Correll_Dohlmann

Thorvald Christian KoefoedAge: 77 years18691947

Name
Thorvald Christian Koefoed
Birth June 4, 1869
Alias
Torvald Kristian Kofoed

MarriageJulie Bolette SodeView this family
March 26, 1901 (Age 31 years)
Birth of a son
#1
Christian Sode Kofoed
March 20, 1902 (Age 32 years)
Occupation
Gårdejer af Aagaard, Østerlars

Christening of a sonChristian Sode Kofoed
April 20, 1902 (Age 32 years)
Birth of a son
#2
Anker Sode Kofoed
June 16, 1904 (Age 35 years)
Christening of a sonAnker Sode Kofoed
July 17, 1904 (Age 35 years)
Birth of a son
#3
Johannes Sode Kofoed
June 2, 1908 (Age 38 years)
Christening of a sonJohannes Sode Kofoed
July 12, 1908 (Age 39 years)
Death of a sonAnker Sode Kofoed
January 4, 1910 (Age 40 years)
Burial of a sonAnker Sode Kofoed
January 8, 1910 (Age 40 years)
Birth of a son
#4
Anton Sode Kofoed
May 10, 1912 (Age 42 years)
Christening of a sonAnton Sode Kofoed
June 30, 1912 (Age 43 years)
Death of a sonJohannes Sode Kofoed
October 5, 1925 (Age 56 years)
Burial of a sonJohannes Sode Kofoed
October 9, 1925 (Age 56 years)
Death January 19, 1947 (Age 77 years)
Burial January 24, 1947 (5 days after death)
Family with Julie Bolette Sode - View this family
himself
wife
Marriage: March 26, 1901Vestermarie kirke, Bornholm
1 year
son
Christian Sode Kofoed
Birth: March 20, 1902 32 2813. selvejergård, Østre Klintgård i Vestermarie sogn, Bornholm
Death: October 7, 1970Rønne Sygehus
2 years
son
Anker Sode Kofoed
Birth: June 16, 1904 35 3013. selvejergård, Østre Klintgård i Vestermarie sogn, Bornholm
Death: January 4, 1910Aakirkeby Sygehus, Bornholm
4 years
son
Johannes Sode Kofoed
Birth: June 2, 1908 38 3413. selvejergård, Østre Klintgård i Vestermarie sogn, Bornholm
Death: October 5, 1925Aakirkeby Sygehus, Bornholm
4 years
son
Anton Sode Kofoed
Birth: May 10, 1912 42 3813. selvejergård, Østre Klintgård i Vestermarie sogn, Bornholm
Death: December 1, 1998Rønne Sygehus, Bornholm

Shared note
Thorvald Christian Koefoed alias Torvald Kristian Kofoed Født: 04-06-1869 på 16. selvejergårds fortov, Vestermarie sogn, Bornholm og døbt 30-07-1869 i Vestermarie kirke, Bornholm - søn af udbygger a) Johan Julius Koefoed (f. 14-12-1848 i Vestermarie; død 14-12-1887 i Vestermarie og begravet 17-12-1887 på Vestermarie kirkegård) og hustru Margrethe Christine Sørensen (alias Margrete Kristine Sørensdatter, f. 26-03-1838 i Nylars, Nylarsker sogn; død 24-08-1921 i Vestermarie og begravet 29-08-1921 på Allinge kirkegård - forældre: Søren Thorsen, møller ved Arnager og hustru Englike Jensdatter), 31 år gl., boende 16. selvejergårds fortov b). Kilde: KB-opslag 4, nr. 12. Vester Marie sogn. Bornholms Vester herred. År 1868-1884. KB_100_2_010_K01-04-A. a) udbygger = en husmand med jord på udmarken, en jordbruger b) selvejergårds fortov (fortoug) = udmarksjord, dvs. en mindre ejendom, grund eller mindre grundstykke, der ligger foran eller omkring en bestemt gård. Her = Kongens Mark. Kilde: Ordbog over det danske Sprog Erhverv: Gårdejer af Aagaard, Østerlars Gift 26-03-1901: Torvald Kristian Kofoed (alias Thorvald Christian Koefoed), 31 år gl., ungkarl, forvalter af 13. selvejergård (f. 04-06-1869 i Vestermarie, søn af afdøde gårdejer Johan Julius Kofod af 17. vornedegård, og hustru Margrete Kristine Sørensen, nu af Allinge) gifter sig 26-03-1901 i Vestermarie kirke, Bornholm med Julie Bolette Sode, 27 år gl., pige (f. 10-03-1874 i Vestermarie), der opholder sig hos forældrene: gårdejer Hans Kristian Sode og hustru Elsine Margrete Olsen af 13. selvejergård. Forlovere: Hans Kristian Sode, 13. selvejergård, og J. P. Kofoed, 18. selvejergård. Kilde: KB-opslag 215, nr. 2 nederst. Vester Marie sogn. Bornholms Vester herred. År 1892-1905. KB_1892_100_3_015_0286a-V. Død 19-01-1947: Thorvald Christian Koefoed dør 19-01-1947, 77 år gl., på Aagaard, Østerlars, Østerlarsker sogn og bliver begravet 24-01-1947 på Vestermarie kirkegård. Rentier, fhv. gårdejer. Født 04-06-1869 i Vestermarie, søn af udbygger Johan Julius Koefoed og hustru Margrethe Christine Sørensen. Gift med efterlevende Julie Bolette Sode. Sidste fælles bopæl: Aagaard, Østerlars. Kilde: KB-opslag 195, nr. 2. Øster Larsker sogn. Bornholms Øster herred. År 1946-1957. KB_1892_109_3_017_0215a-DM. 4 børn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1870: Bornholm, Vester, Vestermarie, 1. Brandfoged Distrikt, 16 Sl. Ft., 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C3956: Johan Julius Kofoed, 21, Gift, Husfader, Jordbruger, Vestermarie Sogn Magrete Kierstine, 31, Gift, Husmoder, Nylarsker Sogn >> Thorvald Kristian Kofoed, under et aar, Ugift, Barn, Vestermarie Sogn Jane Christine Jensen, 16, Ugift, Tjenestetyende, Nylarsker Sogn FT-1880: Bornholm, Vester, Vestermarie, Vestermarie, en Gård, 327, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C4056: Johan Julius Kofod, 31, Gift, Gårdejer, Husfader, Vestermarie Sogn Margrethe Kristine Kofod F. Thorsen, 41, Gift, Hans Hustru, Nylarsker Sogn >> Thorval Kristian Kofod, 10, Ugift, Deres Søn, Vestermarie Sogn Jensine Marie Kofod, 7, Ugift, Deres Datter, Vestermarie Sogn Petra Engelina Kofod, 5, Ugift, Deres Datter, Vestermarie Sogn Julia Kristina Kofod, under et aar, Ugift, Deres Datter, Vestermarie Sogn Ulluf Maagensen, 20, Ugift, Tjenestekarl, Sverig Agda Anders, 23, Ugift, Tjenestepige, Sverig