Correll_Dohlmann

Margrethe Helene SøllingAge: 51 years17981849

Name
Margrethe Helene Sølling
Birth about May 24, 1798 36 36
Alias
Grethe Sølling, Grethe Helene Sølling og Grethe Spur f. Sølling

Christening July 2, 1798 (Age 39 days)
Birth of a sisterJacobine Sølling
about August 1800 (Age 2 years)
Christening of a sisterJacobine Sølling
August 8, 1800 (Age 2 years)
MarriageNiels Christian SpurView this family
November 27, 1818 (Age 20 years)
Death of a motherMaren Larsdatter
May 25, 1832 (Age 34 years)
Death of a fatherNiels Jacobsen Sølling
September 14, 1838 (Age 40 years)
Death of a sisterKirstine Sølling
October 15, 1842 (Age 44 years)
Burial of a sisterKirstine Sølling
October 21, 1842 (Age 44 years)
Death December 24, 1849 (Age 51 years)
Burial December 31, 1849 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1784
17 years
younger sister
-15 years
elder sister
6 years
elder sister
Bodil Kirstine Sølling
Birth: about January 24, 1791 29 29Nykøbing Falster sogn
Death: February 19, 1794Nykøbing Falster sogn
19 months
elder brother
Jacob Sølling
Birth: about September 8, 1792 31 31Nykøbing Falster sogn
Death: February 26, 1794Nykøbing Falster sogn
4 years
elder sister
2 years
herself
Family with Niels Christian Spur - View this family
husband
herself
Marriage: November 27, 1818Nykøbing Falster kirke

Shared note
Margrethe Helene Sølling Ved dåben indskrevet som Grethe Sÿlling alias Grethe Sølling, Grethe Helene Sølling, Margrethe Sølling og Grethe Spur f. Sølling Født: ca. 24-05-1798 i Nykøbing Falster sogn og døbt mandag d. 02-07-1798 i Nykøbing Falster kirke - datter af klejnsmed Niels (Jacobsen) Sÿlling (Sølling) og Maren Larsdatter. Båret af skræddermester Løgtes kone. Blandt fadderne ses: Snedker Bierrings datter Mariane. Kilde: KB-opslag 169. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1773-1815. KB_649_1_003_K03-27-A Se også fødte i KB-afskriften: KB-opslag 50, nr. 12. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1771-1815. KB_649_1_004_K01-25-B. Gift 27-11-1818: Ungkarl Niels Christian (Nielsen) Spur, matros/sømand (siden skipper), 24 år gl., gifter sig 27-11-1818 i Nykøbing Falster kirke med Grethe Sÿlling (alias Margrethe Helene Sølling), 21 år gl. Forlovere: Slagter Chr. Christensen og bager Hans Holm (alias (ID 60) Hans Nielsen Holm der er er Lise-Lone Correll Dohlmann's 2 x tipoldefar). Kilde: KB-opslag 202. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1784-1824. KB_649_1_006_K06-29-A. Se også vielser i KB-afskriften: KB-opslag 206, nr. 11. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1814-1839. KB_649_2_001_K06-12-B. Død 24-12-1849: Margrethe Helene Sølling dør 24-12-1849 i Vordingborg sogn, Niels Christian Spur's hustru, 51 år gl., og bliver begravet 31-12-1849 fra Vordingborg kirke. Dødsårsag: Gigt. Tæring. Kilde: KB-opslag 213, nr. 36. Vordingborg sogn. Bårse h. Præstø a. År 1846-1851. KB_552_2_006_K08-19-A. Folketællinger: FT-1801: Maribo, Falsters Sønder, Nykøbing Falster Købstad, Frisegade No 4, Fam. 77. Kilde: ddd.dda.dk FT-1801, C0458: Niels Sølling, 41, Gift, Huusbonde, Kleinsmed Maren Larsdatter, 41, Gift, hans kone [Niels Sølling] Anne Sølling, 15, Ugift, deres Datter [Niels Sølling og Maren Larsdatter] Kristine Sølling, 5 år, Ugift, deres Datter [Niels Sølling og Maren Larsdatter] >> Grethe Sølling, 3 år, Ugift, deres Datter [Niels Sølling og Maren Larsdatter] ID 60b: Jacobine Sølling, 1 år, Ugift, deres Datter [Niels Sølling og Maren Larsdatter] Mads Friderich Birch, 26, Ugift, hans Svend [Niels Sølling og Maren Larsdatter]Kleinsmed Svend Povel Jørgensen Thorn, 21, Ugift, hans dreng [Niels Sølling og Maren Larsdatter], læredræng Niels Pedersen, 17, Ugift, hans dreng [Niels Sølling og Maren Larsdatter], læredræng Birthe Marie Christensdatter, 24, Ugift, Tienestepige [Niels Sølling og Maren Larsdatter] Frøyken Walmoden, 30, Ugift, logerende [Niels Sølling og Maren Larsdatter], lever af sine Midler Anne Kathrine Husum, 50, Enke, hos frøken Walm: til Opvartning [Niels Sølling og Maren Larsdatter], har 40rd Pension FT-1834: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Østre Rode, Strandgade nr.117, 76.familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0151: Niels Christian Spurc, 39, Gift, skipper >> Grethe Helene Sølling, 35, Gift, hans kone Andreas Nielsen Spurc, 16, Ugift, deres børn Laurentze Elisabeth Spurc, 13, Ugift, deres børn Hanne Marie Spurc, 12, Ugift, deres børn, læs: Johanne Marie Spur, f. 07-12-1823 i Vordingborg, datter af skipper Niels Spur og hustru Grethe Helene Sølling i Vordingborg. KB-opslag 106, nr. 10. År 1822-1831. Boline Christine Spurc, 9, Ugift, deres børn, læs: Boline Kirstine Spur, f. 27-02-1825 i Vordingborg, datter af skipper Niels Spur og hustru Grethe Helene Sølling i Vordingborg. KB-opslag 138, nr. 37. År 1822-1831. Nielsine Jacobine Spurc, 8, Ugift, deres børn, læs: Nielsine Jacobine Spur, f. 14-03-1827 1825 i Vordingborg, datter af skipper Niels Spur og hustru Grethe Helene Sølling i Vordingborg. Kb-opslag 168, nr. 26. År 1822-1831. Niels Jacob Spurc, 2, Ugift, deres børn, læs: Niels Jacob Spur, f. 04-10-1832 i Vordingborg, søn af Niels Christian Nielsen Spur og hustru Grethe Helene Sølling. KB-opslag 17. År 1830-1836. Ulrikke (Regitze) Spurc, 11, Ugift, deres plejedatter Maren Jensdatter, 19, Ugift, tjenestepige