Correll_Dohlmann

Ebba Elise Dorthea Jensen1896

Name
Ebba Elise Dorthea Jensen
Birth January 26, 1896
Alias
Ebba Elisa Dorthea Cappelen f. Jensen

Birth of a son
#1
John Andreas Peter Cappelen
January 15, 1920 (Age 23 years)
Occupation
Ekspeditrice

Christening of a sonJohn Andreas Peter Cappelen
June 6, 1920 (Age 24 years)
Death of a sonJohn Andreas Peter Cappelen
2000 (Age 103 years)

Death

Shared note
Ebba Elisa Dorthea Jensen alias Ebba Elisa Dorthea Cappelen f. Jensen Født: 26-01-1896 i Roskilde Domsogn - datter af sadelmager (siden marskandiser) Jakob Jensen og hustru Johanne Dorthea Sofie Jensen f. Andersen. Forældrene viet 25-07-1891 i Roskilde Domkirke. Kilde: Hendes vielse. Erhverv: Ekspeditrice Gift 22-07-1916: Ungkarl, assistent, Andreas Peter Cappelen på 27 år, Møntergade 22, Kbh. (f. 18-05-1889 i Gentofte sogn, søn af jernbaneassistent Andreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen og hustru Andrea Magdalene Frederikke f. Birch, Hobro) gifter sig 22-07-1916 i præstens hjem, Falkoner Alle 1, 3. sal, Solbjerg sogn, Frbg. med ugift Ebba Elisa Dorthea Jensen på 20 år, Howitzvej 65, st., Frederiksberg (f. 26-01-1896 i Roskilde, datter af sadelmager Jakob Jensen og hustru Johanne Dorthea Sofie f. Andersen, Howitzvej 65, st., Frederiksberg). Viet ifølge vielsesbrev af 22-07-1916. Attest fra Kbhvns. Mag. af 21-07-1916. Forlovere: Bankassistent Carl Clausen, Christiansborg. Bankassistent Kaj Bech, Værnedamsvej 3. Kilde: KB-opslag 204, nr. 55. Solbjerg sogn, Frbg. År 1908-1919. KB_1892_071_3_017_0202a-V. Folketællinger og bosteder: FT-1901: Skomagergade 24, Roskilde: Jacob Jensen, f. 16-04-1862 i Præstø, husfar, sadelmager, gift 1891. Tilflyttet fra Fredericia i 1891 Johanne (Dorthea Sofie) Jensen (f. Andersen), f. 30-06-1861 i Thorning, Viborg amt, husmor, gift 1891, har (driver) et pensionat >> Ebba (Elisa Dorthea) Jensen, f. 26-01-1896 i Roskilde, ugift, datter Olga Buchardt, f. 30-01-1883 i Roskilde, ugift, steddatter Helga Buchardt, f. 06-03-1886 i Roskilde, ugift, steddatter Ella Buchardt, f. 16-12-1887 i Roskilde, ugift, steddatter Kilde: FT-opslag 90. FT1901_0105_00506. FT-1911: Howitzvej 65, st., Frederiksberg: Jacob Jensen, f. 16-04-1862 i Præstø, husfar, marskandiser, gift 1891. Tilflyttet fra Fredericia i 1891 Johanne Dorthea Sofie Jensen (f. Andersen), f. 30-06-1861 i Thorning, Viborg amt, husmor, gift 1891 >> Ebba Elisa Dorthea Jensen, f. 26-01-1896 i Roskilde, ugift, datter, ekspeditrice Kilde: Family Search Bopæl meldt i Kbh. - udfærdiget 01-11-1910: Andreas Peter Cappelen, f. 18-05-1889 i Hellerup, Stillinger: Skoleelev. Assistent >> Ægtefælle: Ebba Elise Dorthea Jensen, f. 26-01-1896 i Roskilde Adresser: 01-11-1910: Nørregade 39, 2. sal 04-12-1911: Rysenstensgade 2, 1. sal 01-04-1913: Sct. Annæ Plads 18, 1. - hos Jacobsen 01-05-1913: do. 04-11-1915: Ryvangs Alle 4, Villaen 01-03-1916: Udtrukket 20-06-1916: Møntergade 22, 1. sal - hos Larsen 01-11-1916: do. 01-11-1917: Udtrukket Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 2 (rest af indre by). Filmrulle 0017. Registerblad 4090 (unikt id: 1590026) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 14-01-1916 >> Hovedperson: Ebba Elisa Dorthea Jensen, f. 26-01-1896 i Roskilde. Stillinger: Expeditrice Ægtefælle: Andreas Peter Cappeleth (læs: Cappelen), f. 18-05-1884 i Gentofte Adresser: 14-01-1916: Fra Howitsvej 65, st. til Griffenfeldsgade 10, 2. - hos Blaer 01-05-1916: Griffenfeldsgade 10, 2. 22-06-1916: Møntergade 22, 1. - hos Larsen 01-11-1916: Møntergade 22, 1. - hos Larsen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 2 (rest af indre by). Filmrulle 0007. Registerblad 963 (unikt id: 1544072) -------------------- Forældrene: Jacob Jensen alias Jakob Jensen Født: 16-04-1862 i Præstø. Død 27-09-1929 i Solbjerg sogn, Frbg. Erhverv: Sadelmager Gift 25-07-1891 i Roskilde Domkirke Johanne Dorthea Sofie Andersen alias Johanne Dorthea Sofie Buchardt f. Andersen og Johanne Dorthea Sofie Jensen f. Andersen Født: 30-06-1861 i Thorning, Viborg amt, og døbt 07-10-1861 Konfirmeret 10-05-1875 i Roskilde Domkirke. Død ca. 1930 i Solbjerg sogn, Frbg. Erhverv: Driver pensionat Gift 1.g. i 1880 med Carl Vilhelm Buchardt Gift 2.g. 25-07-1891 i Roskilde Domkirke Bopæl efter 1902: Howitsvej 65, st., Frederiksberg i Solbjerg sogn