Correll_Dohlmann

Anna Marie Johanne Fondt1883

Name
Anna Marie Johanne Fondt
Birth October 29, 1883 26 25
Alias
Anna Marie Johanne Olsen

Christening December 23, 1883 (Age 55 days)
Birth of a sisterGottfriede Emilie Margrethe Olsen
January 26, 1885 (Age 14 months)
Christening of a sisterGottfriede Emilie Margrethe Olsen
March 22, 1885 (Age 16 months)
Birth of a brotherOskar Kristian Fondt
September 3, 1886 (Age 2 years)
Death of a maternal grandfatherConrad Christian Haugaard Meisner
October 26, 1886 (Age 2 years)
Christening of a brotherOskar Kristian Fondt
March 15, 1887 (Age 3 years)
Birth of a sisterAnna Marie Kristine Olsen
February 29, 1888 (Age 4 years)
Death of a sisterAnna Marie Kristine Olsen
April 7, 1888 (Age 4 years)
Burial of a sisterAnna Marie Kristine Olsen
April 12, 1888 (Age 4 years)
Birth of a sisterAnna Marie Kristine Meisner Olsen
July 23, 1890 (Age 6 years)
Christening of a sisterAnna Marie Kristine Meisner Olsen
September 7, 1890 (Age 6 years)
Death of a sisterAnna Marie Kristine Meisner Olsen
October 24, 1891 (Age 7 years)
Burial of a sisterAnna Marie Kristine Meisner Olsen
October 28, 1891 (Age 7 years)
Death of a fatherOle Olsen
June 26, 1906 (Age 22 years)
Death of a motherAnna Marie Christine Nommesen Meisner
August 5, 1938 (Age 54 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 19, 1879Køge Skt. Nikolaj kirke
Divorce: before 1906
3 months
elder brother
Oluf Christian Olsen
Birth: November 27, 1879 23 21Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: July 23, 1883Køge Skt. Nikolaj sogn
1 year
elder brother
19 months
elder brother
17 months
herself
15 months
younger sister
19 months
younger brother
18 months
younger sister
Anna Marie Kristine Olsen
Birth: February 29, 1888 31 29Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: April 7, 1888Køge Skt. Nikolaj sogn
2 years
younger sister
Anna Marie Kristine Meisner Olsen
Birth: July 23, 1890 33 31Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: October 24, 1891Køge Skt. Nikolaj sogn

Shared note
ID 62-1b11d: Anna Marie Johanne Fondt Oprindelig døbt Anna Marie Johanne Olsen *) Født: 29-10-1883 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 23-12-1883 i Køge Skt. Nikolaj kirke - datter af købmand Ole Olsen og hustru (ID 62-1b11) Anna Marie Kristine Nummesen (Nommesen) Mejsner (Meisner) på 23 år. Faddere: Moderen. Madam Olsen. Købmand Olsen. Samt faderen. *) Ifølge navnebevis fra Overpræsidenten 30-01-1917 er efternavnet ændret til: Fondt. Kilde: KB-opslag 265, nr. 51. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1867-1887. KB_287_2_009_K10-01-A. Konfirmeret: 02-10-1898 i Køge Skt. Nikolaj kirke. Datter af fhv. købmand Ole Olsen og hustru (ID 62-1b11) Anna Marie Kristine Nummesen (Nommesen) f. Meisner, Køge. Kilde: KB-opslag 62, nr. 17. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1892-1900. KB_1892_287_3_025_0095a-CP. Folketællinger: FT-1890: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Nørregade, , Matr. nr 196 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C8089: Ole Olsen, 33, Gift, Husfader, Kjøbmand, Kjøge ID 62-1b11: Anna Marie Christine Olsen, 31, Gift, Husmoder, Kjøge ID 62-1b11b: Axel Christian Olsen, 9, Ugift, Barn, Kjøge - alias Axel Otto Olsen, siden navneændring til Fondt ID 62-1b11c: Albert Emil Olsen, 8, Ugift, Barn, Kjøge ]] - alias Carl Albert Olsen, siden navneændring til Fondt >> ID 62-1b11d: Johanne Christina Olsen, 6, Ugift, Barn, Kjøge - ) - alias Anna Marie Johanne Olsen, siden navneændring til Fondt ID 62-1b11e: Gotfreide Olsen, 5, Ugift, Barn, Kjøge - alias Gottfriede Emilie Margrethe Olsen ID 62-1b11f: Albert Christian Olsen, 3, Ugift, Barn, Kjøge - alias Oskar Kristian Olsen, siden navneændring til Fondt Christine Larsen, 19, Ugift, Tyende, Tjenestepige, Høierup Pr. Storehedinge Magnus Madsen, 16, Ugift, Tyende, Lærling, Maribo Jens Peder Pedersen, 15, Ugift, Tyende, Bydreng, Strøby FT-1916: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Nørregade 41, 170, 301 F7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1916, C9126 ID 62-1b11: Anna Olsen, 29/10 1858, Enke, Husmoder, Damefrisørinde (læs: f. 29-10-1858) >> ID 62-1b11d: Johanne Olsen, 29/10 1884, Ugift, Barn, Expeditrice - (læs: født: 29-10-1883) - alias Anna Marie Johanne Olsen, den 30-01-1917 navneforandring til Fondt FT-1925 - 5. nov.: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Allegade 2 - 4, Forhus, stuen - ejer: Velgørenhedsstiftelsen: ID 62-1b11: Anna Olsen, f. 29-10-1858 i Køge, enke, husmor, Aldersrentenyder Samme adresse, 1. sal: >> ID 62-1b11d: Marie Johanne Fondt, f. 29-10-1883 i Køge, ugift, barn, kaffehandlerske (alias Anna Marie Johanne Fondt) Kilde: FT-opslag 6. FT1925_0058_00280 FT-1930 - 5. nov.: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Allegade 2 - 4, Forhus, 1. sal - ejer: Velgørenhedsstiftelsen: ID 62-1b11: Anna Olsen, f. 29-10-1858 i Køge, enke, husmor, understøttelse >> ID 62-1b11d: (Marie) Johanne Fondt, f. 29-10-1883 i Køge, ugift, slægtning, logerende, forretningsdrivende (alias Anna Marie Johanne Fondt) Kilde: FT-opslag 29. FT1930_01462_00597