Correll_Dohlmann

Thora Natalia FoverskovAge: 69 years18671937

Name
Thora Natalia Foverskov
Birth June 17, 1867
Alias
Thora Natalia Munk f. Foverskov

MarriageJenus Christian MunkView this family

Hjemmedøbt July 14, 1867 (Age 27 days)

Christening August 25, 1867 (Age 2 months)
Death March 23, 1937 (Age 69 years)
Burial March 27, 1937 (4 days after death)
Family with Jenus Christian Munk - View this family
husband
Jenus Christian Munk
Birth: May 23, 1864 28 2712. selvejergårds parcel i Vestermarie sogn
Death: September 25, 1949Kannikegårds parcel, Åker sogn, Bornholm
herself
Marriage:

Shared note
Thora Natalia Foverskov alias Thora Natalia Munk f. Foverskov Født: 17-06-1867 i Pedersker sogn, Bornholm og hjemmedøbt 14-07-1867. Frembåret 25-08-1867 i Pedersker kirke, Bornholm - datter af skolelærer og kirkesanger Frederik Vilhelm Foverskov og hustru Karen Margrethe Brandt, 34 år gl, skolen i Pedersker. Kilde: KB-opslag 80, nr. 6. Pedersker sogn. Bornholms Sønder herred. År 1858-1875. KB_106_2_011_K03-26-A Gift: Jenus Christian Munk gifter sig med Thora Natalia Foverskov, f. 17-06-1867 i Pedersker sogn. Kilde: Hendes ægtefælles død Død 23-03-1937: Thora Natalia Munk f. Foverskov dør 23-03-1937 på Kannikegårds parcel, Åker sogn, Bornholm, 69 år gl., og bliver begravet 27-03-1937 på Åker hjælpekirkegård, Bornholm af valgmenighedspræst Karl Andersen. Husmor, gift med fhv. snedker, landpostbud Jenus Christian Munk, Kannikegårds parcel, Åker sogn. Født 17-06-1867 i Pedersker sogn, datter af skolelærer Frederik Vilhelm Foverskov og hustru Karen Margrethe Brandt, Pedersker. Anm: Nexø 24-03-1937. Kilde: KB-opslag 235, nr. 2. Åker sogn. Bornholms Sønder herred. År 1937-1946. KB_1892_111_3_010_0267a-DK