Correll_Dohlmann

Christen Christensen ChristrupAge: 69 years18231893

Name
Christen Christensen Christrup
Birth December 11, 1823
Alias
Charles Christrup

Occupation
Musikus/musiker. Siden musikdirektør

Hjemmedøbt December 12, 1823 (Age 1 day)
Christening February 8, 1824 (Age 59 days)
MarriageConradine Marthea PetersenView this family
June 12, 1846 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Christian Andreas Christrup
May 24, 1847 (Age 23 years)
Christening of a sonChristian Andreas Christrup
June 1, 1847 (Age 23 years)
MarriageSophie Hedevig Caroline Amalie CappelenView this family
before 1870 (Age 46 years)

Death July 1, 1893 (Age 69 years)
Family with Sophie Hedevig Caroline Amalie Cappelen - View this family
himself
wife
Marriage: before 1870
Family with Conradine Marthea Petersen - View this family
himself
wife
Marriage: June 12, 1846Mellerup kirke, Støvring herred
11 months
son

Shared note
Christen Christensen Christrup alias Charles Christrup Født: 11-12-1823 i Kristup sogn (Christrup sogn), Sønderhald herred og hjemmedøbt 12-12-1823. Dåben publiceret 08-02-1824 i Kristrup kirke. Søn af husmand og musikant Christen Bødker og hustru Ane Marie Andersdatter i Christrup. Kilde: KB-opslag 30, nr. 13. Kristrup sogn. Sønderhald herred. Randers amt. År 1814-1831. KB_C306A_B_003_K01-29-A. Konfirmeret 1838: Christen Christensen Christrup hos forældrene - Christen Christensen Christrup og hustru Ane Marie Andersdatter - bliver konfirmeret i 1838 i Randers Sankt Mortens kirke. Kilde: KB-opslag 162, nr. 9, side 161. Konfirmeret 1838 i Randers Sankt Mortens sogn. År 1834-1838. KB_C290A_A_020_K06-11-A. Erhverv: Musikus/musiker. Siden musikdirektør Gift 1.g. 12-06-1846: Hr. Christen Christensen Christrup, 22½ år, musikus i Randers, gifter sig 12-06-1846 i Mellerup kirke, Støvring herred amt med Conradine Marthea Petersen, 27 år gl., hjemme hos sin mor, skipper Petersens enke i Mellerup (alias Ane Dorthea Christiansdatter enke efter skibsfører Jens Andreas Petersen). Parret trolovet 29-05-1846. Kilde: KB-opslag 33, nr. 1. Mellerup sogn. Støvring h. Randers a. År 1830-1851. KB_C296A_B_019_K02-02-A. Søn: Christian Andreas Christrup, f. 24-05-1847 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der 01-06-1847. Søn af Christen Christensen Christrup, musikus, og hustru Conradine Marthea Petersen. Kilde: KB-opslag 37, barn nr. 1278. mor nr. 1173. Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. År 1846-1849. KB_075_4_024_K02-17-A. Der er usikkerhed om hans 2. ægteskab og død: Gift 2.g. før 1870: Christen Christensen Christrup (alias Charles Christrup), musikdirektør i Perth Amboy, New Jersey, USA, gifter sig med Sophie Hedevig Caroline Amalie Cappelen. Kilde: Census 1870 - Family Search Død 01-07-1893: Charles Christrup dør 01-07-1893 Perth Amboy, New Jersey, USA, ca. 69 år gl. Kilde: Jens Kristian Kjær Krogsgaard's hjemmeside: krogsgaard.name/ Folketællinger: FT-1845: Randers, Støvring, Randers Købstad, Ladegaardsgade, , 200, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B6436: Christen Christrup, 43, Gift, ??..... ved 5te dragon regiment, Christrup Randers amt Marie Andersdatter, 41, Gift, Hans kone, Leisten Wiborg >> Christen Christrup, 21, Ugift, Deres børn, Christrup Randers amt Anders Christrup, 19, Ugift, Deres børn, Randers Mariane Christrup, 16, Ugift, Deres børn, Randers Martin Christrup, 12, Ugift, Deres børn, Randers Martine Christrup, 8, Ugift, Deres børn, Randers Kirstine Christrup, 5, Ugift, Deres børn, Randers Andrea Christrup, 3, Ugift, Deres børn, Randers Friderik Christrup, 2, Ugift, Deres børn, Randers Forældrene i 1850: FT-1850: Randers, Støvring, Randers Købstad, Nyegade, 2. Rode, No. 106, 187, F. 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5638: Christen Christrup 48, Gift, Trompeter ved 5 Dragr., Huusfader Christrup Do S., R.A. [ Randers Amt] Ane Andersen, 47, Gift, hans Kone, Huusmoder, Leisten Do S., Wibg. A. Mariane Christrup, 21, Ugift, deres Døttre, Randers Marthine Christrup 14, Ugift, deres Døttre, Ibid [ Randers] Kirstine Christrup, 11, Ugift, deres Døttre, - [ Randers] Andrea Christrup, 9, Ugift, deres Døttre, - [ Randers] Hans Christrup, 6, Ugift, deres Søn, - [ Randers] 1870: United States Census, New York, United States >> Chris Christrup Gender: Male Age: 50 Race: White Birth Year (Estimated): 1819-1820 Birthplace: Denmark Page Number: 27, Line Number: 33 Affiliate Name: The U.S. National Archives and Records Administration (NARA) Affiliate Publication Number: M593 GS Film number: 000552524 Digital Folder Number: 004274869 Image Number: 00375 1870: United States Census, New York, United States >> Sophia Christrup Age: 30 Race: White, Birth Year (Estimated): 1839-1840, Birthplace: Denmark Page Number: 27, Line Number: 34 Affiliate Name: The U.S. National Archives and Records Administration (NARA) Affiliate Publication Number: M593 GS Film number: 000552524 Digital Folder Number: 004274869 Image Number: 00375 Kilde: Family Search 1880: United States Census, East Chester, Westchester, New York, United States, District: 94 >> Charles Christrup, Age: 56, Marital Status: Married, Race: White Occupation: Music Director Birth Year (Estimated): 1824, Birthplace: Denmark Father's Birthplace: Denmark Mother's Birthplace: Denmark Self: Charles Christrup, M, 56, Denmark Wife: Sophia Christrup, F, 39, Denmark Other: Barbara Siberz, F, 15, New York, United States Sheet Number and Letter: 205A Affiliate Name: The U.S. National Archives and Records Administration (NARA) Affiliate Publication Number: T9, Affiliate Film Number: 0945 GS Film Number: 1254945, Digital Folder Number: 004243580, Image Number: 00414 Kilde: Family Search