Correll_Dohlmann

Mathilde HansenAge: 71 years18941965

Name
Mathilde Hansen
Birth May 1, 1894
Alias
Mathilde Cappelen f. Hansen

Christening May 20, 1894 (Age 19 days)
Birth of a son
#1
Dreng Cappelen
December 12, 1927 (Age 33 years)
Death of a sonDreng Cappelen
December 12, 1927 (Age 33 years)
Burial of a sonDreng Cappelen
December 14, 1927 (Age 33 years)
Birth of a son
#2
Leo Frede Emil Cappelen
March 18, 1929 (Age 34 years)
Death of a sonLeo Frede Emil Cappelen
January 27, 1950 (Age 55 years)
Death of a husbandFritz Emil Cappelen
February 18, 1953 (Age 58 years)
Burial of a husbandFritz Emil Cappelen
February 22, 1953 (Age 58 years)
Death November 19, 1965 (Age 71 years)
Burial November 26, 1965 (7 days after death)
Family with Fritz Emil Cappelen - View this family
husband
herself
daughter
Private
son
Private
son
Dreng Cappelen
Birth: December 12, 1927 43 33Sygehuset, Ringsted, Ringsted sogn
Death: December 12, 1927Sygehuset, Ringsted, Ringsted sogn
15 months
son
Leo Frede Emil Cappelen
Birth: March 18, 1929 45 34Skælskør sogn
Death: January 27, 1950Slagelse Centralsygehus

Shared note
Mathilde Hansen alias Mathilde Cappelen f. Hansen Født: 01-05-1894 i Jettesminde, Frydendal sogn og døbt 20-05-1894 i Frydendal kirke - datter af husmand i Jettesminde, Frydendal sogn, Johan Herman Philip Hansen og hustru Karen Marie Christiansen, 28 år gl. Kilde: KB-opslag 34, nr. 2. Frydendal sogn. Tuse h. Holbæk a. År 1892-1912. KB_1892_329_3_006_0033a-FK. Konfirmeret: Mathilde Hansen, Ulvig, bliver konfirmeret i Undløse kirke den 12-04-1908. Datter af arbejdsmand i Ulvig, Johan Herman Filip Hansen og hustru Karen Marie Christiansen. Kilde: KB-opslag 181, nr. 11. Undløse sogn. Merløse herred. Holbæk amt. År 1901-1912. KB_1892_358_3_016_0210a-CP. Gift 07-09-1918: Ungkarl Frits Emil Cappelen, telefonarbejder i Ringsted (f. 08-02-1884 i Kalundborg Vor Frue sogn, søn af skipper Kristian Peder Gotfred Cappelen og hustru Sinka Carla Othillia Cappelen af Kalundborg) gifter sig 07-09-1918 i Undløse kirke med pige, tjenestepige Mathilde Hansen af Ulvig (f. 01-05-1894 i Jettesminde, Frydendal sogn, datter af arbejdsmand Johan Herman Philip Hansen og hustru Karen Marie Christiansen, Ulvig). Forlovere: Arbejdsmændene Johan Hansen, Ulvig og Christian Hansen, Tabenfeldt. Anm.: Forsørgelsesattest fra Kalundborg Byråd 05-08-1918. Kilde: KB-opslag 226, nr. 7. side 249. Undløse sogn. Merløse herred. Holbæk amt. År 1912-1925. KB_1892_358_3_017_0249a-V. Død 19-11-1965: Mathilde Cappelen f. Hansen dør 19-11-1965 på Skælskør Sygehus, 71 år gl., og bliver begravet 26-11-1965 på Skælskør kirkegård. Enke, Carl Medingsvej 21, Skælskør. Født 01-05-1894 i Frydendal sogn. Datter af husmand Johan Herman Philip Hansen og hustru Karen Marie Christiansen. Enke efter pens. distriktsmontør Fritz Emil Cappelen. Sidste fælles bopæl: Carl Medingsvej 21, Skælskør. Kilde: KB-opslag 165, nr. 42. Skælskør sogn. K.M. År 1958-1969 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155614#155614,26005676 Folketællinger: FT-1921: Søgade 11, Forhuset, Ringsted købstad, Sorø amt: ID 125-6d5g/6c5g: Fritz Emil Cappelen, f. 08-02-1884 i Kalundborg, gift, tilflyttet i 1916 fra Kalundborg, husfar, telefonmontør i KTAS, Ringsted afdeling. >> Mathilde Cappelen f. Hansen, f. 01-05-1894 i Jettesminde, Frydendal sogn, gift, tilflyttet i 1916 fra Kalundborg, husmor ID 125-6d5g1/6c5g1: Henny Rita Mathilde Cappelen, f. 18-11-1919 i Ringsted, barn Kilde: FT-opslag 19. FT1921_00132_00554 FT-1925 - 5. nov: Sankt Hansgade 20, Ringsted: ID 125-6d5g/6c5g: Fritz Emil Cappelen, f. 08-02-1884 i Kalundborg, gift, husfader, telefonmontør, forrige bopæl: Søgade 11, Ringsted >> Mathilde Cappelen, f. 01-05-1894 i Jettesminde, Frydendal sogn, gift, husmoder, forrige bopæl: Søgade 11, Ringsted ID 125-6d5g1/6c5g1: Henny Rita Mathilde Cappelen, f. 18-11-1919 i Ringsted, barn, forrige bopæl: Søgade 11, Ringsted ID 125-6d5g2/6c5g2: Fritz Johan Gotfred Cappelen, f. 19-03-1922 i Ringsted, barn, forrige bopæl: Søgade 11, Ringsted Kilde: FT-opslag 102 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=97289#97289,15872418 FT-1930 - 5. nov.: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, , , [132], (Bopæl: Carl Medingsvej 55, st., Skælskør) - Kilde: ddd.dda.dk, FT-1930, D9391: ID 125-6d5g/6c5g: Fritz Emil Cappelen, 08-feb 1884, G, Husfader, Distriktsmontør, Københavns Telefon A/S, Skælskør afd. Kalundborg. Holbæk Amt, bopæl sidste år; Skælskør Møllevej 4. - 3 levende og 1 barn død i ægteskabet >> Mathilde Cappelen, 01-maj 1894, G, Husmoder, Jettesminde. Frydendal Sogn, Holbæk ID 125-6d5g1/6c5g1: Henny Rita Mathilde Cappelen, 18-nov 1919, U, Barn, Ringsted. Sorø Amt ID 125-6d5g2/6c5g2: Fritz Johan Gotfred Cappelen, 19-mar 1922, U, Barn, Ringsted. Sorø Amt ID 125-6d5g4/6c5g4: Leo Frede Emil Cappelen, 18-mar 1929, U, Barn, Skelskør. Sorø Amt I 1953: Carl Medingsvej 21, 1. sal, Skælskør. I 1865: Carl Medingsvej 21, Skælskør.