Correll_Dohlmann

Søvren JensenAge: 2 years17161719

Name
Søvren Jensen
Birth about December 16, 1716 51 29
Alias
Søren Jensen

Christening January 24, 1717 (Age 39 days)
Birth of a sisterAnne Else Jensdatter
about May 22, 1719 (Age 2 years)
Christening of a sisterAnne Else Jensdatter
June 30, 1719 (Age 2 years)
Death about September 25, 1719 (Age 2 years)
Burial September 27, 1719 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 4, 1707Væggerløse kirke
3 years
elder sister
-2 years
elder brother
Svend Jensen
Birth: about August 27, 1708 43 21Nykøbing Falster sogn
Death: about October 22, 1714Nykøbing Falster sogn
4 years
elder sister
2 years
elder brother
23 months
himself
Søvren Jensen
Birth: about December 16, 1716 51 29Nykøbing Falster sogn
Death: about September 25, 1719Nykøbing Falster sogn
2 years
younger sister
Anne Else Jensdatter
Birth: about May 22, 1719 54 32Nykøbing Falster sogn
Death: about April 9, 1721Nykøbing Falster sogn
Father’s family with Dorthe Cathrine Jacobsdatter Mølgaard - View this family
father
step-mother
Marriage: about 1700
22 months
half-brother
Hans Jensen
Birth: about October 1701 36 32Nykøbing Falster sogn
Death: about October 20, 1710Nykøbing Falster sogn
4 years
half-sister
Else Marie Jensdatter
Birth: about September 16, 1705 40 36Nykøbing Falster sogn
Death: about May 25, 1706Nykøbing Falster sogn
21 months
half-brother
Dreng Jensen
Birth: about June 11, 1707 42 38Nykøbing Falster sogn
Death: about June 11, 1707Nykøbing Falster sogn
Mother’s family with Hans Nielsen Forbus - View this family
step-father
mother
Marriage: November 6, 1722Nykøbing Falster kirke

Shared note
ID 243-7: Søvren Jensen alias Søren Jensen Født: ca. 16-12-1716 i Nykøbing Falster sogn og døbt 24-01-1717 i Nykøbing Falster kirke - søn af (ID 486) skomager Jens Hansen Køge og (ID 487) hustru Margrete Svendsdatter Lessøe: "24/1 (1717) skomager Jens Hansen Køges s. (=søn): Søvren. - Landsdommer Fischers h. (hustru); - Sv. Rosenfeldts h. (hustru); A. Birger Zimmer; bygmester Ernst fra København; regim. kvartermester Hichman; Kl. Flint." Kilde: KB-afskriften: KB-opslag 334, nr. 6. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698427 Død ca. 25-09-1719: Søvren Jensen dør ca. 25-09-1719 i Nykøbing Falster sogn, ca. 2 år gl., og begravet 27-09-1719 fra Nykøbing Falster kirke: "27/9 (1719) skom. Jens Kiøges l. (lille) søn: Søvren." - Dødsårsag: Muligvis blodsot. Fra nytår og indtil okt. 1719 døde 84 af blodsot i Nykøbing Falster sogn. Kilde: KB-opslag 183, nr. 96. Nykøbing Falster sogn. År 1705-1750. KB_649_1_002_K04-05-A.