Correll_Dohlmann

Niels Gotfred Kay Cappelen Pedersen1903

Name
Niels Gotfred Kay Cappelen Pedersen
Birth February 21, 1903 31 31
Alias
Niels Godtfred Kai Cappelen Petersen

Christening September 20, 1903 (Age 6 months)
Birth of a brotherJohn Carl Cappelen Pedersen
April 23, 1905 (Age 2 years)
Christening of a brotherJohn Carl Cappelen Pedersen
August 13, 1905 (Age 2 years)
Birth of a sisterAgnes Gerda Pedersen
December 29, 1907 (Age 4 years)
Death of a maternal grandfatherChristian Peter Gottfred Cappelen
March 17, 1911 (Age 8 years)
Christening of a sisterAgnes Gerda Pedersen
April 4, 1922 (Age 19 years)
Death of a maternal grandmotherSinka Otillia Carla Cappelen
October 28, 1925 (Age 22 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 4, 1896b.v. på Københavns Rådhus
-7 months
elder sister
11 months
elder sibling
2 years
elder sister
20 months
elder sister
2 years
himself
2 years
younger brother
3 years
younger sister

Shared note
ID 125-6d5b5/6c6b5: Niels Gotfred Kay Cappelen Pedersen alias Niels Godtfred Kai Cappelen Petersen Født: 21-02-1903 på Oehlenschlægersgade 53 B, 3. sal, Kbh. i Gethsemane sogn, Kbh. og døbt 20-09-1903 i Helligåndskirken, Kbh. - søn af frisør Jens Peder Pedersen, f. 14-10-1871 i Kalundborg, og hustru (ID 125-6d5b/6c6b) Charlotte Juliane Henriette Lovise f. Cappelen, 31 år gl., Amager Torv 13, Kbh. Faddere: Fru Agnes Jensen. Fru Josefine Rasmussen. Pakhusarbejder Jørgensen. Maskinarbejder Chr. Jensen - alle af København. Forældrene borgerligt ægteforenet 04-09-1896 på Københavns Rådhus. Anm.: Faderen uden for trossamfund. Moderen hører til Folkekirken. Kilde: KB-opslag 113, nr. 22. Gethsemane sogn. År 1901-1903. KB_1892_053_3_001_0112a-FM Erhverv: Cykelmekaniker/reparatør Folketællinger og bosteder: FT-1906: Ravnsborggade 10, 4. sal, th., Kbh. (Skt. Johannes sogn, Kbh.): Jens Peder Pedersen, f. 14-10-1871 i Kalundborg, gift, husfar, frisørmedhjælper i Badeanstalten, Kbh. ID 125-6d5b=125-6c6b: Charlotte Lovise Pedersen, f. 15-09-1871 i Kalundborg, gift, husmor ID 125-6d5b1=125-6c6b1: Carla Othilia Pedersen, f. 28-01-1896 i Kbh., ugift, barn (alias Karla Otilia Pedersen) ID 125-6d5b3=125-6c6b3: Anni Margrethe Pedersen, f. 27-05-1899 i Kbh., ugift, barn ID 125-6d5b4=125-6c6b4: Ella Henriette Pedersen, f. 30-01-1901 i Kbh., ugift, barn >> ID 125-6d5b5=125-6c6b5: Niels Kay Cappelen Pedersen, f. 21-02-1903 i Kbh., ugift, barn (alias Niels Gotfred Kay Cappelen Pedersen) ID 125-6d5b6=125-6c6b6: John Carl Cappelen Pedersen, f. 23-04-1905 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 100. FT1906_0034_00511 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1908 Hovedperson: Jens Peter Petersen, f. 14-10-1871 i Kalundborg - Stillinger: Barber Ægtefælle: Charlotte Louise Henriette Petersen, f. 15-09-1871 i Kalundborg Børn: Anna Margrethe Petersen, f. 27-05-1899 Ella Henriette Petersen, f. 30-01-1901 >> Niels Godtfred Kai Cappelen Petersen, f. 21-02-1903 (alias Niels Gotfred Kay Cappelen Pedersen) Johan Carl Petersen, f. 23-04-1905 (alias John Carl Cappelen Pedersen) Adresser: 01-11-1908: Fra Ravnsborggade 10 til Dannebrogsgade 29 , stuen 01-05-1911: Godsbanegade 29, stuen 01-05-1913: Godsbanegade 29, stuen 01-05-1915: Godsbanegade 29, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro). Filmrulle 0040. Registerblad 2554 (unikt id: 2310901) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1917 >> Niels Gotfred Kai Petersen, f. 21-02-1903 i København Adresse: 01-05-1917: Godsbanegade 29, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro). Filmrulle 0041. Registerblad 2607 (unikt id: 2318662) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1920 >> Niels Kay Petersen, f. 21-02-1903 i København Adresse: 01-05-1920: Godsbanegade 29, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro). Filmrulle 0041. Registerblad 2640 (unikt id: 2318695) FT-1921: Godsbanegade 29, forhuset, st.th., Kbh.: Jens Peder Pedersen, f. 14-10-1871 i Kalundborg, gift, husfar, frisørmedhjælper, arbejdsløs ID 125-6d5b=125-6c6b: Charlotte Pedersen, f. 15-09-1871 i Kalundborg, gift, husmor, hustru ID 125-6d5b3=125-6c6b3: Margrethe Pedersen, f. 27-05-1899 i Kbh., ugift, datter, kontorassistent i Carl Lunds Fabrikker. ID 125-6d5b4=125-6c6b4: Ella Pedersen, f. f. 30-01-1901 i Kbh., ugift, datter, datter i huset >> ID 125-6d5b5=125-6c6b5: Kaj Pedersen, f. 21-02-1903 i Kbh., ugift, søn, cykelmekaniker, arbejdsløs ID 125-6d5b6=125-6c6b6: John Pedersen, f. 23-04-1905 i Kbh., ugift, søn Picolo i Landmandsbanken ID 125-6d5b7=125-6c6b7: Gerda Pedersen, f. 29-12-1907 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 57. FT1921_00019_00307 FT-1925 - 5. nov: Godsbanegade 29, forhuset, st.th., Kbh.: Jens Peder Pedersen, f. 14-10-1871 i Kalundborg, gift, husfar, barbersvend ID 125-6d5b=125-6c6b: Charlotte Juliane Henriette (Lovise) Pedersen, f. 15-09-1871 i Kalundborg, gift, husmor ID 125-6d5b4=125-6c6b4: Ella Henriette Pedersen, f. f. 30-01-1901 i Kbh., ugift, datter >> ID 125-6d5b5=125-6c6b5: Kay Niels Gotfred Cappelsen Pedersen, f. 21-02-1903 i Kbh., ugift, søn (alias Niels Gotfred Kay Cappelen Pedersen) - cykelreparatør ID 125-6d5b6=125-6c6b6: John Carl Cappelen Pedersen, f. 23-04-1905 i Kbh., ugift, søn, kontorist ID 125-6d5b7=125-6c6b7: Agnes Gerda Pedersen, f. 29-12-1907 i Kbh., ugift, datter - midlertidigt ophold på Søndergade 2, Ringsted ID 125-6d5f2=125-6c6f2: Kay Julius Cappelen, f. 10-02-1908 i Kalundborg, slægtning - alias Kaj Julius Cappelen Kilde: FT-opslag 315. FT1925_0329_01696