Correll_Dohlmann

Jens Peder FrigaardAge: 76 years18621938

Name
Jens Peder Frigaard
Birth September 10, 1862
Alias
Jens Peter Frigaard

Christening October 19, 1862 (Age 39 days)
MarriageMargrethe SodeView this family
December 12, 1888 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Dagmar Frigaard
November 28, 1894 (Age 32 years)
Christening of a daughterDagmar Frigaard
December 26, 1894 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#2
Bodil Charlotte Frigaard
December 12, 1897 (Age 35 years)
Christening of a daughterBodil Charlotte Frigaard
January 30, 1898 (Age 35 years)
Marriage of a childHans Andreas SodeBodil Charlotte FrigaardView this family
October 30, 1928 (Age 66 years)
Death of a wifeMargrethe Sode
September 4, 1930 (Age 67 years)
Burial of a wifeMargrethe Sode
September 9, 1930 (Age 67 years)
Marriage of a childOve Johannes SodeDagmar FrigaardView this family
October 31, 1931 (Age 69 years)
Death November 11, 1938 (Age 76 years)
Burial November 15, 1938 (4 days after death)
Family with Margrethe Sode - View this family
himself
wife
Marriage: December 12, 1888Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm
6 years
daughter
Dagmar Frigaard
Birth: November 28, 1894 32 284. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: October 26, 1986Rønne Sygehus, Bornholm
3 years
daughter
Bodil Charlotte Frigaard
Birth: December 12, 1897 35 314. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: January 27, 1969Nyker sogn, Bornholm

Shared note
Jens Peder Frigaard alias Jens Peter Frigaard Født: 10-09-1862 på 4. vornedegård, Nyker sogn, Bornholm og døbt 19-10-1862 i Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm - søn af gårdejer Herman Frigaard og hustru Karen Bolette f. Ipsen, 21 år gl., 4. vornedegård, Nyker. Kilde: KB-opslag 51, nr. 17. Nyker sogn. Bornholms Vester. År 1847-1871. KB_094_2_010_K02-27-A Gift 12-12-1888: Ungkarl, gårdejer, Jens Peter Frigaard af Nyker, 26 år gl., gifter sig 12-12-1888 i Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm med pige Margrethe Sode af Nyker, 23 år gl. Forlovere: Gårdejer Herman Frigaard og møller Jørgen Sode. Kilde: KB-opslag 80, nr. 10. Nyker sogn. Bornholms Vester herred. År 1872-1891. KB_094_2_013_K03-26-A. Død 11-11-1938: Jens Peter Frigaard dør 11-11-1938 på Amtssygehuset, Rønne (nu Rønne Sygehus, Bornholm), 76 år gl., og bliver begravet 15-11-1938 på Nyker sogns kirkegård, Bornholm. Fhv. gårdejer, f. 10-09-1862 i Nyker, søn af gårdejer Herman Frigaard og hustru Karen Bolette f. Ipsen. Enkemand efter afdøde Margrethe Frigaard f. Sode, der døde i Nyker d. 04-09-1930. Kilde: KB-opslag 231, side 257. Nyker sogn. Bornholms Vester. År 1926-1944. KB_1892_094_3_021_0257a-DM.