Correll_Dohlmann

Ebba Elisa ØstergaardAge: 44 years19181963

Name
Ebba Elisa Østergaard
Birth October 19, 1918
Alias
Ebba Elisa Corell f. Østergaard

Hjemmedøbt December 14, 1918 (Age 56 days)

Christening February 16, 1919 (Age 3 months)
MarriageSven Uffe Nielsen CorellView this family
July 4, 1960 (Age 41 years)
Death April 7, 1963 (Age 44 years)
Burial April 12, 1963 (5 days after death)
Family with Sven Uffe Nielsen Corell - View this family
husband
herself
Marriage: July 4, 1960b.v. på Københavns Rådhus
Sven Uffe Nielsen Corell + Gerda Høeg Nielsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 13, 1930b.v. på Københavns Rådhus
Divorce: February 2, 1948
13 years
step-daughter

Shared note
Ebba Elisa Østergaard alias Ebba Elisa Corell f. Østergaard Født: 19-10-1918 i Nørhå by og sogn (Hassing herred) nu Hundborg herred og hjemmedøbt 14-12-1918. Fremstillet i Nørhå kirke 16-02-1919. Datter af gårdejer Christen Jensen Østergaard på 40 år og hustru Inger Pauline Paulsen på 42 år, af Nørgaard, Nørhå. Forældrene viet 14-11-1902 i Sjørring kirke. Kilde: KB-opslag 48, nr. 7. Nørhå, Hundborg h, Thisted a. År 1912-1941. KB_1892_C113E_G_002_0064a-FK Gift 2.g. 04-07-1960: Fraskilt Sven Uffe Nielsen Corell, f. 09-01-1904 i Skt. Matthæs sogn, Kbh., fabrikant, skilt v. dom 02-12-1949, boende Monrads Alle 2, Kbh., gifter sig borgerligt 04-07-1960 på Københavns Rådhus med fraskilt Ebba Elisa Østergaard, f. 19-10-1918 i Nørhå sogn, Thisted amt, ekspeditrice, skilt v. dom 23-11-1949, boende Rosenørns Alle 52, Frbg. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1960, lb.nr. 2252. AO-opslag 454. Side 452. Aegteskab_00000_8003643451_8003643451_0454 Død 07-04-1963: Ebba Elisa Corell f. Østergaard (f. 19-10-1918 i Nørhaa sogn, Thisted amt, datter af gårdmand Christen Jensen Østergaard og hustru (Inger) Pauline Paulsen) dør 07-04-1963 på Bispebjerg hospital, 44 år gl. og bliver begravet 12-04-1963 fra Timotheus kirke, Valby og ført til Søndermark krematoriet. Urnen nedsat på Søndermark kirkegård. Dødsårsag: Ødema Pulmonum. Gift med Sven Uffe Nielsen Corell. Sidste bopæl: Monrads Alle 2, st. tv. Timotheus sogn. Kilder: KB-opslag 191, nr. 10. Timotheus s. Åt 1959-1970. KB_1892_059_3_027_0190a-DK. JJF foto nr. P1020676 af 06-08-2009. Døde kv. år 1963-64 L.br. 262. Kbh. Stadsarkiv.