Correll_Dohlmann

Bodil Charlotte FrigaardAge: 71 years18971969

Name
Bodil Charlotte Frigaard
Birth December 12, 1897 35 31
Alias
Bodil Charlotte Sode f. Frigaard

Christening January 30, 1898 (Age 49 days)
MarriageHans Andreas SodeView this family
October 30, 1928 (Age 30 years)
Death of a motherMargrethe Sode
September 4, 1930 (Age 32 years)
Death of a fatherJens Peder Frigaard
November 11, 1938 (Age 40 years)
Death January 27, 1969 (Age 71 years)
Burial January 31, 1969 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 12, 1888Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm
6 years
elder sister
Dagmar Frigaard
Birth: November 28, 1894 32 284. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: October 26, 1986Rønne Sygehus, Bornholm
3 years
herself
Bodil Charlotte Frigaard
Birth: December 12, 1897 35 314. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: January 27, 1969Nyker sogn, Bornholm
Family with Hans Andreas Sode - View this family
husband
Hans Andreas Sode
Birth: October 12, 1897 36 3310. selvejergård, Dyndegård, i Nyker sogn, Bornholm
Death: July 27, 1983Nyker sogn, Bornholm
herself
Bodil Charlotte Frigaard
Birth: December 12, 1897 35 314. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: January 27, 1969Nyker sogn, Bornholm
Marriage: October 30, 1928Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm

Shared note
Bodil Charlotte Frigaard alias Bodil Charlotte Sode f. Frigaard Født: 12-12-1897 på 4. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm og døbt 30-01-1898 i Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm - datter af gårdejer Jens Peter Frigaard og hustru Margrethe f. Sode. Kilde: KB-opslag 73, nr. 13, side 78. Nyker sogn. Bornholms Vester herred. År 1892-1899. KB_1892_094_3_017_0078a-Fk. Gift 30-10-1928: Ungkarl, gårdejer af Pilegård i Vestermarie, Hans Andreas Sode (f. 12-10-1897 i Nyker sogn, Bornholm af gårdejer Anton Peter Sode og hustru Oliva f. Jensen) gifter sig 30-10-1928 i Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm med ungpige af Frigaard i Nyker, Bodil Charlotte Frigaard (f. 12-12-1897 i Nyker sogn, Bornholm af gårdejer Jens Peter Frigaard og hustru Margrethe f. Sode. Forlovere: Fædrene. Kilde: KB-opslag 183, nr. 7. Nyker sogn. Bornholms Vester herred. Bornholms amt. År 1926-1944. KB_1892_094_3_021_0195a-V. Ægteparret får sammen 5 børn. Kilde: Winnie Juel Mikkelsen Død 27-01-1969: Bodil Charlotte Sode f. Frigaard dør 27-01-1969 i Nyker sogn, Bornholm, 71 år gl., og bliver begravet 31-01-1969 på Nyker Kirkegård, Bornholm. Kilde: bslf.dk/born.asp?FN=Bodil+Charlotte&EN=