Correll_Dohlmann

Dorthe Cathrine Jacobsdatter MølgaardAge: 38 years16691707

Name
Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard
Birth about May 7, 1669

Alias
Dorte Katrine Jakobsdatter Mølgaard

MarriageJochum JacobsenView this family
about 1696 (Age 26 years)

Birth of a daughter
#1
Anne Margrethe Jochumsdatter
about March 1698 (Age 28 years)
MarriageJens KiøgeView this family
about 1700 (Age 30 years)

Death of a husbandJochum Jacobsen
about June 1700 (Age 31 years)

Birth of a son
#2
Hans Jensen
about October 1701 (Age 32 years)
Christening of a sonHans Jensen
about October 1701 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#3
Else Marie Jensdatter
about September 16, 1705 (Age 36 years)
Christening of a daughterElse Marie Jensdatter
October 25, 1705 (Age 36 years)
Death of a daughterElse Marie Jensdatter
about May 25, 1706 (Age 37 years)
Burial of a daughterElse Marie Jensdatter
May 27, 1706 (Age 37 years)
Birth of a son
#4
Dreng Jensen
about June 11, 1707 (on the date of death)
Death of a sonDreng Jensen
about June 11, 1707 (on the date of death)
Burial of a sonDreng Jensen
June 11, 1707 (on the date of death)
Death about June 11, 1707 (Age 38 years)
Burial June 15, 1707 (4 days after death)
Family with Jens Kiøge - View this family
husband
herself
Marriage: about 1700
22 months
son
Hans Jensen
Birth: about October 1701 36 32Nykøbing Falster sogn
Death: about October 20, 1710Nykøbing Falster sogn
4 years
daughter
Else Marie Jensdatter
Birth: about September 16, 1705 40 36Nykøbing Falster sogn
Death: about May 25, 1706Nykøbing Falster sogn
21 months
son
Dreng Jensen
Birth: about June 11, 1707 42 38Nykøbing Falster sogn
Death: about June 11, 1707Nykøbing Falster sogn
Family with Jochum Jacobsen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1696
2 years
daughter
Jens Kiøge + Margrete Svendsdatter Lessøe - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 4, 1707Væggerløse kirke
3 years
step-daughter
-2 years
step-son
Svend Jensen
Birth: about August 27, 1708 43 21Nykøbing Falster sogn
Death: about October 22, 1714Nykøbing Falster sogn
4 years
step-daughter
2 years
step-son
23 months
step-son
Søvren Jensen
Birth: about December 16, 1716 51 29Nykøbing Falster sogn
Death: about September 25, 1719Nykøbing Falster sogn
2 years
step-daughter
Anne Else Jensdatter
Birth: about May 22, 1719 54 32Nykøbing Falster sogn
Death: about April 9, 1721Nykøbing Falster sogn

Shared note
ID 486a: Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard alias Dorte Katrine Jakobsdatter Mølgaard Født: ca. 07-05-1669. Datter af Jacob Mølgaard. Kilde: Fødsel beregnet ud har hendes alder ved død. Gift ca. 1696: Jochum Jacobsen (død i 1700) gifter sig med Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard. Hun er Søren Andersen, handskemagers, steddatter. 82 Jochum Jacobsen, snedker i Nykøbing. 10.6.1700, fol.475. E: Dorthe [Cathrine] Jacobsdatter. LV: Niels Hansen. B: 1) Anne Margrethe Jochumsdatter 2½. FM: Søren Andersen, handskemager. Kilde: Nykøbing Falster Byfoged Skifteprotokol 1694-1701 https://www.brejl.dk/nykfal.html Se skifteuddrag efter stedfaderen: 179 Søren Andersen, handskemager i Nykøbing. 19.9.1708, fol.221. E: Maren Hansdatter. LV: Rasmus Andersen. B: 1) Hans Sørensen 3. FM: Jens Hansen Køge, skomager. Nykøbing Falster Byfoged Skifteprotokol 1705-1719 https://www.brejl.dk/nykfal.html Parret får datteren: Anne Margrethe Jochumsdatter, f. ca. marts 1698, datter af Jochum Jacobsen og hustru Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard. Brudens 2. ægteskab og brudgommens 1. ægteskab: Gift efter juni 1700: (ID 486) Skomager Jens Hansen Kiøge gifter sig med (ID 486a) Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard, enke efter snedker Jochum Jacobsen i Nykøbing Falster, der døde i juni 1700. Deres dødfødte søn bliver begravet 11-06-1707. Kilde - KB-afskriften: KB-opslag 400, nr. 50. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698493 Død ca. 11-06-1707: Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard dør ca. 11-06-1707 i Nykøbing Falster sogn og bliver begravet 15-06-1707 fra Nykøbing Falster kirke: "Onsdagen d. 15. Juni (1707) Jens Kiøge skomagers h. (hustru) Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard, 38 år minus 1 mdr., 1 uge og 1 dag." Kilde - KB-afskriften: KB-opslag 400, nr. 52. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698493 Se også: Onsdagen d. 15. juni (1707) Jens Kiøge skomagers hustru Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard, 38 aar, 1 maaned, 1 uge og dag. Kilde: KB-opslag 130. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698223 Dorthe Cathrine Jacobsdatter efterlader sig 2 børn ved sin død: 174 Dorthe Cathrine Jacobsdatter i Nykøbing. 23.6.1707, fol.197. E: Jens Hansen Køge, skomager B: 2) Hans Jacobsen 4. (læs: Hans Jacob Jensen - iflg. sin død skulle han være 6 år gl. - fælles søn af Jens Hansen Kiøge og Dorthe Cathrine) FM: morbror Peder Jacobsen, skoflikker. Første ægteskab med [Jochum Jacobsen], skifte 10.6.1700 lbnr.82 1) Anne Margrethe Jochumsdatter 9½. - Jens Hansen Kiøge's steddatter (Anne Margrethe er datter af Jochum Jacobsen og Dorthe Cathrine) FM: mors stedfar Søren Andersen, handskemager. Kilde: Nykøbing Falster Byfoged Skifteprotokol 1701-1705 https://www.brejl.dk/nykfal.html Se det originale skifte nr. 174 http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=133035&side=114 ----------------------------------------------------------------------------------------- ID 486a: Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard gifter sig med: ID 486: Jens Hansen Kiøge, der er Lise-Lone's 5 x tipoldefar -----------------------------------------------------------------------------------------