Correll Dohlmann

Elmer Clarence Svendsen1897

Navn
Elmer Clarence Svendsen
Født 20. november 1897 31 29
Alias
Elmer Svendsen
ja

Dåb 19. juni 1898 (Alder 6 måneder)
Brors fødselAarla Henrik Svendsen
14. maj 1903 (Alder 5 år)
Farfars dødJens Adolf Harslev Svendsen
4. april 1904 (Alder 6 år)
Farmors dødKaren Casparine Cappelen
21. november 1919 (Alder 22 år)
Søsters dødsfaldCarla Elly Svendsen
efter 1940 (Alder 42 år)

Død

Delt note
ID 125-6h2a2: Elmer Clarence Svendsen alias Elmer Svendsen Født: 20-11-1897 på Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn og døbt 19-06-1898 i Skt. Stefans kirke, Kbh. - søn af (ID 125-6h2a) murersvend Henrik Siegfred Svendsen og hustru Marie Jensine f. Lund, 29 år gl., af København. Faddere: Skomager Jens Svendsen (barnets farfar) og hustru, Sorø (alias barnets farmor: Karen Casparine Svendsen f. Cappelen). Jomfru Ida Svendsend (alias Ida Elisabeth Svendsen, barnets faster). Moderen opholder sig hos sin svigerfar: skomager Svendsen i Sorø. Anmærkning: Attest for at barnets notering har fundet sted i Helligkors sogns kirkebog af 09-03-1898. Forældrene viet 02-09-1893 i Clinton, Iowa, USA. Kilde: KB-opslag 47, nr. 28. Sorø sogn. Alsted herred. Sorø amt. År 1892-1912. KB_1892_406_3_021_0046a-FM Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1905 Hovedperson: Henrik Sigfred Svendsen, f. 30-01-1866 i Køge - Stillinger: Murer Ægtefælle: Marie Jensine Svendsen, f. 11-06-1868 i Viborg Domsogn Børn: Carla Ely Svendsen, f. 24-04-1896 >> Eline Clarence Svendsen, f. 20-11-1897 - læs: Elmer Clarence Svendsen Adresser: 1-11-1905: Fra Østerbro til Vølundsgade 27 A , 3. Herefter: Hedemannsgade 9, st. 01-05-1911: Udtrukket. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro). Filmrulle 0043. Registerblad 2553 (unikt id: 2291786) FT-1911: Hedemannsgade 9, forhuset, Butik, Kbh.: ID 125-6h2a: Henrik Siegfred Svendsen, f. 30-01-1866 i Køge, gift, husfar, murersvend, tilflyttet fra Iowa, USA i 1897 Marie Jensine Svendsen, f. 11-06-1868 i Viborg Domsogn, gift, husmor, brødudsalg, tilflyttet fra Iowa, USA i 1897 ID 125-6h2a1: Carla Elly Svendsen, f. 24-04-1896 (læs: Iowa) i USA, datter, tilflyttet fra Iowa, USA i 1897 >> ID 125-6h2a2: Elmer Clarence Svendsen, M, f. 20-11-1897 i Sorø sogn, søn, tilflyttet i 1899 ID 125-6h2a3: Orla Henrik Svendsen, M, f. 14-05-1903 i København, søn Kilde: FT-opslag 20. FT1911_0020_00784 Elmer Svendsen - udvandrer til USA: "New York, Passenger Arrival Lists (Ellis Island), 1892-1924" Given Name: Elmer Surname: Svendsen Last Place of Residence: Copenhagen, Denmark Event Date: 05 Apr 1911 Age: 11y Nationality: Danish, Scand. Departure Port: Copenhagen Arrival Port: New York Gender: Male Marital Status: S (single) Ship Name: United States Kilde: Family Search United States World War I Draft Registration Cards, 1917-1918" Name: Elmer Clarence Svendsen - Birth: 20 Nov 1898 I Draft Registration 1917-1918 Clinton County no 1, Iowa, United States Male United States Kilde: Family Search U.S. Census 1920: Clinton Ward 1, Clinton, Iowa, United States - District: 9: Henry Svendsen Birth Year (Estimated): 1867 Birthplace: Denmark Immigration Year: 1911 Father's Birthplace: Denmark Mother's Birthplace: Denmark Henry Svendsen, M, 53 yrs, Denmark, Marital Status: Married. Race: White. Head Marie Svendsen, F, 51 yrs, Denmark. Wife, f. 11-06-1868 i Viborg Domsogn >> Elmer Svendsen, M, 22 yrs, Denmark. Son, f. 20-11-1897 i Sorø Orla Svendsen, M, 16 yrs, Denmark. Son, f. 14-05-1903 i København Axel Mortensen M, 30, Denmark. Son-in-law, f. ca. 1889 Carla Mortensen, F, 23 yrs, Iowa. Daughter, - alias Carla Elly Mortensen f. Svendsen, f. 24-04-1896 i Clinton, Iowa Marx Mortensen, M, 2 yrs, Iowa. Grandson, f. ca. 1917 Irma Mortensen, F, 1, Iowa. Granddaughter, f. ca. 1918 Kilde: Family Search Sheet No. and Letter: 1A, Household ID: 6, Line Number: 21, Affiliate Name: The U.S. National Archives and Records Administration (NARA) Affiliate Publication Number: T625, GS Film number: 1820484, Digital Folder Number: 004300686, Image Number: 00700 U.S. Census 1930: Chicago (Districts 1501-1750), Cook, Illinois, United States Name: Elmer C Swensen Event Type: Census Event Year:1930 Event Place: Chicago (Districts 1501-1750), Cook, Illinois, United States Gender: Male Age: 32 Marital Status: Married Race: White Race (Original): White Relationship to Head of Household: Head Relationship to Head of Household (Original): Head Birth Year (Estimated): 1898 Birthplace: Denmark Immigration Year: 1913 Father's Birthplace: Denmark Mother's Birthplace: Denmark Affiliate Film Number: 488 Elmer C Swensen, Head, M, 32, Denmark Hazel M Swensen, Wife, F, 29, Illinois U.S. Census 1940: Residence: Ward 48, Chicago, Chicago City, Cook, IL, USA. Enumeration District: 103-3104 >> Elmer Svendsen. Age at Time of Census: 41 (læs: 43). Gender: Male. Race: White. Ethnicity: American. Est. Birth Year: (læs: f. 20-11-1897). Birth Location: Denmark. Relationship to Head of Household: Lodger ---------------- Other People in Household: Eva Savoie, 2 yrs, Female, Marital Status:Single Language: English Genealogical Society Number: 005459775. NARA Publication No.: T627 NARA Microfilm Roll Number: 1019. Line No.: 50. Sheet: B. Sheet No.: 13 Collection: 1940 U.S. Federal Population Census