen, Strib. Vidner: Brudens moder og tandtekniker Vilhelm Buchholtz, Strib (alias brudens bror: Frank William Gersdorff Buchholtz). Kilder: KB-opslag 40, nr. 13. Middelfart sogn. K.M. År 1929-1943. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=180223#180223,30564830 samt KB-opslag 126, side 133. Strib-Røjleskov sogn. Vends h. Odense a. År 1929-1938. KB_1892_O219_G_002_0133a-V. Folketællinger: FT-1916: Odense amt, Vends herred, Vejlby sogn, Strib Stationsby, fam. 9, matr. 1 a u: Carl William Buchholtz, f. 16-10-1868 i Ålborg Vor Frue sogn, gift, husfar, tandtekniker ID 125-6b2j: Agnes Victoria Rigmor Xenia Gersdorff Buchholtz, f. 18-03-1883 i Roskilde domsogn, gift, husmor ID 125-6b2j1: Rosa Anne Buchholtz, f. 16-08-1900 i Frederiksværk, Vinderød sogn, ugift, barn >> ID 125-6b2j2: Agnes Victoria (Gersdorff) Buchholtz, f. 10-06-1905 i Strib, Vejlby sogn, barn ID 125-6b2j3: Frank Villiam (Gersdorff) Buchholtz, f. 28-12-1906 i Strib, Vejlby sogn, barn ID 125-6b2j4: Harry Louis (Gersdorff) Buchholtz, f. 05-06-1909 i Strib, Vejlby sogn, barn Kilde: Skema nr. 63 - FT-opslag 245 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=71590#71590,12988371 FT-1921: Strib stationsby, Vejlby sogn, Vends herred, Odense amt, matr. 1 au: Carl William Buchholtz, f. 16-10-1868 i Ålborg, gift, husfar - tilflyttet i 1904 fra Kbh. ID 125-6b2j: Agnes Viktoria Rigmor Xenia (læs: Zenia) Gersdorff Buchholtz (læs: f. Cappelen), f. 18-03-1883 i Roskilde, gift, husmor - tilflyttet i 1904 fra Kbh. >> ID 125-6b2j2: Viktoria Agnes Rigmor?? Gersdorff Buchholtz, f. 10-06-1905 i Vejlby sogn, Odense amt, ugift, barn ID 125-6b2j4: Harry (Louis) Gersdorff Buchholtz, f. 05-06-1909 i Vejlby sogn, Odense amt, ugift, barn samt 1 husassistent. Kilde: FT-opslag 69. FT1921_00537_01131. FT-1930 - 5. Nov.: Strib by, Vejlby sogn, Vends herred, Assens amt Karl Villiam Buchholtz, f. 16-10-1868 i Ålborg, husfar, gift i 1901, 4 børn i ægteskabet ID 125-6b2j: Agnes Viktoria Buchholtz, f. 18-03-1883 i Roskilde, husmor, gift i 1901, 4 børn i ægteskabet >> ID 125-6b2j2: Agnes Victoria Buchholtz, f. 10-06-1905 i Vejlby, Assens amt, barn, husassistent Johanne Madsen, f. 25-06-1914 i Bogum, Odense amt, husassistent ID 125-6b2j3: Frank Villiam Buchholtz, f. 28-12-1906 i Vejlby, Assens amt, søn, typograf, arbejdsløs Kilde: FT-opsag 49 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=108982#108982,16920083 FT-1940 - 5. nov.: Hessgade 29, Middelfart: Henry Georg Peter Nielsen, f. 29-10-1903 i Middelfart, husfar, gift 05-06-1932, bankassistent i Middelfart Bank >> ID 125-6b2j2: hustru Agnes Victoria Gersdorff Buchholtz, f. 10-06-1905 i Strib, Vejlby sogn, husmor, gift 05-06-1932 ID 125-6b2j2a: Birgit Wiktoria Xenia Gersdorff Nielsen, f. 22-02-1938 på Hessgade 29, Middelfart, barn Kilde: FT-opslag 42 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=245947#245947,46775690