Correll_Dohlmann

Marie Elkjær Hansen1903

Name
Marie Elkjær Hansen
Birth August 11, 1903
Alias
Marie Elkjær Rasmussen f. Hansen

Christening September 6, 1903 (Age 26 days)
MarriageRasmus Viggo Erik RasmussenView this family
October 13, 1935 (Age 32 years)
Birth of a son
#1
Jørgen Erik Rasmussen
January 18, 1937 (Age 33 years)
Occupation
Kommunelærerinde

Christening of a sonJørgen Erik Rasmussen
May 9, 1937 (Age 33 years)
Death of a husbandRasmus Viggo Erik Rasmussen
August 25, 1961 (Age 58 years)
Burial of a husbandRasmus Viggo Erik Rasmussen
August 30, 1961 (Age 58 years)
Death of a sonJørgen Erik Rasmussen
about 1973 (Age 69 years)

Death

Family with Rasmus Viggo Erik Rasmussen - View this family
husband
herself
Marriage: October 13, 1935Lynge kirke, Alsted herred
15 months
son

Shared note
Marie Elkjær Hansen alias Marie Elkjær Rasmussen f. Hansen Født: 11-08-1903 i Brørup sogn, Malt herred og døbt 06-09-1903 i Brørup kirke, Malt herred - datter af skolelærer i Surhave, Brørup sogn (siden amtsskolekonsulent og førstelærer i Lynge sogn) Hans Jørgen Hansen og hustru Anna Kirstine Margrethe Pedersen Elkjær på 23 år. Forældrene viet 24-10-1902 i Kragelund kirke, Hids herred, Viborg amt. Kilde: KB-opslag 100, nr. 13. Brørup sogn. Malt herred. Ribe amt. År 1892-1903. KB_1892_C575B_G_001_0097a-FK. Erhverv: Kommunelærerinde Gift 13-10-1935: Ungkarl, kommunelærer Rasmus Viggo Erik Rasmussen af Slagelse købstad (f. 04-07-1905 i Slagelse Skt. Mikkels bysogn, søn af pakmester Rasmus Anders Rasmussen og hustru Vilhelmine Christine (Kristine) Davidsen, Slagelse) gifter sig 13-10-1935 i Lynge kirke, Alsted herred med pige, kommunelærerinde, Marie Elkjær Hansen af Slagelse (f. 11-08-1903 i Brørup sogn, Ribe amt, datter af amtsskolekonsulent, førstelærer Hans Jørgen Hansen og hustru Anna Kirstine Margrethe Pedersen Elkjær, Frederiksberg Skole, Lynge sogn). Vidner: Fædrene. Kilde: KB-opslag 129, nr. 8. Lynge sogn. Alsted h. Sorø a. År 1935-1940. KB_1892_398_3_019_0163a-V. Forældrenes vielse 24-10-1902: Ungkarl, skolelærer Hans Jørgen Hansen af Surhave, Brørup sogn (f. 18-08-1876 på Albjerg Mark, søn af husmand Mads Hansen og hustru Mette Marie Nielsen af Albjerg Mark) gifter sig 24-10-1902 i Kragelund kirke, Hids herred med pigen Anna Kirstine Margrethe Pedersen Elkjær af Frederiksmose (f. 29-01-1880 i Bolshøjhus (Kragelund sogn) datter af afdøde husmand i Bolshøjhus, Niels Pedersen Elkjør og hustru Mette Marie Andrejette Jensen (nu gift med fattiggårdsbestyrer Jens Jensen). Vidner: Fattiggårdsbestyrer Jens Jensen og husmand Kristen Kristensen, begge af Frederiksmose (Kragelund sogn). Kilde: KB-opslag 122, nr. 4. Kragelund sogn. Hids herred. Viborg amt. År 1901-1909. KB_1892_C265A_G_011_0148a-v.