Correll_Dohlmann

Dagmar FrigaardAge: 91 years18941986

Name
Dagmar Frigaard
Birth November 28, 1894 32 28
Alias
Dagmar Sode f. Frigaard

Christening December 26, 1894 (Age 28 days)
Birth of a sisterBodil Charlotte Frigaard
December 12, 1897 (Age 3 years)
Christening of a sisterBodil Charlotte Frigaard
January 30, 1898 (Age 3 years)
Death of a motherMargrethe Sode
September 4, 1930 (Age 35 years)
MarriageOve Johannes SodeView this family
October 31, 1931 (Age 36 years)
Death of a husbandOve Johannes Sode
April 24, 1936 (Age 41 years)
Burial of a husbandOve Johannes Sode
April 30, 1936 (Age 41 years)
Death of a fatherJens Peder Frigaard
November 11, 1938 (Age 43 years)
Death of a sisterBodil Charlotte Frigaard
January 27, 1969 (Age 74 years)
Burial of a sisterBodil Charlotte Frigaard
January 31, 1969 (Age 74 years)
Death October 26, 1986 (Age 91 years)
Burial November 1, 1986 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 12, 1888Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm
6 years
herself
Dagmar Frigaard
Birth: November 28, 1894 32 284. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: October 26, 1986Rønne Sygehus, Bornholm
3 years
younger sister
Bodil Charlotte Frigaard
Birth: December 12, 1897 35 314. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: January 27, 1969Nyker sogn, Bornholm
Family with Ove Johannes Sode - View this family
husband
Ove Johannes Sode
Birth: July 6, 1902 40 3810. selvejergård, Dyndegård, i Nyker sogn, Bornholm
Death: April 24, 1936Rønne Sygehus, Bornholm
herself
Dagmar Frigaard
Birth: November 28, 1894 32 284. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: October 26, 1986Rønne Sygehus, Bornholm
Marriage: October 31, 1931Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm

Shared note
Dagmar Frigaard alias Dagmar Sode f. Frigaard Født: 28-11-1894 på 4. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm og døbt 26-12-1894 i Ny kirke, Nyker sogn - datter af gårdejer Jens Peter Frigaard og hustru Margrethe Sode, 28 år, 4. vornedegård, Frigaard, Nyker. Kilde: KB-opslag 58, nr. 15. Nyker sogn. Bornholms Vester herred. År 1892-1899. KB_1892_094_3_017_0063a-F. Gift 31-10-1931: Ungkarl, forvalter af Nyker, Ove Johannes Sode (f. 06-07-1902 i Nyker sogn, søn af gårdejer Anton Peter Sode og hustru Oliva Jensen) gifter sig 31-10-1931 i Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm med ungpige af Nyker, Dagmar Frigaard (f. 28-11-1894 i Nyker sogn, datter af gårdejer Jens Peter Frigaard og hustru Margrethe Sode). Forlovere: Fædrene. Kilde: KB-opslag 187, nr. 4. Nyker sogn. Bornholms Vester herred. År 1926-1944. KB_1892_094_3_021_0199a-V. Ægteparret får sammen 3 børn. Kilde: Winnie Juel Mikkelsen Død 26-10-1986: Dagmar Sode f. Frigaard dør 26-10-1986 på Rønne Sygehus, Bornholm, 91 år gl., og bliver begravet 01-11-1986 på Nyker kirkegård, Bornholm. Kilde: bslf.dk/born.asp?FN=Dagmar&EN=Frigaard