Correll_Dohlmann

Conradine Marthea Petersen1818

Name
Conradine Marthea Petersen
Birth December 2, 1818
Alias
Conraldine Marthea Jensdatter Petersen, Conraddine Matthea JensdatterPetersen og Conradine Marthea Christrup f. Petersen

Christening December 26, 1818 (Age 24 days)
MarriageChristen Christensen ChristrupView this family
June 12, 1846 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Christian Andreas Christrup
May 24, 1847 (Age 28 years)
Christening of a sonChristian Andreas Christrup
June 1, 1847 (Age 28 years)
Death of a husbandChristen Christensen Christrup
July 1, 1893 (Age 74 years)
Death

Family with Christen Christensen Christrup - View this family
husband
herself
Marriage: June 12, 1846Mellerup kirke, Støvring herred
11 months
son
Christen Christensen Christrup + Sophie Hedevig Caroline Amalie Cappelen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: before 1870

Shared note
Conradine Marthea Petersen Ved dåben indskrevet som Conraldine Marthea Jensdatter Petersen Ved sin konfirmation indskrevet som Conraddine Matthea Jensdatter Petersen alias Conradine Marthea Christrup f. Petersen Født: 02-12-1818 i Mellerup by og sogn og døbt 2. juledag den 26-12-1818 i Mellerup kirke, Støvring herred - ægtefødt datter af Jens (Andreas) Petersen, sømand (siden skipper/skibsfører) og hustru Ane Dorthea Kristiansen, af borgerstand, begge borgere i Mellerup. Kilde: KB-opslag 51, nr. 4. Mellerup sogn. Støvring herred. Randers amt. År 1814-1851. KB_C296A_B_015_K02-20-A Konfirmeret 07-10-1832: Conraddine Matthea Jensdatter Petersen bliver konfirmeret 07-10-1832 i Randers Sankt Mortens kirke. Kilde: KB-opslag 30, nr. 3. Randers Sankt Mortens sogn. År 1832-1833. KB_C290A_A_019_K02-01-A. Erhverv: Syerske Gift 12-06-1846: Hr. Christen Christensen Christrup, 22½ år, musikus i Randers, gifter sig 12-06-1846 i Mellerup kirke, Støvring herred med Conradine Marthea Petersen, 27 år gl., hjemme hos sin mor, skipper Petersens enke i Mellerup (alias Ane Dorthea Christiansdatter enke efter skibsfører Jens Andreas Petersen). Parret trolovet 29-05-1846. Kilde: KB-opslag 33, nr. 1. Mellerup sogn. Støvring h. Randers a. År 1830-1851. KB_C296A_B_019_K02-02-A. Folketællinger: FT-1834: Randers, Støvring, Mellerup, Mellerup Bye, et Huus, 46, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C3680: Jens Andreas Petersen, 47, Gift, Huuseier og Skibsfører Ane Dorthea Christiansdatter, 46, Gift, hans Kone Peter Christian Petersen, 18, Ugift, deres Børn Andreas Petersen, 12, Ugift, deres Børn Søren Birtinus Petersen, 10, Ugift, deres Børn Julius Petersen, 5, Ugift, deres Børn >> Conradine Marthea Petersen, 16, Ugift, deres Børn Dorthea Elisabet Petersen, 11, Ugift, deres Børn FT-1845: Randers, Støvring, Mellerup, Mellerup bye, Et huus, 17, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, c0782: Ane Dorthe Christiansen, 57, Enke, Lever af sine hænders gjerning, Flensborg >> Conradine Mathilde Petersen, 27, Ugift, Hendes datter,sypige, Mellerup Dorthe Andersdatter, 42, Ugift, Skræderske, Albek sogn Randers amt Andreas Petersen, 24, Ugift, Enkens søn,til søes, Mellerup Søn: Christian Andreas Christrup, f. 24-05-1847 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der 01-06-1847. Søn af Christen Christensen Christrup, musikus, og hustru Conradine Marthea Petersen. Kilde: KB-opslag 37, barn nr. 1278. mor nr. 1173. Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. År 1846-1849. KB_075_4_024_K02-17-A. Hendes mors død: Ane Dorthea Petersen f. Christiansen dør 29-03-1862 i Mellerup sogn, 74 år gl., og bliver begravet 06-04-1862 fra Mellerup kirke, Støvring herred. Enke efter afdød skibskaptajn Petersen af Mellerup. Dødsårsag: Alderdom. Kilde: KB-opslag 247, nr. 3. Mellerup sogn. Støvring herred. Randers amt. År 1852-1891. KB_C296A_B_016_K09-06-A,