Correll_Dohlmann

Ottoline HolmAge: 92 years19092001

Name
Ottoline Holm
Birth June 18, 1909
Alias
Ottoline Sode f. Holm

Christening
MarriageKarl Olaf SodeView this family
June 2, 1931 (Age 21 years)

Death of a husbandKarl Olaf Sode
March 25, 1998 (Age 88 years)
Burial of a husbandKarl Olaf Sode
March 28, 1998 (Age 88 years)
Death November 29, 2001 (Age 92 years)
Burial December 1, 2001 (2 days after death)
Family with Karl Olaf Sode - View this family
husband
Karl Olaf Sode
Birth: July 29, 1906 44 4210. selvejergård, Dyndegård, i Nyker sogn, Bornholm
Death: March 25, 1998Rønne, Bornholm
herself
Ottoline Holm
Birth: June 18, 190918-06-1909 i Sønder Kirkebogård, Olsker sogn, Bornholm
Death: November 29, 2001Knudsker sogn, Bornholm
Marriage: June 2, 1931

Shared note
Ottoline Holm alias Ottoline Sode f. Holm Født: 18-06-1909 i Sønder Kirkebogård, Olsker sogn, Bornholms Nordre herred og døbt 01-08-1909 i Olsker kirke (Sankt Ols Kirke), Allinge, Bornholm - datter af gårdejer Julius Vincent Holm (23-07-1868; død 1955) og hustru Kristine Margrethe f. Lund (1872-1949), 37 år gl., i Olsker sogn. Kilde: KB-opslag 113, nr. 12. Olsker sogn. Bornholms Nordre herred. År 1892-1910. KB_1892_096_3_012_0117a-FK Gift 02-06-1931: Ungkarl Karl Olaf Sode, gårdejer af Knudsker sogn, Bornholm (f. 29-07-1906 i Nyker sogn, søn af gårdejer Anton Peter Sode og hustru Oliva Jensen af Nyker) gifter sig 02-06-1931 i Vestermarie kirke med pige Ottoline Holm, der opholder sig hos forældrene (f. 18-06-1909 i Olsker sogn, Bornholm, datter af avlsbruger Julius Vincent Holm og hustru Kristine Margrethe Lund af Vestermarie). Kilde: KB-opslag 339, nr. 5. Vester Marie sogn. Bornholms Vester herred. År 1929-1948. KB_1892_100_3_018_0366a-V. Ægteparret får sammen 2 børn: Elna Sode og Arne Sode. Død 29-11-2001: Ottoline Sode f. Holm dør 29-11-2001 i Knudsker sogn, Bornholm, 92 år gl., og bliver begravet 01-12-2001 på Knudsker Kirkegård, Bornholm. Kilde: bslf.dk/born.asp?FN=Ottoline&EN= Folketælling: FT-1921: Bornholm, Vester, Knudsker, Frihedsminde, 1 Slg. Pc. 5 e.m, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1921, C9361: >> Julius Vincent Holm, 23/7 1868, Gift, Husfader, Avlsbruger, Olsker