Correll Dohlmann

Inge Behrens1908

Navn
Inge Behrens
Født 9. marts 1908
Alias
Inge Schrøder f. Behrens og Inge Vibe-Hastrup f. Behrens
ja

ÆgteskabPaul Vibe-HastrupVis familie
(på dødsdagen)

Ægtemands dødsfaldPaul Vibe-Hastrup
omkring 1959 (Alder 50 år)

Død

Familie med Paul Vibe-Hastrup - Vis familie
ægtemand
hende selv
Ægteskab:

Delt note
Inge Behrens alias Inge Schrøder f. Behrens og Inge Vibe-Hastrup f. Behrens Født: 09-03-1908 i København - datter af grosserer Sally Friedlænder Behrens (f. 18-12-1869 i Kbh.; død 09-02-1943 i Kbh.), og hustru Olga Minna Behrens f. Trier (f. 07-07-1873 i Kbh.; død 26-01-1942 i Kbh.). Note: Tilhører det mosaiske trossamfund Gift 1.g.: Inge Behrens, f. 09-03-1908 i Kbh., gifter sig med Karl Kristian Anton Schrøder, f. 1913. Parret siden skilt. 2 børn i ægteskabet: Karl Michael Schrøder Jan Patrick Schrøder Inge's 1. ægtefælle udvandrer til USA i 1946: Karl Kristian Anton Schröder, "New York, New York Passenger and Crew Lists, 1909, 1925-1957" Name: Karl Kristian Anton Schröder Event Type: Immigration - Event Date: 1946 - Event Place: New York City, New York, United States Gender: Male, Age: 32 Birthplace: Sweden Lidingö Ship Name: Swedish Intercontinental Airlines Birth Year (Estimated): 1914 Affiliate Publication Title: Passenger and Crew Lists of Vessels Arriving at New York, NY, 1897-1957 Affiliate Publication Number: T715 - Affiliate Film Number: 7166 - GS Film number: 002295903 Digital Folder Number: 007252587 - Image Number: 00522 Kilde: Family Search Gift: Paul Vibe-Hastrup gifter sig med fraskilt Inge Schrøder f. Behrens. Kilder: flojborg.dk og geni.com - adm.: Alisa Sharon Folketællinger og bosteder: Faderen og farforældrene i FT-1880 og FT-1885: FT-1880: København (Staden), Hovedvagtsgade 2, 366, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4054: Julius Jacob Behrens, 45, Gift, Husfader, Grosserer, København Susanne Mathilde Behrens, 37, Gift, Hans Kone, København Carl Johan Behrens, 12, Ugift, Deres Søn, København >> Sally Friedlander Behrens, 10, Ugift, Deres Datter, København (læs: Deres søn!) Bertha Louise Behrens, 7, Ugift, Deres Datter, København Anna Marie Larsen, 35, Ugift, Tjenestetyende, Gjørlev Amalie Jensen, 20, Ugift, Tjenestetyende, Helsingør FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Kjøbmager Kvarter, Hovedvagtsgade 2,matr.366 2.Sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3591: Julius Behrens, 50, Gift, Husfader, Grosserer, Kjøbenhavn Susanne Behrens, 42, Gift, Husmoder, Hans Hustru, Kjøbenhavn Carl Johan Behrens, 17, Ugift, Søn, Elev i Maribo Skole, Kjøbenhavn >> Sally Behrens, 15, Ugift, Søn, Elev i Maribo Skole, Kjøbenhavn Bertha Behrens, 12, Ugift, Datter, Gaaer i Skole, Kjøbenhavn Ane Marie Larsen, 40, Ugift, Tjenende, Tyende, Gjørslev v Borup Amalie Jensen, 25, Ugift, Tjenende, Tyende, Helsingør Forældrene: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1893 >> Hovedperson: Sally Friedlænder Behrens, f. 18-12-1869 i København - Stillinger: Contorist >> Ægtefælle: Olga Minna Behrens, 07-07-1873 i København Børn: Grethe Behrens, f. 05-04-1896 i Kbh. Lise Behrens, f. 22-02-1900 i Kbh. Adresser: 01-11-1893: Store Kongensgade 31, 3. 01-05-1909: Palægade 3, 2. 01-05-1911: Store Kongensgade 79, 3. 01-05-1913: Store Kongensgade 79, 3. 01-11-1914: Store Kongensgade 79, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester). Filmrulle 0002. Registerblad 2563 (unikt id: 1744064) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1895 >> Hovedperson: Sally Friedlænder Behrens, f. 18-12-1869 i København - Stillinger: Grosserer >> Ægtefælle: Olga Minna Behrens, 07-07-1873 i København Adresse: 01-11-1895: Store Kongensgade 31, 4. sal 01-11-1896: Udtrukket Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester). Filmrulle 0038. Registerblad 601 (unikt id: 1961828) FT-1916: Store Kongensgade 79, 3. sal, Kbh.: Olga (Minna) Behrens, f. 07-07-1873 i København, gift, husmor, mosaisk trossamfund Ove Behrens, f. 27-04-1894 i København, ugift, søn, mosaisk trossamfund, kontorist Grete Behrens, f. 05-04-1896 i København, ugift, datter, mosaisk trossamfund Lise Behrens, f. 22-02-1900 i København, ugift, datter, mosaisk trossamfund >> Inge Behrens, f. 09-03-1908 i København, ugift, datter, mosaisk trossamfund samt 1 stuepige, 1 barnepige og 1 kokkepige Kilde: FT-opslag 299-300. FT1916_08041_01922 FT-1921: Store Kongensgade 79, 3. sal, Kbh.: (sognetilhør: Sankt Pauls, Frederiks, Garnisons, Citadels sogne) Olga (Minna) Behrens, f. 07-07-1873 i København, gift, husmor, mosaisk trossamfund >> Inge Behrens, f. 09-03-1908 i København, ugift, datter, mosaisk trossamfund samt 3 tjenestefolk Kilde: FT-opslag 117. FT1921_00029_00838 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1915 Hovedperson: Olga Minna Behrens, f. 07-07-1873 i København - Stillinger: Husmoder >> Barn: Inge Behrens, f. 10-03-1909 (læs: 09-03-1908 i København) Adresser: 01-05-1915: Store Kongensgade 79, 3. 01-05-1918: Frameldt 01-11-1918: Store Kongensgade 79, 3. 01-11-1919: Store Kongensgade 79, 2. 01-11-1922: Store Kongensgade 79, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester). Filmrulle 0002. Registerblad 2560 (unikt id: 1744061) Kraks Vejviser 1960: Fru Inge Vibe-Hastrup, Peter Bangs Vej 20, 5. sal, Frbg. https://cld.bz/0rvlksu#762/z