Correll_Dohlmann

Margrete Blem KofoedAge: 91 years19082000

Name
Margrete Blem Kofoed
Birth September 9, 1908
Alias
Margrethe Blem Kofoed og Margrethe Blem Kofoed f. Kofoed

Christening October 11, 1908 (Age 32 days)
MarriageKarl Sode KofoedView this family
June 6, 1930 (Age 21 years)
Death of a husbandKarl Sode Kofoed
March 30, 1976 (Age 67 years)
Death April 27, 2000 (Age 91 years)
Family with Karl Sode Kofoed - View this family
husband
Karl Sode Kofoed
Birth: August 26, 1903 45 3118. selvejergård, Klintgård, Vestermarie sogn, Bornholm
Death: March 30, 197635. selvejergård, Ringebygård, Vestermarie sogn, Bornholm
herself
Margrete Blem Kofoed
Birth: September 9, 190850. selvejergård, St. Bukkegård, i Åker sogn, Bornholm
Death: April 27, 200035. selvejergård, Ringebygård, Vester Marie sogn
Marriage: June 6, 1930Aa kirke, Åker sogn, Bornholm

Shared note
Margrete Blem Kofoed alias Margrethe Blem Kofoed og Margrethe Blem Kofoed f. Kofoed Født: 09-09-1908 på 50. selvejergård, St. Bukkegård, i Åker sogn, Bornholm, og døbt 11-10-1908 i valgmenighedskirken Bethania af valgmenighedspræsten - datter af gårdejer Ludvig Georg Kofoed (f. 11-06-1875; død 16-06-1952) og hustru Sigrid Marie Blem på 31 år, af 50. selvejergård, Åker (f. 23-05-1877; død 23-04-1926). Kilde: KB-opslag 100, nr. 22. Åker sogn. Bornholms Sønder herred. Bornholms amt. År 1905-1914. KB_1892_111_3_007_0102a-Fk. Gift 06-06-1930: Ungkarl, Karl Sode Kofoed, gårdejer, 35. selvejergård, Ringebygård, Vestermarie sogn (f. 26-08-1903 i Vestermarie, søn af afdøde gårdejer i Vestermarie, kirkeværge Jens Peter Kofoed og efterlevende hustru Thora Elisabeth Sode, Lobbæk, Vestermarie) gifter sig 06-06-1930 i Aa kirke, Åker sogn, Bornholm med pige Margrethe Blem Kofoed, f. 09-09-1908 i Åker sogn, opholdende sig hos sin far, datter af gårdejer Ludvig Kofoed og afdøde hustru Sigrid Marie Blem, 50. selvejergård, Store Bukkegård, Åker. Parret viet af valgmenighedspræst Jespersen, Aakirkeby. Vidner: Brudgommens mor og brudens far. Kilde: KB-opslag 236, nr. 6. Åker sogn. Bornholms Sønder herred. Bornholms amt. År 1926-1937. KB_1892_111_3_009_0261a-V. Parret får sammen 3 børn. Se hjemmesiden - engegaardsslaegtenblem.dk Død 27-04-2000: Margrethe Blem Kofoed dør 27-04-2000, 91 år gl., på 35. selvejergård, Ringebygård, Vestermarie sogn, Bornholms Vester herred. Kilde: bornholm-stamtavle.dk