Correll_Dohlmann

Esther Kirsten Angelica Jensen1905

Name
Esther Kirsten Angelica Jensen
Birth June 28, 1905 22 21
Alias
Esther Kirsten Angelica Michelsen f. Jensen og Esther Kirsten AngelicaKnudsen f. Jensen

Christening July 23, 1905 (Age 25 days)
Death of a maternal grandmotherCathrine Amalie Jensen
January 4, 1912 (Age 6 years)
Birth of a sisterKjersti Sofie Amalie Jensen
February 24, 1912 (Age 6 years)
Christening of a sisterKjersti Sofie Amalie Jensen
April 14, 1912 (Age 6 years)
Birth of a sisterGunhild Marie Alfrida Jensen
September 30, 1914 (Age 9 years)
Christening of a sisterGunhild Marie Alfrida Jensen
October 25, 1914 (Age 9 years)
Birth of a brotherChristian Alfred Jensen
September 9, 1918 (Age 13 years)
Christening of a brotherChristian Alfred Jensen
October 27, 1918 (Age 13 years)
Birth of a brotherMogens Bjørn Jensen
April 16, 1923 (Age 17 years)
Death of a brotherMogens Bjørn Jensen
April 28, 1923 (Age 17 years)
Burial of a brotherMogens Bjørn Jensen
May 1, 1923 (Age 17 years)
Death of a paternal grandmotherKaren Sophie Andersen
after 1925 (Age 19 years)

Marriage of a parentJens Alfred JensenMaren Kirstine HansenView this family
after November 1929 (Age 24 years)

Marriage of a parentAnders Marius JensenCathrine Marie JensenView this family
April 2, 1935 (Age 29 years)
Death of a fatherJens Alfred Jensen
July 10, 1938 (Age 33 years)
Death of a brotherChristian Alfred Jensen
April 25, 1992 (Age 86 years)
Burial of a brotherChristian Alfred Jensen
May 2, 1992 (Age 86 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 18, 1903Kristkirken, Kbh.
Divorce: November 4, 1929
20 months
herself
7 years
younger sister
3 years
younger sister
4 years
younger brother
5 years
younger brother
Mogens Bjørn Jensen
Birth: April 16, 1923 40 38Lille Ørstedsvej 28, Valby i Timotheus sogn
Death: April 28, 1923Lille Ørstedsvej 28, Valby i Timotheus sogn
Father’s family with Maren Kirstine Hansen - View this family
father
step-mother
Marriage: after November 1929
Mother’s family with Anders Marius Jensen - View this family
step-father
mother
Marriage: April 2, 1935Timotheus kirke, Valby

Shared note
Esther Kirsten Angelica Jensen alias Esther Kirsten Angelica Michelsen f. Jensen og Esther Kirsten Angelica Knudsen f. Jensen Født: 28-06-1905 på Lille Ørstedsvej 20, st., Valby og døbt 23-07-1905 i Jesuskirken, Valby af pastor K. Holmer, Valby sogn - datter af arbejdsmand Jens Alfred Jensen og hustru Cathrine Marie Jensen på 21 år. Faddere: murerarbejdsmand Chr. Jensen, Gl. Jernbanevej 5; Arbejdsmand Anders Jensen og hustru Sophie, Lille Ørstedsvej 20 (barnets farforældre); samt forældrene. Forældrene viet 18-10-1903 i Kristkirken, Kbh.. Kilde: KB-opslag 269, nr. 90 Valby År 1900-1906. KB_1892_060_3_014_0265a-FK. Gift 1. g. Hr. Michelsen gifter sig med Esther Kirsten Angelica Jensen. Gift 2. g. Hr. Knudsen gifter sig med Esther Kirsten Angelica Michelsen f. Jensen. Kilde: Ruth Helen Jensens slægtsnotater. Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1903 Hovedperson: Jens Alfred Jensen, 08-03-1883 i København, Stillinger: Arbejdsmand Ægtefælle: Cathrine Marie Jensen, 17-06-1884 i København Børn: >> Esther Kirstine Angelica Jensen, f. 28-06-1905 Kjersti Sofie Amalie Jensen, f. 24-02-1912 Adresser: 01-11-1903: Fra Pile Allé 5 (Frederiksberg) til Freundsgade 7 , 3. 01-05-1904: Istedgade 122 , 2. 01-05-1905: Lille Ørstedsvej 20 01-11-1906: Lille Ørstedsvej 28, 1. 01-11-1915: Lille Ørstedsvej 28, 1. 05-11-1923: Lille Ørstedsvej 28, 1. Registrators kommentar: = Toftebakkevej. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby). Filmrulle 0005. Registerblad 410 (unikt id: 2501717) FT-1921: Lille Ørstedsvej 28, 1. sal, Valby: Jens Alfred Jensen, f. 08-03-1883 i København, gift, husfar, bryggeriarbejder på Carlsberg Catrine Marie Jensen, f. 17-06-1884 i København, gift, husmor >> Esther Kirsten (Kirstine) Angelika (Angelica) Jensen, f. 28-06-1905 i København, ugift, datter Kirsti (Kjersti) Sofie Amalie Jensen, f. 24-02-1912 i København, ugift, datter Gundhild (Gunhild) Marie Alfrida Jensen, f. 30-09-1914 i København, ugift, datter Christian Alfred Jensen, f. 09-09-1918 i København, ugift, søn Kilde: FT-opslag 54. FT1921_00061_00151 Ændringer i 1923: Lille Ørstedsvej ændret til Toftebakkevej.