Correll_Dohlmann

Karl Østman1903

Name
Karl Østman
Birth July 26, 1903 23 21
Alias
Karl Madsen og Karl Jensen

Christening August 2, 1903 (Age 7 days)
Marriage of parentsAnders Marius JensenKaren MadsenView this family
November 26, 1905 (Age 2 years)
Birth of a sisterGudrun Østman
October 19, 1906 (Age 3 years)
Christening of a sisterGudrun Østman
November 25, 1906 (Age 3 years)
Birth of a sisterEdith Jensen
March 29, 1909 (Age 5 years)
Christening of a sisterEdith Jensen
May 9, 1909 (Age 5 years)
Death of a motherKaren Madsen
August 26, 1931 (Age 28 years)
Marriage of a parentAnders Marius JensenCathrine Marie JensenView this family
April 2, 1935 (Age 31 years)
Death of a fatherAnders Marius Jensen
December 17, 1947 (Age 44 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 26, 1905Skt. Lukas kirke, Frbg.
-2 years
himself
3 years
younger sister
2 years
younger sister
Father’s family with Cathrine Marie Jensen - View this family
father
step-mother
Marriage: April 2, 1935Timotheus kirke, Valby

Shared note
Karl Østman Oprindelig døbt Karl Madsen Navneændring 1) til Karl Jensen. Navneændring 2) til Karl Østman Født: 26-07-1903 i Bisnap, Nørre Toftskov, Jegindø sogn, Refs herred og døbt 02-08-1903 i Jegindø kirke. Forældre: Husmand Peder Roj Madsens datter Karen Madsen, 21 år, Bisnap, Jegindø og udlagt barnefader, ungkarl, smed Anders Marius Jensen af København. Faddere: Barnets mormor, husmand Peder Roj Madsens hustru: Ane Marie f. Pedersen, i Bisnap. Barnets morbrors hustru: Hedvig Petra Amalie f. Mikkelsen, gift med fisker Peder Kjeldgaard Madsen, Nørskov Mark. Barnets morfar, husmand Peder Roj Madsen i Bisnap. Fisker Peder Kjeldgaard Madsen, Nørskov Mark (barnets morbror). Anm: 10 mdrs.dagen før nedkomsten tjente moderen i Sonnerup sogn på Sjælland. Forældrene viet 26-11-1905 i Skt. Lukas kirke, Frbg. 1) Efter forældrenes ønske rettet til Karl Jensen ifølge Min. Cirkl. af 27-09-1886. 2) Navneforandring ifølge skrivelse fra Overpræsidenten i København af 08-11-1934, så hans fulde navn bliver: Karl Østman. Kilde: KB-opslag 7, nr. 10. Jegindø sogn. Refs h. Thisted a. År KB_1892_C127_G_004_0007a-fm. Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 01-11-1908 Hovedperson: Anders Marius Jensen, f. 02-08-1879 i København, Stillinger: Smedesvend Ægtefælle: Karen Jensen, f. 16-12-1881 i Hvidbjerg Børn: >> Karl Jensen, f. 26-07-1903 Gudrun Jensen, f. 19-10-1906 Edith Jensen, f. 29-03-1909 Adresser: 01-11-1908: Hindegade 21, stuen 01-11-1910: Mølle Allé 23, 1. 01-05-1913: Trekronergade 32, 1. 01-11-1917: Carl Langes Vej 45, kælderen tv. 01-05-1918: Kjeldgaardsvej (Kjældgaardsvej) 9 Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby). Filmrulle 0004. Registerblad 3088 (unikt id: 2500531) FT-1916: Trekronergade 32, 1. th., Valby (Jesuskirkens sogn) Anders Marius Jensen, f. 02-08-1879 i København, gift, husfar, smedesvend ved Centralværkstederne, DSB Karen Jensen (f. Madsen), f. 16-12-1881 i Jegindø sogn, gift, husmor >> Karl Jensen, f. 26-07-1903 i Jegindø sogn, ugift, søn Gudrun Jensen, f. 19-10-1906 på Frederiksberg, ugift, datter Edith Jensen, f. 29-03-1909 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 458. FT1916_08079_00805 Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 1-11-1917 >> Carl Jensen, f. 26-07-1903 i Jegindø sogn Adresser: 01-11-1917: Carl Langes Vej 45, stuen tv. 01-05-1918: Kjeldgaardsvej (Kjældgaardsvej) 9, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby). Filmrulle 0004. Registerblad 3378 (unikt id: 2500821) FT-1921: Kjeldgaardsvej 9, 1. sal, th., Valby, Kbh.: Anders Marius Jensen, f. 02-08-1879 i København, gift, husfar, smedesvend ved Centralværkstederne, DSB Karen Jensen (f. Madsen), f. 16-12-1881 i Jegindø sogn, gift, husmor, tilflyttet fra Jegindø i 1905 >> Karl Jensen, f. 26-07-1903 i Jegindø sogn, ugift, søn, tilflyttet fra Jegindø i 1905 Gudrun Jensen, f. 19-10-1906 på Frederiksberg, ugift, datter Edith Jensen, f. 29-03-1909 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 22. FT1921_00028_00814