Correll_Dohlmann

Kristine Ottosine SodeAge: 70 years18761947

Name
Kristine Ottosine Sode
Birth July 24, 1876 42 33
Alias
Kristine Ottosine Jensen f. Sode

Christening September 10, 1876 (Age 48 days)
Death of a paternal grandfatherNiels Christian Sode
December 11, 1884 (Age 8 years)
MarriageJens Johannes JensenView this family
April 9, 1900 (Age 23 years)
Death of a motherElsine Margrethe Olsen
February 1, 1923 (Age 46 years)
Death of a fatherHans Christian Sode
February 12, 1923 (Age 46 years)
Death of a husbandJens Johannes Jensen
November 25, 1925 (Age 49 years)
Burial of a husbandJens Johannes Jensen
November 30, 1925 (Age 49 years)
Death of a sisterMarie Birgitte Sode
August 31, 1926 (Age 50 years)
Burial of a sisterMarie Birgitte Sode
September 4, 1926 (Age 50 years)
Death of a brotherLaurits Christian Sode
November 20, 1929 (Age 53 years)
Burial of a brotherLaurits Christian Sode
November 26, 1929 (Age 53 years)
Death of a sisterThora Elisabeth Sode
December 21, 1932 (Age 56 years)
Burial of a sisterThora Elisabeth Sode
December 27, 1932 (Age 56 years)
Death of a brotherAnton Peter Sode
March 3, 1938 (Age 61 years)
Burial of a brotherAnton Peter Sode
March 8, 1938 (Age 61 years)
Death April 21, 1947 (Age 70 years)
Burial April 25, 1947 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 24, 1859Vestermarie kirke
9 months
elder brother
Laurits Christian Sode
Birth: March 9, 1860 25 1711. vornedegård, Klintgård, Vestermarie sogn, Bornholm
Death: November 20, 1929Hedebo, Knudsker sogn, Bornholm
18 months
elder brother
3 years
elder sister
Marie Birgitte Sode
Birth: April 19, 1864 29 2111. vornedegård, Klintgård, i Vestermarie sogn, Bornholm
Death: August 31, 19264. vornedegård, Kæregård, Ruts, Rutsker sogn, Bornholm
2 years
elder sister
Julie Hansine Sode
Birth: July 9, 1866 32 2311. vornedegård, Klintgård, i Vestermarie sogn, Bornholm
Death: March 15, 187311. vornedegård, Klintgård, i Vestermarie sogn, Bornholm
2 years
elder sister
Christine Bolette Sode
Birth: November 21, 1868 34 2511. vornedegård, Klintgård, i Vestermarie sogn, Bornholm
Death: March 25, 187311. vornedegård i Vestermarie sogn, Bornholm
3 years
elder sister
Thora Elisabeth Sode
Birth: September 12, 1871 37 2811. vornedegård, Klintgård, i Vestermarie sogn, Bornholm
Death: December 21, 193235. selvejergård, Vestermarie sogn, Bornholm
3 years
elder sister
2 years
herself
Kristine Ottosine Sode
Birth: July 24, 1876 42 3313. selvejergård, Klintgård, Vestermarie sogn, Bornholm
Death: April 21, 1947Rønne Sygehus, Bornholm
Family with Jens Johannes Jensen - View this family
husband
herself
Kristine Ottosine Sode
Birth: July 24, 1876 42 3313. selvejergård, Klintgård, Vestermarie sogn, Bornholm
Death: April 21, 1947Rønne Sygehus, Bornholm
Marriage: April 9, 1900Vestermarie kirke, Bornholm

