Correll_Dohlmann

Philip Carl LuckeyAge: 60 years17411801

Name
Philip Carl Luckey
Birth about 1741
Alias
Philip Carl Lucky og Phillipp Carl Luckey

MarriageAnna Maria PaulsenView this family
December 27, 1777 (Age 36 years)
Birth of a son
#1
Anton Conrad Wilhelm Luckey
about January 1778 (Age 37 years)
Occupation
Kommandersergent ved Det Kgl. danske Livregiments 5. Musketerkompagni.Siden toldbetjent

Christening of a sonAnton Conrad Wilhelm Luckey
February 14, 1778 (Age 37 years)
Birth of a son
#2
Johan Heinrich Luckey
about October 1780 (Age 39 years)
Christening of a sonJohan Heinrich Luckey
November 25, 1780 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#3
Christiane Dorothea Amalie Luckay
December 11, 1781 (Age 40 years)
Christening of a daughterChristiane Dorothea Amalie Luckay
December 21, 1781 (Age 40 years)
Birth of a son
#4
Christian Friederich Luckey
about February 1785 (Age 44 years)
Christening of a sonChristian Friederich Luckey
February 10, 1785 (Age 44 years)
Death of a sonAnton Conrad Wilhelm Luckey
before 1787 (Age 46 years)

Death of a sonJohan Heinrich Luckey
before 1787 (Age 46 years)

Birth of a son
#5
Johan Adam Luckey
about 1787 (Age 46 years)

Christening of a sonJohan Adam Luckey
September 12, 1787 (Age 46 years)
Birth of a daughter
#6
Lovisa Henriette Luckey
about 1789 (Age 48 years)
Christening of a daughterLovisa Henriette Luckey
January 26, 1789 (Age 48 years)
Birth of a son
#7
Carl Wilhelm Luckey
about 1791 (Age 50 years)
Christening of a sonCarl Wilhelm Luckey
January 1, 1792 (Age 51 years)
Birth of a daughter
#8
Sophie Frederikke Luckay
March 7, 1795 (Age 54 years)
Birth of a son
#9
Johann Henrich Luckay
March 7, 1795 (Age 54 years)
Christening of a daughterSophie Frederikke Luckay
April 10, 1795 (Age 54 years)
Christening of a sonJohann Henrich Luckay
April 10, 1795 (Age 54 years)
Death of a sonChristian Friederich Luckey
before 1801 (Age 60 years)

Death of a sonJohan Adam Luckey
before 1801 (Age 60 years)

Death of a daughterLovisa Henriette Luckey
before 1801 (Age 60 years)

Death of a daughterSophie Frederikke Luckay
before 1801 (Age 60 years)

Death of a wifeAnna Maria Paulsen
after 1801 (on the date of death)

Death after 1801 (Age 60 years)

Family with Anna Maria Paulsen - View this family
himself
wife
Marriage: December 27, 1777Garnisonskirken, Kbh.
4 years
daughter
-4 years
son
3 years
son
4 years
son
3 years
son
3 years
daughter
3 years
son
4 years
daughter
son

Shared note
ID 102: Philip Carl Luckey alias Philip Carl Lucky og Phillipp Carl Luckey Født: ca. 1741 - muligvis i Hagen, Tyskland - søn af (ID 204) hr. Luckey og (ID 205) fru Luckey. Kilde for hans alder: FT-1787 og FT-1801 Fødested: Tyskland. Han søgte dansk indfødsret efter lov af 20-11-1781 han blev født i Tyskland og g.m. Anna Maria Paulsen f. ca. 1755 i Garnisons kirke Holmen. Kilde: Kirsten Holst Kjær. Religion: Tilhørte Den Tysk Reformerte Kirke i Kbh. Kilde: Tage Kaarsteds bog: "Godt klaret, Sofie!" Erhverv: Kommandersergent ved Det Kgl. danske Livregiments 5. Musketerkompagni i Sølvgade og ved Østre Vold. Siden toldbetjent Gift 27-12-1777: Philipp Carl Luckey com. serg. (reformiert) bey Dän. Libreg. 5. Mousq. Comp. und Anna Maria Paulsens Tochter. Testes: Hans Busch v. Falst. Reg. Unteroffic, bey d. 10te Mousq. Comp. hat d. braut Schwester. Paul Paulsen Ziegelbrenner dem Ziegelofen der Baron Iselin bey Wordingborg d. br. Vater. verl. d. 16 Dezember. Cop. d. 27 Dezember. Kilde: KB-opslag 65, nr. 106, side 114. Garnisons sogn, Kbh. E.M. År 1770-1816. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203754#203754,38648120 Oversættelse herunder: Gift 27-12-1777: (ID 102) Phillipp Carl Luckey, kommandersergent (reformert) og (ID 103) Anna Maria Paulsensdatter gifter sig 27-12-1777 i Garnisons kirke, København. Forlovere: Brudens far Paul Paulsen, teglbrænder ved Baron Iselins teglovn ved Vordingborg og brudens bror, Hans Busch, underofficer ved Falst. Reg. 10. Musketerkompagni. Parret forlovet 16-12-1777. Viet d. 27-12-1777. Kilde: KB-opslag 65, nr. 106, side 114. Garnisons sogn, Kbh. E.M. År 1770-1816. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203754#203754,38648120 Bosted i FT-1787: Kgl. danske Livregiment 5. Musketerkompagni, Sølvgade og ved Østre Vold, Kbh. Folketællinger: FT-1787: København (Staden), Hof & Militæretaten, Kgl. danske Livregiment 5. Musketerkompagni, Sølvgade ved Østre Vold, nr. 1923. Kilde: ddd.dda.dk. FT-1787, B5763 >> ID 102: Philip Carl Luckey, på 45 år Gift, Comandeer Sergeant ID 103: Anna Maria født Paulsen, på 32 år Gift, Hans Kone ID 51: Christina Dorothea Amalia Luckey på 5 år, Deres Datter ID 51-3: Christian Friederich Luckey på 2 år, Deres Søn FT-1801: København, København (Staden), Klædebo Kvarter, Matr. 239, 1130, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5033: >> Philip Carl Lunheim, 60, Gift, Huusbond, Toldbetj. Anne Margrethe Polsen, 47, Gift, hans Kone Carl Wilhelm Lunheim, 10, Ugift, deres Søn Johannes Henrich Lunheim, 6, Ugift, deres Søn Christine Dorothea Lunheim, 20, Ugift, deres Datter Original FT-1801: FT-1801: København, København (Staden), Klædebo Kvarter, Matr. 239, familie nr. 36: >> Philip Carl Lunheim, 60, Gift, Huusbond, Toldbetjent (alias ID 102: Phillipp Carl Luckey) Ana Magrete Polsen, 47, Gift, hans Kone (alias ID 103: Anna Maria Paulsen) Carl Wilhelm Lunheim, 10, Ugift, deres Søn (alias ID 51-6: Carl Wilhelm Luckey) Johanes Hinrich Lunheim, 6, Ugift, deres Søn (alias ID 51-8: Johann Henrich Luckay) Christine Dorothea Am. Lunheim, 20, Ugift, deres Datter (ID 51: Christine Dorothea Amalie Luckay) Kilde: FT-opslag 44 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=27584#27584,2925684 --------------------------------------------------------------------------------- ID 102: Philip Carl Luckey er Lise-Lone's 3 x tipoldefar ---------------------------------------------------------------------------------