Correll_Dohlmann

Mette ChristensenAge: 34 years18721907

Name
Mette Christensen
Birth December 27, 1872
Alias
Mette Olkjær f. Christensen

Hjemmedøbt January 1, 1873 (Age 5 days)
Christening January 26, 1873 (Age 30 days)
MarriageJens Larsen OlkjærView this family
November 6, 1896 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Kristen Olkjær
April 24, 1897 (Age 24 years)
Christening of a sonKristen Olkjær
May 2, 1897 (Age 24 years)
Birth of a son
#2
Aage Kjerulff Olkjær
August 26, 1898 (Age 25 years)
Christening of a sonAage Kjerulff Olkjær
September 18, 1898 (Age 25 years)
Birth of a son
#3
Niels Olkjær
September 3, 1900 (Age 27 years)
Christening of a sonNiels Olkjær
October 28, 1900 (Age 27 years)
Birth of a son
#4
Viggo Olkjær
April 10, 1902 (Age 29 years)
Christening of a sonViggo Olkjær
May 18, 1902 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#5
Sofie Olkjær
October 16, 1903 (Age 30 years)
Christening of a daughterSofie Olkjær
December 27, 1903 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#6
Marie Olkjær
August 20, 1905 (Age 32 years)
Christening of a daughterMarie Olkjær
October 22, 1905 (Age 32 years)
Death May 6, 1907 (Age 34 years)
Burial May 10, 1907 (4 days after death)
Family with Jens Larsen Olkjær - View this family
husband
herself
Marriage: November 6, 1896Ydby kirke, Ydby sogn
6 months
son
16 months
son
2 years
son
19 months
son
18 months
daughter
22 months
daughter

Shared note
Mette Christensen alias Mette Kristensen og Mette Olkjær f. Christensen Født: 27-12-1872 i Ydby sogn, Refs herred og hjemmedøbt af præsten den 01-01-1873. Dåben publiceret 26-01-1873 i Ydby kirke. Datter af husmand (og murermester) Niels Nielsen Christensen (1843-1909) og hustru Sidsel Marie Jensen (1846-1918), på 26 år, af Ydby. Kilde: KB-opslag 64, nr. 9. Ydby sogn. Refs herred. Thisted amt. År 1860-1878. KB_C123B_B_010_K03-05-A Gift 06-11-1896: Ungkarl, kommis Jens Larsen Olkjær ved Ydby Station (f. 27-07-1872 i Nees, Karby sogn, søn af afdøde gårdejer Kristen Jensen Olkjær og hustru Maria Sophie Kjerulff i Nees, Karby sogn) gifter sig 06-11-1896 i Ydby kirke, Ydby sogn med Mette Kristensen ved Ydby Station (f. 27-12-1872 i Ydby, datter af husmand, murermester Niels Nielsen Kristensen og hustru Sidsel Marie Jensen i Ydby). Kilde: KB-opslag 277, nr. 8. Ydby sogn. Refs herred. Thisted amt. År 1892-1911. KB_1892_C123B_H_012_0396a-v. Død 06-05-1907: Mette Christensen dør 06-05-1907 i Vestervig by og sogn, 34 år gl., og bliver begravet 10-05-1907 på Vestervig nedre kirkegård, Vestervig sogn. Gift. Afholdsvært i Vestervig, Jens Larsen Olkjær's hustru, Vestervig sogn, Refs herred, født 27-12-1872 i Ydby, datter af murer, husejer Niels Nielsen Christensen og hustru Sidsel Marie Jensen af Ydby. Afdødes mand: Jens Larsen Olkjær. Kilde: KB-opslag 260, nr. 11. Vestervig sogn. Refs herred. Thisted amt. År 1903-1912. KB_1892_C121_G_013_0375a-dk Folketælling: FT-1901: Oksenbøl by, Vestervig sogn, Refs herred, Thisted amt - husliste 61: Jens Olkjær, f. 27-07-1872 i Nees (Næs, Karby sogn), Thisted amt, tilflyttet fra Århus i 1900, husfar, gift i 1896, pakhusforvalter >> Mette Christensen, f. 27-12-1872 i Ydby sogn, Thisted amt, tilflyttet fra Århus i 1900, husmor, gift i 1896 Christen Olkjær (alias Kristen Olkjær), f. 24-04-1897 i Karby sogn, Thisted amt, ugift, barn Kjærulff Olkjær (alias Aage Kjerulff Olkjær), f. 26-08-1898 i Ydby sogn, Thisted amt, ugift, barn Niels Olkjær, f. 03-09-1900 i Krik, Vestervig sogn, Thisted amt, ugift, barn Kilde: KB-opslag 600-601. FT1901_1073_01859