Correll_Dohlmann

Anna Kristine Mikkelsen1893

Name
Anna Kristine Mikkelsen
Birth July 21, 1893
Alias
Anna Kristine Geisler f. Mikkelsen

Christening September 17, 1893 (Age 58 days)
MarriageHenrik Garp Olaf GeislerView this family
November 29, 1925 (Age 32 years)
Occupation
Damefrisørinde

Death

Family with Henrik Garp Olaf Geisler - View this family
husband
herself
Marriage: November 29, 1925Skt. Lukas kirke, Frbg.
Henrik Garp Olaf Geisler + Nathalie Larsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: November 26, 1897Trinitatis kirke, Kbh.
-13 months
step-son
3 years
step-son

Shared note
Anna Kristine Mikkelsen alias Anna Kristine Geisler f. Mikkelsen Født: 21-07-1893 på Nørtjerred Mark, Vrejlev sogn og døbt 17-09-1893 i Hæstrup kirke, Børglum herred, datter af husmand Frederik Julius Mikkelsen og hustru Johanne Marie Villumsen, 30 år, Nørtjerred Mark. Kilde: KB-opslag 142, nr. 30. Vrejlev sogn. Børglum herred. Hjørring amt. År 1892-1900. KB_1892_C077_G_013_0139a-fk. Erhverv: Damefrisørinde Gift 29-11-1925: Enkemand, konduktør, Henrik Garp Olaf Geisler på 52 år (f. 11-11-1873 i København, søn af snedkersvend Johan Emil Geisler og hustru Nathalie Caroline f. Røpper) gifter sig 29-11-1925 i Skt. Lukas kirke, Frbg. med ugift, damefrisørinde, Anna Kristine Mikkelsen på 32 år, boende Istedgade 86, Kbh. (f. 21-07-1893 i Vrejlev sogn, datter af - efter opgivende: arbejdsmand Mikkelsen og hustru Johanne - læs: Frederik Julius Mikkelsen og hustru Johanne Marie Villumsen). Lyst for dem i Apostelkirken. Kilde: KB-opslag 172, nr. 39. Skt. Lukas sogn. År 1917-1934. KB_1892_068_3_011_0169a-V. Folketælling: FT-1925 - 5. nov.: Istedgade 86, 5. sal, tv., Kbh.: Henrik Garp Olaf Geisler, f. 11-11-1873 i Kbh., enkemand, konduktør Henry Emil Geisler, f. 02-12-1899 på Frederiksberg, ugift, mejeriarbejder >> Anna Kristine Mikkelsen, f. 21-07-1893 i Vrejlev sogn, Hjørring amt, ugift, slægtning, damefrisørinde Kilde: FT-opslag 760. FT1925_0357_00037.