Correll_Dohlmann

Jens Peter Fischer ChristensenAge: 67 years18171885

Name
Jens Peter Fischer Christensen
Birth November 21, 1817
Alias
Jens Peter Fischer Christesen

Christening November 30, 1817 (Age 9 days)
Birth of a daughter
#1
Emmy Annania Christensen
January 29, 1844 (Age 26 years)
MarriageElsine Christiane Emilie TruelsenView this family
January 30, 1844 (Age 26 years)
Occupation
Sagførerfuldmægtig

Christening of a daughterEmmy Annania Christensen
June 3, 1844 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Thora Christensen
May 18, 1845 (Age 27 years)
Christening of a daughterThora Christensen
July 22, 1845 (Age 27 years)
Marriage of a childPeter Severin JensenEmmy Annania ChristensenView this family
October 4, 1866 (Age 48 years)
Death of a wifeElsine Christiane Emilie Truelsen
after 1880 (Age 62 years)

Death after 1885 (Age 67 years)

Shared note
Jens Peter Fischer Christensen Ved dåben indskrevet som Jens Peter Fischer Christesen Født: 21-11-1817 i Aabenraa, Rise herred og døbt 30-11-1817 i Aabenraa Sct. Nicolai Kirke - søn af Chresten Christesen og hustru Christina f. Giemy. Kilder: KB-opslag 204 (391), nr. 89. Aabenraa sogn. Rise h. Åbenrå amt. H.M. År 1783-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=202971#202971,38487503 Se også fødte: KB-opslag 173. nr. 89. Aabenraa sogn. Rise h. Åbenrå amt. K.M. År 1797-1824 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=202982#202982,38491375 Erhverv: Kontorbetjent ved grevskabet Wedellsborg i Husby. Fuldmægtig i Bogense og Odense. Siden sagførerfuldmægtig i København Gift 30-01-1844: Ungkarl, Jens Peter Fischer Christensen, 26-2/12 år. fuldmægtig hos toldkasserer og postmester Truelsen i Bogense, gifter sig 30-01-1844 i Bogense kirke med Elsine Christiane Emilie Truelsen på 29-3/4 år gl., datter af toldkasserer og postmester Truelsen i Bogense, hos hvem hun tjener. Kilde: KB-opslag 117, nr. 1. Bogense sogn. Skovby h. Odense a. År 1831-1844. KB_O170_A_008_K04-29-A. Folketællinger: FT-1834: Odense, Vends, Husby, Wedellsborg, Hovedgaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk FT-1834, C7513 Karl Wilhelm Adam Sigismund, Greve Af Wedell, 28, Ugift, Besidder af Grevskabet Wedellsborg Andreas Jürgen Evers, 49, Gift, Forvalter ved Grevskabet og Landvæsenscommissair med Kammerraads Rang Ane Sophie Schmidt, 37, Gift, hans Kone Kristian Evers, 21, Ugift, Søn, exam.Jurist og Skriver >> Jens Peter Fischer Christensen, 17, Ugift, Contoir Betjent FT-1845: Odense, Skovby, Bogense Købstad, Bogense, Torvet 127, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4655: >> Jens Peder Fischer Christensen, 28, Gift, Fuldmægtig, Apenrade Elsine Emilie Christensen, 30, Gift, Hans kone, Herredsted, Øslev Emmy Annania Christensen, 2, -, Deres barn, Herredsted, Øslev FT-1850: Odense, Odense Købstad, Westergade no 237, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5984: >> Jens Christensen, 31, Gift, fuldmægtig. huusfader, Apenrade Emilie Christensen, 31, Gift, hans kone, Godthaab, Sjælland Emmy Christensen, 6, Ugift, deres børn, Bogense Valdemar Christensen, 2, Ugift, deres børn, Bogense Hans hustru i FT-1880 hos deres datter Emmy Annania Jensen der netop er blevet enke: FT-1880: København (Staden), Blaagraardsgade Matr. 36, Forhus, 2. Sal til Højre, 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8553: Emmy Annania Jensen født Christensen, 36, Enke, Detailhandler, Husmoder, Bogense Thora Ingeborg Jensen, 12, Ugift, Datter, Silkeborg (alias Thora Ingeborg Christine Jensen, f. 08-10-1867 på Tvilumgård, Tvilum sogn) Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Jensen, 9, Ugift, Søn, Silkeborg Margrethe Jensen, 4, Ugift, Datter, Kjøbenhavn (f. 27-10-1875 i Vor Frue sogn, Kbh.) Viggo Emil Jensen, 2, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Inger Bertha Augusta Jensen, 1, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Sophie Dorthea Jensen, 16, Ugift, Tyende, Kjøbenhavn Bertha Mary Laura Hansen, 18, Ugift, Expeditrise, Kjøbenhavn Ellen Agnete Marie Jensen, 6, Ugift, Datter, ?? Silkeborg (f. 30-01-1874 på Tvilumgaard, Tvilum sogn) >> Eline Emilie Christiane Christestensen, 65, Gift, Husmoderens Moder (alias Elsine Christiane Emilie Christensen f. Truelsen) FT-1885: København (Staden), Dosseringen, No. 44, Matrikel 196, 2. Sal Tv, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C2830: (Hellig Kors og Sankt Johannes sogne) Karen Kirstine Valei f. Jensen, 68, Enke, Husmoder, Pension, Mou, Aalborg Amt Anton Johannes Alexander Vatei, 35, Ugift, Søn, Pianist, Kjøbenhavn Kirstine Theresia Nathalia Vatei, 36, Ugift, Datter, Pianistinde, Kjøbenhavn Anthonette Johanne Alexandrine Vatei, 29, Ugift, Datter, Kjøbenhavn >> Jens Peter Fischer Christensen, 68, Enkemand, Sagførerfuldmægtig, Aabenraa Maren Frank, 44, Ugift, Syerske, Halk, Haderslev Amt Hans Abildrup Larsen, 21, Ugift, Stud. med., Ørre, Ringkjøbing Amt Martin Jensen Gasbjerg, 18, Ugift, Stud. jur, Tvede, Thisted Amt