Correll_Dohlmann

Ejnar WestAge: 82 years18901972

Name
Ejnar West
Birth April 20, 1890
Alias
Ejnar Vesth

Christening May 26, 1890 (Age 36 days)
MarriageEllen Margrete SodeView this family
March 24, 1916 (Age 25 years)
Death June 23, 1972 (Age 82 years)
Burial June 27, 1972 (4 days after death)
Family with Ellen Margrete Sode - View this family
himself
wife
Ellen Margrete Sode
Birth: June 6, 1893 31 2910. selvejergård, Dyndegård, i Nyker sogn, Bornholm
Death: October 14, 1979Rønne, Bornholm
Marriage: March 24, 1916Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm

Shared note
Ejnar West Oprindelig døbt Ejnar Vesth *) Født: 20-04-1890 i Rønne sogn, Bornholm og døbt 26-05-1890 i Rønne kirke, Bornholm - søn af gårdskarl Jens Vigfred (Sigfred) West (Vesth overstreget) og hustru Anine Christine Olsen på 28 år, 1194 G. *) rettet iflg. Kirkeministeriets resolution af 16-04-1929. Kilde: KB-opslag 76, nr. 51. Rønne sogn. Bornholms Vester herred. År 1886-1891. KB_099_2_016_K03-22-A. Gift 24-03-1916: Ungkarl, avlsbruger, Ejnar Vesth (West), opholdssted: Klintvang i Vestermarie (f. 20-04-1890 i Rønne, søn af gårdskarl Jens Sigfred Vesth og hustru Anine Christine f. Olsen, Møllegade 49, Rønne) gifter sig 24-03-1916 i Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm med pige Ellen Margrethe Sode, opholdssted: Dundegaard (f. 06-06-1893 på Dyndegaard i Nyker, datter af gårdejer Anton Peter Sode og hustru Oliva Jensen, Dyndegaard). Forlovere: Jens Sigfred Vesth, fhv. gårdskarl, Møllegade 49 (41), i Rønne, og Anton Peter Sode, gårdejer, Dyndegaard, Nyker. Kilde: KB-opslag 117, nr. 1. Nyker sogn, Bornholms Vester herred. År 1914-1925. KB_1892_094_3_020_0154a-V. Parret får sammen datteren: Karen Elisabeth West Oprindelig døbt Karen Elisabeth Vesth *) Født: 10-03-1924 på 15. selvejergårds fortov, Vestermarie sogn, Bornholm og døbt 20-04-1924 i Vestermarie kirke, Bornholm - datter af husmand Ejnar West (Vesth er overstreget), f. 20-04-1890, og hustru Ellen Margrethe Sode, f. 06-06-1893, boende på 15. selvejergårds fortov. *) Navnet rettet efter revision af 17-04-1929 til: West. Kilde: KB-opslag 90, nr. 4. Vester Marie sogn. Bornholms Vester herred. År 1918-1928. KB_1892_100_3_017_0087a-FK. Død 23-06-1972: Ejnar Vesth (West) dør 23-06-1972 på Rønne Sygehus, Bornholm, 82 år gl., og bliver begravet 27-06-1972 på Aaker Kirkegård, Bornholm. Kilde: bslf.dk/born.asp?FN=Ejnar&EN=Vesth