Correll_Dohlmann

Harry Louis Gersdorff BuchholtzAge: 75 years19091984

Name
Harry Louis Gersdorff Buchholtz
Birth June 5, 1909 40 26
Alias
Harry Gersdorff Buchholtz

Christening August 22, 1909 (Age 2 months)
Death of a fatherCarl Vilhelm Buchholtz
March 20, 1936 (Age 26 years)
Death of a motherAgnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen
December 27, 1957 (Age 48 years)
Occupation
Husmand. Frugtavler

Death October 24, 1984 (Age 75 years)
Burial October 1984 (Age 75 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 25, 1901Middelfart kirke
-15 months
elder sister
5 years
elder sister
19 months
elder brother
2 years
himself
Mother’s family with ukendt mand - View this family
step-father
mother
Divorce: 1899forholdet opløst
19 months
elder sister
Family with Ena Johanne Møller - View this family
himself
wife
daughter
Private
daughter
Private
son
Private

Shared note
ID 125-6b2j4: Harry Louis Gersdorff Buchholtz alias Harry Gersdorff Buchholtz Født: 05-06-1909 i Strib, Vejlby sogn, Vends herred og døbt 22-08-1909 i Vejlby kirke, Vends herred. Søn af tandtekniker Carl Villiam Buchholtz og (ID 125-6b2j) hustru Agnes Viktoria (Victoria) Xenia (læs: Zenia) Rigmor (Gersdorff) Cappelen, 26 år gl. Forældrene ægteviet 25-11-1901 i Middelfart kirke. Kilde: KB-opslag 6, nr. 16. Vejlby sogn. Vends h. Odense a. K.M. År 1908-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181904#181904,30881207 Konfirmeret 30-09-1923: Harry Louis Gersdorff Buchholtz, f. 05-06-1909 på Strib og døbt 22-08-1909 i Vejlby kirke, Vends herred, bliver konfirmeret 30-09-1923 i Strib kirke. Søn af tandtekniker Carl William (Villiam) Buchholtz og hustru Agnes Victoria Xenia Rigmor Gersdorff Cappelen, Strib. Kilde: KB-opslag 93, nr. 1, side 253. Strib-Røjleskov sogn. Vends h. Odense a. År 1918-1929. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181296#181296,30780223 Erhverv: Husmand. Frugtavler Gift 22-12-1934: Ungkarl, Harry Louis Gersdorff Buchholtz, husejer på Båring Mark, Asperup sogn (f. 05-06-1909 i Strib, Vejlby sogn, Odense amt, søn af dentist Carl Villiam Buchholtz og hustru Agnes Victoria Xenia Rigmor (Gersdorff) Cappelen, Strib) gifter sig 22-12-1934 i Asperup kirke med ugift Ena Johanne Møller (f. 08-08-1916 på Båring Mark, Asperup sogn, datter af fisker Karl Aksel Møller og hustru Dorthea Marie Jørgensen). Vidner: Brudeparrets fædre. Anmærkn.: Attest fra sognefogeden i Asperup af 30-11-1934. Kilde: KB-opslag 168, nr. 9. Asperup sogn, Vends herred, Odense amt. K.M. År 1921-1937. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178524#178524,30284548 Parret får sammen 3 børn. Død 24-10-1984: Harry (Louis) Gersdorff Buchholtz dør 24-10-1984 i Asperup sogn, 75 år gl. Han bliver begravet i okt. 1984 på Asperup kirkegård. Kildetekst: Harry Gersdorff Buchholtz, Født: 05-Jun-1909, Alder: 75, Død: 24-Okt-1984 Hanne Buchholtz, Født: 08-Aug-1916, Alder: 75, Død: 17-Jul-1991 Kilde: Fotograf: Karlby - 29-Okt-2007 og Indtaster: Karlby - 29-Okt-2007 DIS-Gravsten Asperup Kirkegård, Asperup sogn, Vends herred, Odense amt. https://gravsten.dis-danmark.dk/grv_vis_data.php?b_id=51036 Folketællinger: FT-1916: Odense amt, Vends herred, Vejlby sogn, Strib Stationsby, fam. 9, matr. 1 a u: Carl William Buchholtz, f. 16-10-1868 i Ålborg Vor Frue sogn, gift, husfar, tandtekniker ID 125-6b2j: Agnes Victoria Rigmor Xenia Gersdorff Buchholtz, f. 18-03-1883 i Roskilde domsogn, gift, husmor ID 125-6b2j1: Rosa Anne Buchholtz, f. 16-08-1900 i Frederiksværk, Vinderød sogn, ugift, barn ID 125-6b2j2: Agnes Victoria (Gersdorff) Buchholtz, f. 10-06-1905 i Strib, Vejlby sogn, barn ID 125-6b2j3: Frank Villiam (Gersdorff) Buchholtz, f. 28-12-1906 i Strib, Vejlby sogn, barn >> ID 125-6b2j4: Harry Louis (Gersdorff) Buchholtz, f. 05-06-1909 i Strib, Vejlby sogn, barn Kilde: Skema nr. 63 - FT-opslag 245 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=71590#71590,12988371 FT-1921: Strib stationsby, Vejlby sogn, Vends herred, Odense amt, matr. 1 au: Carl William Buchholtz, f. 16-10-1868 i Ålborg, gift, husfar - tilflyttet i 1904 fra Kbh. ID 125-6b2j: Agnes Viktoria Rigmor Xenia (læs: Zenia) Gersdorff Buchholtz (læs: f. Cappelen), f. 18-03-1883 i Roskilde, gift, husmor - tilflyttet i 1904 fra Kbh. ID 125-6b2j2: Viktoria Agnes Rigmor?? Gersdorff Buchholtz, f. 10-06-1905 i Vejlby sogn, Odense amt, ugift, barn >> ID 125-6b2j4: Harry (Louis) Gersdorff Buchholtz, f. 05-06-1909 i Vejlby sogn, Odense amt, ugift, barn samt 1 husassistent. Kilde: FT-opslag 69. FT1921_00537_01131.