Correll_Dohlmann

Emma Christine HansenAge: 83 years18971981

Name
Emma Christine Hansen
Birth September 14, 1897
Alias
Emma Christine Husvig f. Hansen og Emma Christine Gudme f. Hansen

MarriageJohannes Erik Bernhard GudmeView this family
October 7, 1933 (Age 36 years)
Death of a husbandJohannes Erik Bernhard Gudme
March 8, 1961 (Age 63 years)
Burial of a husbandJohannes Erik Bernhard Gudme
March 14, 1961 (Age 63 years)
Death August 18, 1981 (Age 83 years)
Burial August 28, 1981 (10 days after death)
Family with Johannes Erik Bernhard Gudme - View this family
husband
herself
Marriage: October 7, 1933b.v. på Københavns Rådhus
Johannes Erik Bernhard Gudme + Olga Marie Elisabeth de Lemos - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: March 31, 1912Mariakirken, Kbh.
7 years
step-son
Mogens Erik Bendt Gudme
Birth: September 9, 1919 38 31Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death: August 19, 1982Bjergagervej 23A, Hvidovre

Shared note
Emma Christine Hansen alias Emma Christine Husvig f. Hansen og Emma Christine Gudme f. Hansen Født: 14-09-1897 i København Gift 2.g. 07-10-1933: Johannes Erik Bernhard Gudme, forvalter, f. 02-11-1880 i Svendborg, boende Bogholder Alle 47, Vanløse (enkemand d. 16-02-1931 efter 1. ægteskab) gifter sig borgerligt 07-10-1933 på Københavns Rådhus med Emma Christine Husvig f. Hansen, f. 14-09-1897 i Kbh., boende Aalekistevej 212, Vanløse (enke d. 26-01-1930 efter 1. ægteskab). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1933, lb.nr. 3066. AO-opslag 68. Side 66. Aegteskab_00000_8003621081_8003621081_0068. Død 18-08-1981: Emma Christine Gudme f. Hansen dør 18-08-1981 på Bispebjerghjemmet, Tagensvej 186, Kbh., 83 år gl., og bliver begravet 28-08-1981 fra Bispebjerg krematoriums lille sal og ført til Solbjerg kirkegård. Enke efter Johannes Erik Bernhard Gudme. Kilde: Marion Gudme's hjemmeside: mineslaegter.dk Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 13-10-1892: Hovedperson: Eigil Aage Hansen, 07-10-1870 i Saxkjøbing - Stillinger: Maskinarbeider Ægtefælle: Hansine Kirstine Hansen, f. 03-09-1871 i Kirke Flinterup Børn: Hans Henrik Hansen, f. 20-08-1894 Erik Oluf Hansen, f. 13-01-1896 >> Emma Christine Hansen, f. 14-09-1897 Adresser: 13-10-1892: Slotsgade 8, 4. sal - - : Aarhusgade 80, 4. sal hos smed Christensen 21-03-1893: Frameldt 01-01-1893: Rådmandsgade 29, st. 07-07-1893: Aarhusgade 52, 1. sal - hos Henriksen 01-05-1894: Aalborggade 12, 1. sal 01-05-1896: Aalborggade 7, 3. sal - ulæseligt: Aalborggade 27, st. - ulæseligt: Aalborggade 25 01-11-1902: Aarhusgade 41, 4. sal 01-11-1904: fra Saxkøbing til Randersgade 19, 1. sal 01-05-1905: Assensgade 14, 3. sal 01-11-1906: do. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro). Filmrulle 0011. Registerblad 2771 (unikt id: 2459858)