Correll_Dohlmann

Antonie Samueline Wilhelmine LilliebladAge: 20 years18371857

Name
Antonie Samueline Wilhelmine Lillieblad
Birth February 25, 1837
Alias
Antonie Samueline Wilhelmine Svendsen f. Lillieblad

Christening April 16, 1837 (Age 50 days)
MarriageJens Adolf Harslev SvendsenView this family
February 22, 1856 (Age 18 years)
Death December 12, 1857 (Age 20 years)
Burial December 18, 1857 (6 days after death)
Family with Jens Adolf Harslev Svendsen - View this family
husband
herself
Marriage: February 22, 1856Odense Sct. Knuds kirke
Jens Adolf Harslev Svendsen + Karen Casparine Cappelen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 9, 1864Køge Skt. Nikolaj kirke
14 months
step-son
17 months
step-son
Holger Marius Svendsen
Birth: June 26, 1867 35 23Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: October 26, 1880Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn
20 months
step-daughter
2 years
step-son
Jens Peder Svendsen
Birth: February 1, 1871 39 27Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: January 8, 1881Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn
2 years
step-son
Carl Christian Svendsen
Birth: March 5, 1873 41 29Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: January 2, 1881Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn
3 years
step-daughter
3 years
step-son
2 years
step-daughter
Holga Jensine Carla Svendsen
Birth: March 14, 1881 49 37Rolighed 99, Sorø købstad og sogn
Death: March 27, 1893Sorø Amts Sygehus, Sorø Landsogn

Shared note
Antonie Samueline Wilhelmine Lillieblad alias Antonie Samueline Wilhelmine Svendsen f. Lillieblad Født: 25-02-1837 i Odense Sct. Knuds sogn og døbt 16-04-1837 i Odense Sct. Knuds kirke - datter af skræddermester Samuel Samuelsen Lillieblad og hustru Ane Cathrine Husemose. Kilde: KB-opslag 96, nr. 11. Odense Sct. Knuds sogn. År 1831-1840. KB_O113_A_008_04b03b04. Gift 1.g. 22-02-1856: Ungkarl, skomagermester Jens Adolph Harløv (Harslev) Svendsen på 24 år (f. 20-01-1832 i Køge) gifter sig 22-02-1856 i Odense Sct. Knuds kirke med jomfru Antonie Samueline Wilhelmine Lillieblad på 19 år, f. 25-02-1837 i Odense. Forlovere: Skræddermester S. Lillieblad og garver Hend. Wottker. Kilde: KB-opslag 265, nr. 4. Odense Sct. Knuds sogn. År 1853-1860. KB_O113_A_011_09e07e08. Død 12-12-1857: Antonie Samueline Wilhelmine Lillieblad dør 12-12-1857 på Adelgade, Odense Sct. Knuds sogn, 20 år gl., og bliver begravet 18-12-1857 fra Odense Sct. Knuds kirke. Gift. Skomager J. A. Svendsens kone i Adelgade. Kilde: KB-opslag 327, nr. 108. Odense Sct. Knuds sogn. År 1853-1860. KB_O113_A_011_12a01a02.