Correll_Dohlmann

Johan Caspar Lars HansenAge: 66 years17871854

Name
Johan Caspar Lars Hansen
Birth about December 1787
Alias
Casper Hansen, Caspar Hansen og Johan Casper Lars Hansen

Christening January 9, 1788 (Age 39 days)
MarriageKaren SørensdatterView this family
about 1812 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Henriette Katharine Hansen
May 13, 1813 (Age 25 years)
Occupation
Gartner

Christening of a daughterHenriette Katharine Hansen
June 27, 1813 (Age 25 years)
Marriage of a childCarl Frederik Sigfried CappelenHenriette Katharine HansenView this family
August 16, 1841 (Age 53 years)
Death of a wifeKaren Sørensdatter
June 16, 1853 (Age 65 years)
Burial of a wifeKaren Sørensdatter
June 21, 1853 (Age 65 years)
Death October 31, 1854 (Age 66 years)
Burial November 6, 1854 (6 days after death)
Family with Karen Sørensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about 1812Odense
16 months
daughter

Shared note
Johan Caspar Lars Hansen alias Casper Hansen, Caspar Hansen og Johan Casper Lars Hansen Født: ca. dec. 1787 i Odense Skt. Knuds sogn og døbt 09-01-1788 i Odense Skt. Knuds kirke - søn af daglejer og gartner Hans Nielsen og hustru Margrethe Henrichsdatter. Kilde: KB-opslag 477, nr. 1. Odense Skt. Knuds sogn. År 1742-1797. KB_O113_A_002_K08-30-A. Erhverv: Gartner Gift ca. 1812: Johan Caspar Lars Hansen gifter sig med Karen Sørensdatter. Død 31-10-1854: Johan Casper Lars Hansen, gartner, enkemand, dør af lungebetændelse den 31-10-1854 på bopælen, Sortebrødre Torv i Odense Vor Frue sogn, 66 år gl. Han bliver begravet 06-11-1854 fra Odense Vor Frue kirke. Født i Odense Skt. Knuds sogn som søn af gartner Hans Nielsen. Kilde: KB-opslag 33, nr. 39. Odense Vor Frue sogn. År 1844-1876. KB_O114_A_014_02a09a10 Folketællinger: Forældrene i FT-1787: FT-1787: Odense, Odense, Odense Købstad, Kirkestræde, 17, 20, Kilde: ddd.dda.dk, Ft-1787, C0708: >> Hans Nielsen, 36, Gift 1. Ga, Husstandsoverhoved, Daglejer >> Margrethe Henrichsdatter, 38, Gift 1. Ga, Gift Med Husstandsoverhoved Henrich Hansen, 8, Ugift, Barn Søren Hansen, 4, Ugift, Barn Dorothea Hansen, 2, Ugift, Barn FT-1801: Odense, Odense Købstad, Clare Gaden, 645, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9037: Hans Nielsen, 52, Gift, huusbonde, gartner Grethe Henrichsdatter, 54, Gift, hans kone (alias Margrethe Henrichsdatter) >> Caspar Hansen, 13, Ugift, deres søn FT-1834: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv no 156, 826-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B0287: >> Casper Hansen, 46, Gift, gartner Karen Sørensen, 50, Gift, hans kone Henriette Hansen, 21, Ugift, deres døttre Hansine Hansen, 12, Ugift, deres døttre Wilhelmine Hansen, 10, Ugift, deres døttre Hendrik Hansen, 18, Ugift, deres søn, gartnerelev Peter Hansen, 10, Ugift, deres søn (alias Hans Peter Hansen) Sophie Hansen, 21, Ugift, tjenestepige Jens Hansen, 25, Ugift, dragon FT-1840: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv, nordre side, Forhuuset, 155 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8906: >> Caspar Hansen, 51, Gift, Gartner Karen Rasmussen, 56, Gift, hans Kone (alias Karen Sørensdatter) Hanssine Hansen, 18, Ugift, deres Børn Vilhelmine Hansen, 16, Ugift, deres Børn Hans Peter Hansen, 16, Ugift, deres Børn, Lærling Henrich Hansen, 61, Ugift, Hans Broder, Student Anne Johannesdatter, 19, Ugift, Tjenestepige FT-1850: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv no 155 & 156, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5984: >> Casper Hansen, 62, Gift, gartner. huusfader, Odense Karen Sørensen, 64, Gift, hans kone, Fraugde sogn, Odense Amt Wilhelmine, 25, Ugift, deres datter. tvillinger, Odense Hans Hansen, 25, Ugift, deres søn. malersvend. tvillinger, do [Odense] Marie Rasmussen, 15, Ugift, deres tjenestepige, Korup sogn, Odense Amt