Correll_Dohlmann

Anna Nielsdatter JürgensenAge: 76 years17421818

Name
Anna Nielsdatter Jürgensen
Birth about June 1742

Alias
Anna Nielsdatter, Anna Nielsen, Anne Meyer og Anna Meyer f. Jürgensen

MarriageJürgen Hinrich MeyerView this family
April 14, 1779 (Age 36 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Sophia Meyer
September 29, 1781 (Age 39 years)
Occupation
husmor

Christening of a daughterAnna Sophia Meyer
October 7, 1781 (Age 39 years)
Birth of a son
#2
Johan Andreas Meyer
December 7, 1783 (Age 41 years)
Christening of a sonJohan Andreas Meyer
December 15, 1783 (Age 41 years)
Death of a daughterAnna Sophia Meyer
February 1784 (Age 41 years)
Burial of a daughterAnna Sophia Meyer
February 9, 1784 (Age 41 years)
Birth of a son
#3
Christian Ludwig Meyer
June 10, 1787 (Age 45 years)
Christening of a sonChristian Ludwig Meyer
June 30, 1787 (Age 45 years)
Death of a sonChristian Ludwig Meyer
May 1788 (Age 45 years)
Burial of a sonChristian Ludwig Meyer
May 18, 1788 (Age 45 years)
Marriage of a childJohan Andreas MeyerChristiane Dorothea Amalie LuckayView this family
about January 1809 (Age 66 years)
Death of a husbandJürgen Hinrich Meyer
April 20, 1817 (Age 74 years)
Burial of a husbandJürgen Hinrich Meyer
April 25, 1817 (Age 74 years)
Death July 2, 1818 (Age 76 years)
Burial July 6, 1818 (4 days after death)
Family with Jürgen Hinrich Meyer - View this family
husband
herself
Marriage: April 14, 1779Garnisonskirken, Kbh.
5 years
son
-2 years
daughter
6 years
son

Shared note
ID 101: Anna Nielsdatter Jürgensen alias Anna Nielsdatter, Anna Nielsen, Anne Meyer og Anna Meyer f. Jürgensen Født: ca. juni 1742 - formentlig datter af Niels Jürgensen (faderen var måske soldat eller befalingsmand, idet Anna bliver gift i Garnisonskirken i København). Gift 14-04-1779: (ID 100) Jörgen Henrich Meÿer, Comm. sergent og (ID 101) Anne Nielsdatter (Jürgensen) viet 14-04-1779 i Garnisonskirken i København. Kilde: KB-opslag 50, side 47, nr. 2 fra oven under Den Danske Menighed 1779. Garnisons sogn, Kbh. E.M. År 1769-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150077#150077,24856814 Død 02-07-1818: Anna Meyer geb. (født) Jürgensen, dør 02-07-1818 i hjemmet, Frederiksholms Kanal 245, Kbh., 76 år gl. Hun bliver begravet 06-07-1818 fra Sankt Petri Tyske Kirke, Kbh. på Assistens kirkegård. Murermester Heinr. Meyer's enke. Kilde: KB-opslag 238, nr. 27. Sankt Petri Tyske Kirke, Kbh. Sokkelund herred. H.M. År 1813-1835. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205729#205729,39044990 Ægteparret slutter sig til St. Petri tyske menighed, hvor deres 3 børn bliver døbt. Kilde: Tage Kaarsted. Folketællinger: FT-1787: 1. juli 1787 boede familien Meyer på Gammel Mønt 168, i København. Kilde: ddd.dda.dk: København (Staden), Købmager Kvarter, Gammel Mønt, 168, 8, B5770. Skt. Nikolai sogn. ID 100: Jürgen Ludvig Meyer, 36 år, Gift, Husbond, Tømrersvend >> ID 101: Anne Meyer, 34 år, Gift, Hustru ID 50: Johan Andres Meyer, 4 år, Ugift Søn ID 50-2: Christian Ludwig Meyer, 1 år, Ugift Søn Margrethe Hansdatter, 20, Ugift, Tjenestepige FT-1801: København, København (Staden), Strand Kvarter, 167, A5025. (Helligånd/Vor Frelser-sogne). Kilde: ddd.dda.dk: ID 100: Henrich Mejer, 49 år, Gift, Tømrermester >> ID 101: Anne Nielsdatter, 56 år, Gift med Henr. Mejer ID 50: Johan Mejer, 17 år, Ugift, Tømrerlærl. Kilder af Tage Kaarsted: En tømrermesterfallit 1799. Lavstilstande og byggeforhold i København. Erhvervshistorisk Årbog 1959, side 124-132. "Almueskæbner, 1961, side 9-17" og "Godt klaret, Sofie" i kapitlet "En munter, men uheldig tømrer". -------------------------------------------------------------------------------------------- ID 101: Anna Nielsdatter Jürgensen er Lise-Lone's 3 x tipoldemor --------------------------------------------------------------------------------------------