Correll_Dohlmann

Gunhild Marie Alfrida Jensen1914

Name
Gunhild Marie Alfrida Jensen
Birth September 30, 1914 31 30
Alias
Gunhild Marie Alfrida Juncher f. Jensen og Gunhild Marie AlfridaJansgaard

Christening October 25, 1914 (Age 25 days)
Birth of a brotherChristian Alfred Jensen
September 9, 1918 (Age 3 years)
Christening of a brotherChristian Alfred Jensen
October 27, 1918 (Age 4 years)
Birth of a brotherMogens Bjørn Jensen
April 16, 1923 (Age 8 years)
Death of a brotherMogens Bjørn Jensen
April 28, 1923 (Age 8 years)
Burial of a brotherMogens Bjørn Jensen
May 1, 1923 (Age 8 years)
Death of a paternal grandmotherKaren Sophie Andersen
after 1925 (Age 10 years)

Marriage of a parentJens Alfred JensenMaren Kirstine HansenView this family
after November 1929 (Age 15 years)

Marriage of a parentAnders Marius JensenCathrine Marie JensenView this family
April 2, 1935 (Age 20 years)
Death of a fatherJens Alfred Jensen
July 10, 1938 (Age 23 years)
Death of a brotherChristian Alfred Jensen
April 25, 1992 (Age 77 years)
Burial of a brotherChristian Alfred Jensen
May 2, 1992 (Age 77 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 18, 1903Kristkirken, Kbh.
Divorce: November 4, 1929
20 months
elder sister
7 years
elder sister
3 years
herself
4 years
younger brother
5 years
younger brother
Mogens Bjørn Jensen
Birth: April 16, 1923 40 38Lille Ørstedsvej 28, Valby i Timotheus sogn
Death: April 28, 1923Lille Ørstedsvej 28, Valby i Timotheus sogn
Father’s family with Maren Kirstine Hansen - View this family
father
step-mother
Marriage: after November 1929
Mother’s family with Anders Marius Jensen - View this family
step-father
mother
Marriage: April 2, 1935Timotheus kirke, Valby

Shared note
Gunhild Marie Alfrida Jensen alias Gunhild Marie Alfrida Juncher f. Jensen og Gunhild Marie Alfrida Jansgaard *) Født: 30-09-1914 på Lille Ørstedsvej 28, 1. sal, Valby i Timotheus sogn, Kbh. og døbt 25-10-1914 i Timotheuskirken, Valby af pastor Lindeburg. Hun er datter af bryggeriarb. Jens Alfred Jensen på 31 år og hustru Cathrine Marie Jensen på 30 år. Faddere: Vognstyrer Gregers Nielsen og hustru Bothilde, Rughavevej 5, st.; moderen; gartner Madsen, Vigerslev. *) navneforandring til Jansgaard den 07-04-1960. Forældrene viet 18-10-1903 i Kristkirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 178, nr. 53, side 187. Timotheus sogn, år 1912-1919. KB_1892_059_3_001_0187a-FK. Gift 1.g. Hr. Juncher gifter sig med Gunhild Marie Alfrida Jensen. Gift 2.g. ca. 1960: Hr. Jansgaard gifter sig med Gunhild Marie Alfrida Juncher f. Jensen. Kilde: Ruth Helen Jensens slægtsnotater. Folketælling og bosteder: FT-1921: Lille Ørstedsvej 28, 1. sal, Valby: Jens Alfred Jensen, f. 08-03-1883 i København, gift, husfar, bryggeriarbejder på Carlsberg Catrine Marie Jensen, f. 17-06-1884 i København, gift, husmor Esther Kirsten (Kirstine) Angelika (Angelica) Jensen, f. 28-06-1905 i København, ugift, datter Kirsti (Kjersti) Sofie Amalie Jensen, f. 24-02-1912 i København, ugift, datter >> Gundhild (Gunhild) Marie Alfrida Jensen, f. 30-09-1914 i København, ugift, datter Christian Alfred Jensen, f. 09-09-1918 i København, ugift, søn Kilde: FT-opslag 54. FT1921_00061_00151 Ændringer i 1923: Lille Ørstedsvej ændret til Toftebakkevej. FT-1925 - 5. nov: Toftebakkevej 28, 1. sal, Valby: Jens Alfred Jensen, f. 08-03-1883 i Valby, gift, husfar, bryggeriarbejder på Carlsberg Cathrine Marie Jensen, f. 17-06-1884 i København, gift, husmor, kontorrengøring Kirsti (Kjersti) Sofie Amalie Jensen, f. 24-02-1912 i København, ugift, datter >> Gundhild (Gunhild) Marie Alfrida Jensen, f. 30-09-1914 i København, ugift, datter Christian Alfred Jensen, f. 09-09-1918 i København, ugift, søn Kilde: FT-opslag 199. FT1925_0461_00199