Correll_Dohlmann

Cecilie Kathrine Andersdatter MortensenAge: 59 years18081868

Name
Cecilie Kathrine Andersdatter Mortensen
Birth November 20, 1808
Alias
Cicilia Catharina Andersdatter, Cicilia Andersdatter og CecilieAndersdatter Mortensen

Hjemmedøbt November 20, 1808
MarriageJens Olsen MunkView this family
September 25, 1833 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Anders Olsen Munk
November 26, 1835 (Age 27 years)
Christening of a sonAnders Olsen Munk
December 2, 1835 (Age 27 years)
Marriage of a childAnders Olsen MunkJuliane Christine SodeView this family
February 8, 1861 (Age 52 years)
Death January 22, 1868 (Age 59 years)
Burial January 30, 1868 (8 days after death)
Shared note
Cecilie Kathrine Mortensen (Andersdatter) Ved dåben indskrevet som Sidsele/Sidsel Kathrine alias Cicilia Catharina Andersdatter, Cicilia Andersdatter og Cecilie Andersdatter Mortensen Født: 20-11-1808 i Nylars, Nylarsker sogn og hjemmedøbt samme dag. Datter af husmand og snedker Anders Mortensen (f. ca. 1767) og hustru Abelone Hansdatter (f. ca. 1769 i Åker sogn; død 10-02-1847 i Vester Marie sogn, 78 år gl.). Kilder: KB-opslag 43. Nylarsker sogn. Bornholms Vester herred. År 1777-1814. KB_095_1_002_K02-14-A - se også hendes konfirmation Konfirmeret 05-10-1823: Cicilia Catharina Andersdatter (alias Cecilie Andersdatter Mortensen) bliver konfirmeret 05-10-1823 i Nylars kirke, Bornholm. Født og døbt 20-11-1808 i Nylars, Nylarsker sogn - datter af Anders Mortensen og hustru Abelone Hansdatter. Kilde: KB-opslag 97. nr. 4. Nylarsker sogn. Bornholms Vester herred. År 1820-1834. KB_095_2_002_K04-13-A Gift 25-09-1833: Jens Olsen Munk, 26 år, i Nylarsker sogn, gifter sig 25-09-1833 i Nylars kirke, Bornholm med Cicilia Andersdatter (alias Cecilie Kathrine Mortensen (Andersdatter)). ), 25 år, i Nylarsker sogn. Kilde: KB-opslag 132, nr. 6. Nylarsker sogn. Bornholms Vester herred. År 1820-1834. KB_095_2_002_K05-20-A. Død 22-01-1868: Cecilie Mortensen (Andersdatter) dør 22-01-1868 i Vester Marie sogn, 59 år gl., og bliver begravet 30-01-1868 fra Vestermarie kirke, Bornholm. Parcellist og smed Jens Olsen Munks kone op 12. selvejergårds parcel. Født i Nylars. Forældre: Udbygger *) Anders Mortensen og hustru i Nylars. Kilde: KB-opslag 197, nr. 1. Vester Marie sogn. Bornholms Vester herred. År 1858-1868. KB_100_2_009_K07-23-A. *) udbygger = husmand med jord på udmarken Folketællinger: Forældrene i 1801: FT-1801: Bornholm, Vester, Nylarsker, Huuse, 2. Huus, 44, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B7592: >> Anders Mortensen, 33, Gift, Huusbonde, Huusmand med Jord og Snedker >> Abelone Hansdatter, 32, Gift, Hans Kone Morten Andersen, 1, Ugift, Deres Søn Abelone Andersdatter, 12, Ugift, Tienestepige FT-1840: Bornholm, Vester, Nylarsker, Nylars, et huus, 60, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C2822: Jens Munk, 33, Gift, Smed >> Sidsel Cathrine Andersdatter, 32, Gift, hans Kone Anders Olsen Munk, 5, Ugift, deres Børn Christine Cathrine Munk, 1, Ugift, deres Børn Appelline Hansdatter, 73, Enke, Smedens Hustrus Moder FT-1845: Bornholm, Vester, Vestermarie, Sønder Skoledistrikt, et Hus, 120, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, A0598: Jens O. Munk, 38, gift, Parcellist, Smed, Nylars Sogn - Bornholms Amt >> Cecilia K. Andersdatter 37, gift, hans kone [Jens O. Munk], Nylars Sogn - Bornholms Amt Anders O. Munk, 10, -, deres barn, Nylars Sogn - Bornholms Amt Kristine K. Munk, 6, -, deres barn, Nylars Sogn - Bornholms Amt Jens O. Munk, 3, -, deres barn, Nylars Sogn - Bornholms Amt Abelone Hansdatter, 77, enke, hans svigermoder, Undentagskone, Åker Sogn - Bornholms Amt Jep Pedersen, 23, ugift, Smedesvend, Østerlars Sogn - Bornholms Amt FT-1850: Bornholm, Vester, Vestermarie, Sønder Skoledistrikt, et Huus, 70, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C3072: Jens Olsen Munk, 43, Gift, Smed, huusfader, Nylars sogn >> Cecilia Katrine Andersdatter, 42, Gift, Hans kone, Nylars sogn Anders Olsen Munk, 15, Ugift, Deres søn, Nylars sogn Kirstine Katrine Munk, 11, Ugift, Deres datter, Nylars sogn Jens Olsen Munk, 8, Ugift, Deres søn, Nylars sogn Kirstine Petrea Hermansdatter, 20, Ugift, logerende, Sypige, Østermarie FT-1855: Bornholm, Vester, Vestermarie, Søndre Skoledistrikt, et Huus, 63, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C3330: Jens Olsen Munk, 47, Gift, Huusfader, Jordbruger, Nylarsker sogn >> Cecilia Katrine Andersdatter, 46, Gift, Hans Kone, Nylarsker sogn Anders Olsen Munk, 20, Ugift, Deres Søn, Nylarsker sogn Kristine Katrine Munk, 16, Ugift, Deres Datter, Nylarsker sogn Jens Olsen Munk, 13, Ugift, Deres Søn, Nylarsker sogn FT-1860: Bornholm, Vester, Vestermarie, Søndre Skoledistrikt, et Hus, 97, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C3465: Jens Olsen Munk, 53, Gift, Jordbruger, Husfader, Nylarsker sogn >> Cecilia Katrine Andersdatter, 52, Gift, Hans Kone, Nylarsker sogn Anders Olsen Munk, 25, Ugift, Deres Søn, Nylarsker sogn Kirstine Katrine Munk, 21, Ugift, Deres Datter, Nylarsker sogn Jens Olsen Munk, 18, Ugift, Deres Søn, Malerlærling, Nylarsker sogn