Correll_Dohlmann

Agnes Amalie HansenAge: 30 years18901920

Name
Agnes Amalie Hansen
Birth July 25, 1890
Alias
Agnes Amalie Rischel f. Hansen

Christening September 7, 1890 (Age 44 days)
Birth of a son
#1
John Axel Willy Rischel
January 11, 1914 (Age 23 years)
Birth of a son
#2
Knud William Louis Rischel
March 16, 1916 (Age 25 years)
Occupation
Syerske

Christening of a sonKnud William Louis Rischel
September 17, 1916 (Age 26 years)
Birth of a son
#3
Thor Bruno Walther Rischel
April 23, 1920 (Age 29 years)
Christening of a sonThor Bruno Walther Rischel
July 7, 1920 (Age 29 years)
Death of a sonThor Bruno Walther Rischel
July 10, 1920 (Age 29 years)
Burial of a sonThor Bruno Walther Rischel
July 15, 1920 (Age 29 years)
Death November 9, 1920 (Age 30 years)
Burial November 14, 1920 (5 days after death)
Family with Axel Louis Thorvald Rischel - View this family
husband
herself
son
John Axel Willy Rischel
Birth: January 11, 1914 24 23Skt. Pauls sogn, Kbh.
Death: December 26, 1932Nazarets sogn, Kbh.
2 years
son
son
Thomy Einar Carl Rischel
son
Thor Bruno Walther Rischel
Birth: April 23, 1920 30 29Ryesgade 39, Kbh. i Fredens sogn
Death: July 10, 1920Centralmissionens Børnehjem, Stokhusgade 2, Kbh.
Axel Louis Thorvald Rischel + Rosa Theodora Arendt - View this family
husband
husband’s wife
Divorce: 1909forholdet opløst
7 months
step-daughter
Axel Louis Thorvald Rischel + Maren Marie Pedersen - View this family
husband
husband’s wife
step-son
Jan Louis Rischel
Birth: November 5, 1924 35 31Ryesgade 39, Kbh. i Fredens sogn
Death: January 10, 1926Frk. Hermansens Klinik, Martinsvej 7, Frbg.
step-son
Ib Jan Rischel
step-son

Shared note
Agnes Amalie Hansen alias Agnes Amalie Rischel f. Hansen Født: 25-07-1890 i Skt. Stefans sogn, Kbh. og døbt 07-09-1890 i Skt. Stefans kirke, Kbh. - datter af kusk, Lars Peter Hansen og hustru Anna Margrete f. Andersen, Frederiksundsvej 23. Kilde: KB-opslag 109, nr. 30. Skt. Stefans sogn. År 1883-1891. KB_033_2_002_K04-20-A Erhverv: Syerske Gift 24-03-1918: Ungkarl, arbejdsmand Axel Louis Thorvald Rischel, Ryesgade 39 (f. 07-09-1889 i Skt. Johannes sogn, Kbh., søn af skomager Villiam Arnold Alexander Rischel og hustru Laura Margrethe Andersen. Moderen lever og bor Ryesgade 114) gifter sig 24-03-1918 i Fredens kirke, Kbh. med pigen Agnes Amalie Hansen, Ryesgade 39 (f. 25-07-1890 i Skt. Stefans sogn, Kbh., datter af kusk Lars Peter Hansen og hustru Anna Margrethe f. Andersen. Forældrene bor Trepkasgade 4, 3. sal). Kilde: KB-opslag 27, nr. 16. Fredens sogn. År 1917-1937. KB_1892_004_3_007_0024a-V. Parret får sammen 3 sønner (alle født udenfor ægteskab). Parret gifter sig samtidig med at deres yngste søn bliver døbt. Død 09-11-1920: Agnes Amalie Rischel f. Hansen dør 09-11-1920 i hjemmet Ryesgade 39, 2. sal, Kbh., 30 år gl., og bliver begravet 14-11-1920 på Bispebjerg kirkegård fra Fredens kirke, Kbh. Gift med arbejdsmand Axel Louis Thorvald Rischel. Adresse ved død: Dødstedet. Født 25-07-1890 i København. Kilde: KB-opslag 206, nr. 61. Fredens sogn. År 1916-1933. KB_1892_004_3_009_0242a-DK