Correll_Dohlmann

Maria Birgitte Jensdatter1713

Name
Maria Birgitte Jensdatter
Birth about January 2, 1713 48 26
Alias
Maria Birgitte Jensdatter Bang og Marie Birgitte Jensdatter Bang

Christening February 10, 1713 (Age 39 days)
Death of a brotherSvend Jensen
about October 22, 1714 (Age 21 months)
Burial of a brotherSvend Jensen
October 24, 1714 (Age 21 months)
Birth of a brotherSvend Jensen
about January 2, 1715 (Age 2 years)
Christening of a brotherSvend Jensen
February 10, 1715 (Age 2 years)
Birth of a brotherSøvren Jensen
about December 16, 1716 (Age 3 years)
Christening of a brotherSøvren Jensen
January 24, 1717 (Age 4 years)
Birth of a sisterAnne Else Jensdatter
about May 22, 1719 (Age 6 years)
Christening of a sisterAnne Else Jensdatter
June 30, 1719 (Age 6 years)
Death of a brotherSøvren Jensen
about September 25, 1719 (Age 6 years)
Burial of a brotherSøvren Jensen
September 27, 1719 (Age 6 years)
Death of a fatherJens Kiøge
about November 22, 1719 (Age 6 years)
Death of a sisterAnne Else Jensdatter
about April 9, 1721 (Age 8 years)
Burial of a sisterAnne Else Jensdatter
April 11, 1721 (Age 8 years)
Marriage of a parentHans Nielsen ForbusMargrete Svendsdatter LessøeView this family
November 6, 1722 (Age 9 years)
MarriageAnders NielsenView this family
November 6, 1739 (Age 26 years)
Death of a motherMargrete Svendsdatter Lessøe
after 1750 (Age 36 years)

Death of a sisterCathrine Dorthe Jensdatter
about June 10, 1773 (Age 60 years)
Burial of a sisterCathrine Dorthe Jensdatter
June 15, 1773 (Age 60 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 4, 1707Væggerløse kirke
3 years
elder sister
-2 years
elder brother
Svend Jensen
Birth: about August 27, 1708 43 21Nykøbing Falster sogn
Death: about October 22, 1714Nykøbing Falster sogn
4 years
herself
2 years
younger brother
23 months
younger brother
Søvren Jensen
Birth: about December 16, 1716 51 29Nykøbing Falster sogn
Death: about September 25, 1719Nykøbing Falster sogn
2 years
younger sister
Anne Else Jensdatter
Birth: about May 22, 1719 54 32Nykøbing Falster sogn
Death: about April 9, 1721Nykøbing Falster sogn
Father’s family with Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard - View this family
father
step-mother
Marriage: about 1700
22 months
half-brother
Hans Jensen
Birth: about October 1701 36 32Nykøbing Falster sogn
Death: about October 20, 1710Nykøbing Falster sogn
4 years
half-sister
Else Marie Jensdatter
Birth: about September 16, 1705 40 36Nykøbing Falster sogn
Death: about May 25, 1706Nykøbing Falster sogn
21 months
half-brother
Dreng Jensen
Birth: about June 11, 1707 42 38Nykøbing Falster sogn
Death: about June 11, 1707Nykøbing Falster sogn
Mother’s family with Hans Nielsen Forbus - View this family
step-father
mother
Marriage: November 6, 1722Nykøbing Falster kirke
Family with Anders Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: November 6, 1739Nykøbing Falster kirke

Shared note
ID 243-5: Maria Birgitte Jensdatter alias Maria Birgitte Jensdatter Bang og Marie Birgitte Jensdatter Bang Født: ca. 02-01-1713 i Nykøbing Falster sogn og døbt 10-02-1713 i Nykøbing Falster kirke - datter af (ID 486) skomager Jens Kiøge og (ID 487) hustru Margrete Svendsdatter Lessøe: "10/2 (1713) skom. Jens Kiøges dtr. Maria Birgitte. - (Faddere:) Mette farvers; - Tom. Flints h (hustru); Anna Kr. Mejlandt; Ludv. possementmagers ældste dtr; kandestøber Oluf Holm; Søvren Svendsen på apoteket." Kilde: KB-afskriften: KB-opslag 329, nr. 6. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder herred. Maribo amt. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698422 Faderen dør ca. 22-11-1719: Skomager Jens Kiøge dør ca. 22-11-1719 i Nykøbing Falster sogn og bliver begravet i fyrrekiste den 27-11-1719, kl. 12 på kirkegården i Nykøbing Falster. Kilde - KB-afskriften: KB-opslag 407, nr. 131. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698500 244 Jens Hansen Køge, skomager i Nykøbing. 8.12.1719, fol.6B. E: Margrethe Svendsdatter. LV: Oluf Johansen Holm, kandestøber. B: 1) Cathrine Jensdatter 9 2) Marie Birgitte Jensdatter 6 3) Svend Jensen 5 4) Anne Jensdatter 6 mdr. FM: Peder Hansen Bang, skomager (bror til Jens Hansen Køge) Kilde: Nykøbing Falster Byfoged - Skifteprotokol 1719-1733 https://www.brejl.dk/nykfal.html Farbroderen Peder Hansen Bang dør ca. 27-11-1727 i Nykøbing Falster: 304 Peder Hansen Bang i Nykøbing. 27.11.1727, fol.308. E: Anne Eriksdatter Skov. V: søn Peder Pedersen Skov, skomager. A: 1) bror Jens Hansen Bang, død. Enken nu g.m. Hans Forbus, rebslager. (Enken er: Margrete Svendsdatter Lessøe) 3B: a Svend Jensen b Cathrine Dorthe Jensdatter 17, i Nakskov c Marie Birgitte Jensdatter 14 2) søster Maren Hansdatter Bang g.m. Søren Nielsen Bache på Christianshavn. Kilde: Nykøbing Falster Byfoged - Skifteprotokol 1719-1733 https://www.brejl.dk/nykfal.html Gift 06-11-1739: Maria Birgitte Jensdatter Bang (alias Marie Birgitte Jensdatter Bang) gifter sig den 06-11-1739 i Nykøbing Falster kirke med ungkarl Anders Nielsen, rebslår (rebslager). Kilder: KB-opslag 452. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder herred. Maribo amt. E.M. År 1705-1750. KB_649_1_001_K09-05-A samt KB-afskriften opslag 158, nr. 8. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder herred. Maribo amt. E.M. År 1705-1750.