Correll_Dohlmann

Karen SørensdatterAge: 69 years17841853

Name
Karen Sørensdatter
Birth April 12, 1784
Alias
Karen Sørensen og Karen Rasmussen

Christening about April 12, 1784
MarriageJohan Caspar Lars HansenView this family
about 1812 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Henriette Katharine Hansen
May 13, 1813 (Age 29 years)
Christening of a daughterHenriette Katharine Hansen
June 27, 1813 (Age 29 years)
Marriage of a childCarl Frederik Sigfried CappelenHenriette Katharine HansenView this family
August 16, 1841 (Age 57 years)
Death June 16, 1853 (Age 69 years)
Burial June 21, 1853 (5 days after death)
Family with Johan Caspar Lars Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1812Odense
16 months
daughter

Shared note
Karen Sørensdatter alias Karen Sørensen og Karen Rasmussen Født: 12-04-1784 i Neder Holluf, Fraugde sogn og døbt ca. 12-04-1784 i Fraugde kirke - datter af husmand (boelsmand) Søren Rasmussen i Neder Holluf, Fraugde sogn. Kilde: KB-opslag 30. Fraugde sogn. Åsum herred. Odense amt. År 1755-1813. KB_O234_A_004_K01-28-A. Gift ca. 1812: Johan Caspar Lars Hansen gifter sig med Karen Sørensdatter. Død 16-06-1853: Karen Sørensdatter, gartner Casper Hansens hustru, dør af brysttæring den 16-06-1853 på bopælen, Sortebrødre Torv i Odense Vor Frue sogn, 69 år gl. Hun bliver begravet 21-06-1853 fra Odense Vor Frue kirke. Født i Fraugde sogn som datter af boelsmand Søren Rasmussen. Kilde: KB-opslag 166, nr. 18. Odense Vor Frue sogn. År 1844-1876. KB_O114_A_014_06c11c12. Folketælling: FT-1834: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv no 156, 826-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B0287: Casper Hansen, 46, Gift, gartner >> Karen Sørensen, 50, Gift, hans kone Henriette Hansen, 21, Ugift, deres døttre Hansine Hansen, 12, Ugift, deres døttre Wilhelmine Hansen, 10, Ugift, deres døttre Hendrik Hansen, 18, Ugift, deres søn, gartnerelev Peter Hansen, 10, Ugift, deres søn (alias Hans Peter Hansen) Sophie Hansen, 21, Ugift, tjenestepige Jens Hansen, 25, Ugift, dragon FT-1840: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv, nordre side, Forhuuset, 155 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8906: Caspar Hansen, 51, Gift, Gartner >> Karen Rasmussen, 56, Gift, hans Kone (alias Karen Sørensdatter) Hanssine Hansen, 18, Ugift, deres Børn Vilhelmine Hansen, 16, Ugift, deres Børn Hans Peter Hansen, 16, Ugift, deres Børn, Lærling Henrich Hansen, 61, Ugift, Hans Broder, Student Anne Johannesdatter, 19, Ugift, Tjenestepige FT-1850: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv no 155 & 156, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5984: Casper Hansen, 62, Gift, gartner. huusfader, Odense >> Karen Sørensen, 64, Gift, hans kone, Fraugde sogn, Odense Amt Wilhelmine, 25, Ugift, deres datter. tvillinger, Odense Hans Hansen, 25, Ugift, deres søn. malersvend. tvillinger, do [Odense] Marie Rasmussen, 15, Ugift, deres tjenestepige, Korup sogn, Odense Amt