Correll_Dohlmann

Lotte Merete Meisner-JensenAge: 68 years19412010

Name
Lotte Merete Meisner-Jensen
Birth May 26, 1941
Alias
Lotte Meisner-Jensen

Christening September 28, 1941 (Age 4 months)
Death of a paternal grandmotherMarie Lund
December 29, 1953 (Age 12 years)
Adoption January 12, 1954 (Age 12 years)

Death of a paternal grandfatherHans Peter Edvard Meisner-Jensen
January 1, 1959 (Age 17 years)
Death of a fatherErik Mogens Meisner-Jensen
August 28, 1962 (Age 21 years)
Death 2010 (Age 68 years)

Family with parents - View this family
father
mother
herself
sister
Helle Birgitte Meisner-Jensen
Family with parents - View this family
father
mother
herself
sister
Helle Birgitte Meisner-Jensen
Father’s family with Ina Emilie Dufour - View this family
father
step-mother
half-sister
Lone Taft

Shared note
ID 248-1b3b2c1a: Lotte Merete Meisner-Jensen Oprindelig døbt Lotte Merete Hansen *) Født: 26-05-1941 i Frederiksberg sogn og døbt 28-09-1941 i Vanløse kirke. - datter af assistent Hans Erik Hansen, f. 26-08-1906 i Bromme sogn, og hustru Rosa Grace Thyra Christensen, f. 01-06-1906 i Gentofte. Faddere: Fru Annina Jarris, Jagtvej 197. Fru Dora Thorlø, Haslev. Assistent Egmont Christensen og hustru Edith, Sundholmsvej 19. Fru Anni Bildov, Nedertoften 11. Forældrene viet 26-08-1935 i Gentofte kirke. *) Navnet rettet iht. adoptionsbevilling af 12-01-1954 fra Frederiksborg amt - adopteret af (ID 248-1b3b2c1) konstruktør Erik Mogens Meisner-Jensen, Hyltebjerg Alle 67, 2. sal, gift med barnets moder. NB! Svangerskab 0. Kilde: KB-opslag 162, nr. 40. Frederiksberg sogn. År 1937-1944. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149737#149737,24785384 Konfirmeret 14-10-1956: Lotte Merete Meisner-Jensen (f. 26-05-1941 i Frederiksberg sogn, Kbhvns. Amt, og døbt 28-09-1941 i Vanløse kirke, Kbh.) bliver konfirmeret 14-10-1956 i Hørsholm kirke. Datter af *) konstruktør Erik Mogens Meisner-Jensen og hustru Rosa Grace Thyra f. Christensen, Bolbro Villavej 3, Rungsted Kyst. *) I henhold til adoptionsbevilling af 12-01-1954. Kilde: KB-opslag 210, nr. 24. Hørsholm sogn. Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. K.M. År 1941-1956. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152073#152073,25300879 Lotte Merete Hansen dør i 2010, 69 år gl. Kilde: https://www.myheritage.com/names/lotte_hansen