Correll_Dohlmann

Ejner Kristian FunkAge: 93 years19021995

Name
Ejner Kristian Funk
Birth June 30, 1902
Alias
Ejner Kristian Funch

Christening July 27, 1902 (Age 27 days)
MarriageAnine SodeView this family
April 24, 1928 (Age 25 years)
Death of a wifeAnine Sode
July 4, 1980 (Age 78 years)
Burial of a wifeAnine Sode
July 8, 1980 (Age 78 years)
Occupation
Gårdejer af Klintgaard, Vestermarie

Death August 20, 1995 (Age 93 years)
Burial August 24, 1995 (4 days after death)
Family with Anine Sode - View this family
himself
wife
Anine Sode
Birth: October 29, 1898 37 3410. selvejergård, Dyndegård, i Nyker sogn, Bornholm
Death: July 4, 1980Nylars Plejehjem, Bornholm
Marriage: April 24, 1928Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm

Shared note
Ejner Kristian Funk alias Ejner Kristian Funch Født: 30-06-1902 på 5. Vgd. (vornedegård) Pilegaard i Pedersker sogn, Bornholm Sønder herred og døbt 27-07-1902 i Pedersker kirke, Bornholm - søn af gårdejer Marius Andreas Funk og hustru Kristine Amanda Olsen på 24 år, i Pedersker. Kilde: KB-opslag 43, nr. 9. Pedersker sogn. Bornholm Sønder herred. Bornholms amt. År 1892-1904. KB_1892_106_3_015_0042a-FM. Erhverv: Gårdejer af Klintgaard, Vestermarie Gift 24-04-1928: Ungkarl, gårdejer af "Klintgaard", Vestermarie, Ejner Kristian Funch (læs: Ejner Kristian Funk, f. 30-06-1902 i Pedersker af gårdejer Marius Andreas Funk og hustru Kristine Amanda Olsen) gifter sig 24-04-1928 i Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm med ungpige af "Dyndegaard" i Nyker, Anine Sode (f. 29-10-1898 i Nyker af gårdejer Anton Peter Sode og hustru Oliva Jensen). Forlovere: Fædrene. Kilde: KB-opslag 181, nr. 2. Nyker sogn. Bornholm Vester herred. År 1926-1944. KB_1892_094_3_021_0193a-V. Død 20-08-1995: Ejner Kristian Funk dør 20-08-1995 i Nylars Plejehjem, Bornholm, 93 år gl., og bliver begravet 24-08-1995 på Vestermarie kirkegård, Bornholm. Kilde: bslf.dk/born.asp?FN=Ejner+Kristian&EN=Funk Folketælling: FT-1921: Bornholm, Vester, Nyker, Dyndegaard, Matr. No 16a, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1921, C5199: Anton Sode, 18/9 1861, Gift, Husfader, Gaardejer, Vestermarie Oliva Sode, 23/4 1864, Gift, Husmoder, Østermarie Annine Sode, 29/10 1898, Ugift, Datter, Nyker Ove Sode, 6/7 1902, Ugift, Søn, Nyker Karl Sode, 29/7 1906, Ugift, Søn, Nyker Blenda Nielsen, 14/6 1901, Ugift, Tjenestepige, Nyker >> Ejner Funch, 30/7 1902, Ugift, Elev (læs: f. 30-06-1902)