Correll_Dohlmann

Margrethe SodeAge: 64 years18651930

Name
Margrethe Sode
Birth December 15, 1865
Alias
Margrethe Frigaard f. Sode

Christening February 2, 1866 (Age 49 days)
MarriageJens Peder FrigaardView this family
December 12, 1888 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Dagmar Frigaard
November 28, 1894 (Age 28 years)
Christening of a daughterDagmar Frigaard
December 26, 1894 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Bodil Charlotte Frigaard
December 12, 1897 (Age 31 years)
Christening of a daughterBodil Charlotte Frigaard
January 30, 1898 (Age 32 years)
Marriage of a childHans Andreas SodeBodil Charlotte FrigaardView this family
October 30, 1928 (Age 62 years)
Death September 4, 1930 (Age 64 years)
Burial September 9, 1930 (5 days after death)
Family with Jens Peder Frigaard - View this family
husband
herself
Marriage: December 12, 1888Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm
6 years
daughter
Dagmar Frigaard
Birth: November 28, 1894 32 284. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: October 26, 1986Rønne Sygehus, Bornholm
3 years
daughter
Bodil Charlotte Frigaard
Birth: December 12, 1897 35 314. vornedegård, Frigaard, Nyker sogn, Bornholm
Death: January 27, 1969Nyker sogn, Bornholm

Shared note
Margrethe Sode alias Margrethe Frigaard f. Sode Født: 15-12-1865 på 2. selvejergård, Nyker sogn, Bornholm og døbt 02-02-1866 i Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm - datter af Thomas Kofoed Sode og hustru Margrethe Kirstine f. Ipsen, 30 år gl. på 2. sgd. (selvejergård) i Nyker. Kilde: KB-opslag 133, nr. 17. Nyker sogn. Bornholms Vester herred. År 1847-1871. KB_094_2_010_K05-19-A. Gift 12-12-1888: Ungkarl, gårdejer, Jens Peter Frigaard af Nyker, 26 år gl., gifter sig 12-12-1888 i Ny kirke, Nyker sogn, Bornholm med pige Margrethe Sode af Nyker, 23 år gl. Forlovere: Gårdejer Herman Frigaard og møller Jørgen Sode. Kilde: KB-opslag 80, nr. 10. Nyker sogn. Bornholms Vester herred. År 1872-1891. KB_094_2_013_K03-26-A. Død 04-09-1930: Margrethe Frigaard f. Sode dør 04-09-1930 i Nyker sogn, Bornholm, 64 år gl., og bliver begravet 09-09-1930 på Nyker sogns kirkegård, Bornholm. Kilde: KB-opslag 248, nr. 4. Nyker sogn. Bornholms Vester herred. År 1926-1944. KB_1892_094_3_021_0278a-DK.