Correll_Dohlmann

Andrea Magdalene Frederikke Birch1867

Name
Andrea Magdalene Frederikke Birch
Birth March 21, 1867
Alias
Andrea Magdalene Frederikke Cappelen f. Birch

Christening May 9, 1867 (Age 49 days)
MarriageAndreas Peter Viktor Aninus Gersdorff CappelenView this family
July 7, 1888 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Andreas Peter Cappelen
May 18, 1889 (Age 22 years)
Christening of a sonAndreas Peter Cappelen
July 21, 1889 (Age 22 years)
Birth of a son
#2
Jørgen Victor Cappelen
December 25, 1890 (Age 23 years)
Christening of a sonJørgen Victor Cappelen
January 22, 1891 (Age 23 years)
Birth of a son
#3
Henrik Gerd Gersdorff Cappelen
June 13, 1902 (Age 35 years)
Christening of a sonHenrik Gerd Gersdorff Cappelen
July 7, 1902 (Age 35 years)
Death of a husbandAndreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen
July 20, 1924 (Age 57 years)
Burial of a husbandAndreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen
July 25, 1924 (Age 57 years)
Death

Family with Andreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen - View this family
husband
herself
Marriage: July 7, 1888Trinitatis kirke, Kbh.
10 months
son
19 months
son
12 years
son

Shared note
Andrea Magdalene Frederikke Birch alias Andrea Birch og Andrea Magdalene Frederikke Cappelen f. Birch Født: 21-03-1867 i Randers Sankt Mortens sogn og døbt 09-05-1867 i Randers Sankt Mortens kirke - datter af værtshusholder (siden entreprenør ved jordarbejde) Andreas Peter Birch (f. 03-06-1840 i Ødis; død 28-12-1907) og hustru Lene Dorthea Jensen, 27½ år (f. 20-10-1840 i Seest). Faddere: Skomager Birch og hustru, og værtshusholder Soelberg. Kilde: KB-opslag 186, nr. 30. Randers Sankt Mortens sogn. År 1865-1868. KB_C290A_A_025_K07-06-A. Gift 07-07-1888: Ungkarl, assistent ved de danske Statsbaner, Andreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen på 25 år, ved Hellerup Station (f. 22-09-1862 i Højen sogn), gifter sig 07-07-1888 i Trinitatis kirke, Kbh. med frøken Andrea Magdalene Frederikke Birch på 21 år, i Skovshoved ( f. ca. 1867). Lysning i Gentofte kirke, Kbh. Vielsen forrettet af kapellan F. Jensen i Trinitatis kirke, Kbh. Forlovere: Entreprenør A. P. Birch, Skovshoved (brudens far) og ingeniør Niels Schnohr i Lyngby. Kilde: KB-opslag 12, nr. 16. Gentofte sogn. Sokkelund herred. År 1886-1892. KB_131_2_013_K01-12-A. Se også viede: KB-opslag 95, side 94. Trinitatis sogn. År 1882-1891. KB_012_2_033_K04-11-A. Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Frederiksborggade, 4 sal, 33, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9594: Andreas Birik, 39, Gift, Entrepnør, Odense Lene Dorthea Birik, 40, Gift, Hustru, Odense >> Andrea Birik, 13, Ugift, Datter, Odense FT-1885: København (Staden), Nansensgade, Matrikel-Nr.: 52, Hus-Nr.: 3, Forhus, 1. Sal t. V., 2 F6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C4380: Andreas Peter Birch, 44, Gift, Husfader, Entrepeneur ved Jordarbeide, Kolding Lene Dorthea Birch, 40, Gift, Husmoder, -, Do [Kolding] >> Andrea Birch, 17, Ugift, Datter, -, Randers 1916: Ved sønnen Andreas Peter Cappelen's vielse den 22-07-1916 bor jernbaneassistent Andreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen og hustru Andrea Magdalene Frederikke Cappelen i Hobro. FT-1901: Marslev mark, Marslev sogn, Bjerge herred, Odense: ID 125-6b2a: Andreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen, f. 22-09-1862 i Haraldslund, Højen sogn, Jerlev herred, Vejle amt, gift i 1888, husfar, stationsforstander, 2 børn i ægteskabet >> Andrea Magdalene Frederikke Cappelen, f. 21-03-1867 i Randers Sankt Mortens sogn, gift i 1888, husmor, 2 børn i ægteskabet ID 125-6b2a1: Andreas Peter Cappelen, f. 18-05-1889 i Hellerup, Gentofte sogn, ugift, barn ID 125-6b2a2: Jørgen Victor Cappelen, f. 25-12-1890 i Hellerup, Gentofte sogn, ugift, barn ID 125-6b2j: Agnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen, f. 18-03-1883 i Roskilde, slægtning samt en tjenestepige Kilde: skema 134, FT-opslag 435 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=21924#21924,2227381 FT-1921: Jernbanepladsen, Holbæk, Stationsbygningen, fam. nr. 2. ejer: Jernbanestationen: ID 125-6b2a: Andreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen, f. 22-09-1862 i Haraldslund, Højen sogn, Jerlev herred, Vejle amt, gift, husfar, stationsforstander >> Andrea Magdalene Frederikke Cappelen, f. 21-03-1867 i Randers Sankt Mortens sogn, gift, husmor ID 125-6b2a2: Henrik Gerd Gersdorff Cappelen, f. 13-06-1902 på Marslev mark, Marslev sogn, Bjerge herred, ugift, søn, bankelev. Kilde: FT-opslag 9 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=84709#84709,13816783 --------------------------- Forældrene: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1890 Hovedperson: Andreas Peter Birch, f. 03-06-1840 i Ødis, død 28-12-1907. Stillinger: Entreprenør Ægtefælle: Lene Dorthea Birch, f. 20-10-1840 i Seest Adresser: 01-11-1890: Gyldenløvesgade 14 , 3. 01-11-1894: Gyldenløvesgade 14 , 3. 01-11-1903: Gyldenløvesgade 4, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0002. Registerblad 2577 (unikt id: 3308225) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 05-01-1908 Lina Dorthea Birch, f. 20-10-1840 i Seest. Stillinger: Enke Ægtefælle: Birch, død 28-12-1907. Stillinger: Entreprenør Adresser: 01-11-1890: Gyldenløvesgade 14, 3. 01-05-1908: Gyldenløvesgade 4 , 2. 01-11-1908: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro). Filmrulle 0004. Registerblad 231 (unikt id: 1985976)