Shared note
Kristine Ottosine Sode alias Kristine Ottosine Jensen f. Sode Født: 24-07-1876 på 13. selvejergård, Klintgård, Vestermarie sogn, Bornholm og døbt 10-09-1876 i Vestermarie kirke, Bornholm - datter af gårdejer Hans Kristian Sode og hustru Elsine Margrete f. Olsen, Kilde: KB-opslag 129, nr. 21. Vester Marie sogn. Bornholms Vester herred. År 1868-1884. KB_100_2_010_K05-15-A. Gift 09-04-1900: Ungkarl Jens Johannes Jensen, husmand på kirkens parcel i Nylars, 21 år gl. (f. 25-08-1878 i Nylars, søn af husmand Janus Otto Jensen og hustru Margrete Kirstine Johansen (død) af 18. selvejergårds parcel) gifter sig 09-04-1900 i Vestermarie kirke, Bornholm med pige Kristine Ottosine Sode, 23 år gl. (f. 24-07-1876 og opholder sig hos forældrene: gårdejer Hans Kristian Sode og hustru Elsine Margrete Olsen af 13. selvejergård). Kilde: KB-opslag 213, nr. 3. Vester Marie sogn. Bornholms Vester herred. År 1892-1905. KB_1892_100_3_015_0284a-V. Ægteparret får samme 2 børn. Kilde: Winnie Juel Mikkelsen Død 21-04-1947: Kristine Ottosine Jensen f. Sode dør 21-04-1947 på Amtssygehuset, Rønne (nu Rønne Sygehus, Bornholm), 70 år gl., og bliver begravet 25-04-1947 på Vestermarie sogns kirkegård, Bornholm. Fhv. husmor i Knudsker sogn, Vestre herred. Født 24-07-1876 i Vestermarie sogn, datter af gårdejer Hans Kristian Sode og hustru Elsine Margrete f. Olsen. Enke efter husmand Jens Johannes Jensen, Lunds Minde, Lobbæk, Vm, sidste fælles bopæl. Anm.: Skifteretsattest fra Rønne af 22-04-1947. Medd. til Rønne 26-04-1947. Kilde: KB-opslag 520, side 560. Vester Marie sogn. Bornholms Vester herred. År 1929-1948. KB_1892_100_3_018_0560a-DK. Folketællinger: FT-1880: Bornholm, Vester, Vestermarie, Vestermarie, en Gård, 143, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C4056: Hans Kristian Sode, 45, Gift, Gårdejer, Husfader, Østerlarsker Sogn Elsine Magrete Sode F. Olsen, 36, Gift, Hans Hustru, Vestermarie Sogn Laurits Kristian Sode, 19, Ugift, Deres Søn, Vestermarie Sogn Anton Peter Sode, 18, Ugift, Deres Søn, Vestermarie Sogn Marie Bergite Sode, 15, Ugift, Deres Datter, Vestermarie Sogn Yore Elisebet Sode, 8, Ugift, Deres Datter, Vestermarie Sogn Julie Bolette Sode, 5, Ugift, Deres Datter, Vestermarie Sogn >> Kristine Aato?N Sode, 3, Ugift, Deres Datter, Vestermarie Sogn Ellen Magrete Larsen F. Larsen, 59, Enke, Husfaderens Moder, Aftægtskone, Nylarsker Sogn - læs: husfaderens svigermor Poul Jørgen Nelsen Holm, 16, Ugift, Tjenestedreng, Vestermarie Sogn Dagmar Gertru Halgren, 15, Ugift, Tjenestepige, Rønne FT-1890: Bornholm, Vester, Vestermarie, , 13 Slg., 194, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, A9062: Hans Kristian Sode, 55, Gift, Husfader, Gaardejer, Østerlars Eline Margrethe Sode f. Olsen, 47, Gift, Husmoder, Vestermarie Anton Peter Sode, 28, Ugift, Barn, Vestermarie Marie Birgitte Sode, 25, Ugift, Barn, Vestermarie Julie Bolette Sode, 15, -, Barn, Vestermarie >> Kristine Ottosine Sode, 13, -, Barn, Vestermarie Ellen Margrete Larsen f. Andersen, 69, Enke, Aftægtskone, Nylars Janus Peter Madsen, 18, -, Tjenestetyende, Aaker Karoline Katrine Jensen, 15, -, Tjenestetyende, Vestermarie Niels Viktor Munk, 14, -, Tjenestetyende, Vestermarie