Correll_Dohlmann

Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Kent1870

Name
Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Kent
Birth March 13, 1870 30 26
Alias
Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Jensen

Christening 1870
Birth of a brotherHarald Knud Martin Jensen Kent
June 12, 1871 (Age 14 months)
Occupation
Handelslærling i 1885. Siden bestyrer

Christening of a brotherHarald Knud Martin Jensen Kent
July 26, 1871 (Age 16 months)
Birth of a sisterPetra Emmy Jensen Kent
September 7, 1872 (Age 2 years)
Christening of a sisterPetra Emmy Jensen Kent
October 21, 1872 (Age 2 years)
Birth of a sisterEllen Agnete Marie Jensen Kent
January 30, 1874 (Age 3 years)
Christening of a sisterEllen Agnete Marie Jensen Kent
May 10, 1874 (Age 4 years)
Birth of a sisterMargrethe Jensen
October 27, 1875 (Age 5 years)
Christening of a sisterMargrethe Jensen
March 12, 1876 (Age 5 years)
Birth of a brotherViggo Emil Jensen
April 24, 1877 (Age 7 years)
Christening of a brotherViggo Emil Jensen
June 24, 1877 (Age 7 years)
Birth of a sisterInger Bertha Augusta Jensen
October 29, 1878 (Age 8 years)
Christening of a sisterInger Bertha Augusta Jensen
May 22, 1879 (Age 9 years)
Death of a fatherPeter Severin Jensen
September 30, 1879 (Age 9 years)
Death of a sisterInger Bertha Augusta Jensen
April 2, 1880 (Age 10 years)
Burial of a sisterInger Bertha Augusta Jensen
April 7, 1880 (Age 10 years)
Death of a brotherViggo Emil Jensen
April 29, 1880 (Age 10 years)
Burial of a brotherViggo Emil Jensen
May 2, 1880 (Age 10 years)
Death of a maternal grandmotherElsine Christiane Emilie Truelsen
after 1880 (Age 9 years)

Death of a maternal grandfatherJens Peter Fischer Christensen
after 1885 (Age 14 years)

MarriageFru_Marie JensenView this family
before 1904 (Age 33 years)

Death of a motherEmmy Annania Christensen
July 16, 1922 (Age 52 years)

Death of a sisterSigne Jensen
September 1, 1941 (Age 71 years)
Burial of a sisterSigne Jensen
September 5, 1941 (Age 71 years)
Death of a brotherHarald Knud Martin Jensen Kent
May 20, 1960 (Age 90 years)

Death of a sisterEllen Agnete Marie Jensen Kent
October 20, 1960 (Age 90 years)

Burial of a sisterEllen Agnete Marie Jensen Kent
October 24, 1960 (Age 90 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 4, 1866Bogense kirke
1 year
elder sister
15 months
elder sister
14 months
himself
15 months
younger brother
15 months
younger sister
17 months
younger sister
21 months
younger sister
18 months
younger brother
Viggo Emil Jensen
Birth: April 24, 1877 37 33Store Kongensgade 19, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death: April 29, 1880Blågårdsgade 38, Kbh. i Helligånds sogn
18 months
younger sister
Inger Bertha Augusta Jensen
Birth: October 29, 1878 39 34Herluf Trollesgade 16, Kbh. i Holmens sogn
Death: April 2, 1880Blågårdsgade 38, Kbh. i Helligånds sogn
Family with Fru_Marie Jensen - View this family
himself
wife
Marriage: before 1904

Shared note
Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Kent alias Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Jensen *) Født: 13-03-1870 på Tvilumgaard, Tvilum sogn og døbt i 1870 i Tvilum kirke - søn af forpagter P. Jensen (alias Peter Severin Jensen) og hustru E. Jensen f. Christensen (alias Emmy Annania Jensen f. Christensen), af Tvilumgaard. *) Får den 19-08-1912 (lige som sine søskende) navnebevis af Justitsministeriet på navnet: Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Kent. NB! Dette kan ikke fastslås, da hvor der henvises til hans fødsel mangler i kirkebogen Kilde: Se KB-opslag 273, nr. 89, side 338. Almindeligt Jærnførelsesregister. Tvilum sogn. Gjern h. Skanderborg a. År 1864-1876. KB_C391_B_018_K09-38-A. Her er der henvisning til side 26, nr. 10 - men siden mangler dog i kirkebogen! Erhverv: Handelslærling i 1885. Bestyrer i 1904 Gift før 1904: Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Jensen (siden Kent) gifter sig med Marie, f. 30-11-1875 i Odense. Folketællinger og bosteder: FT-1880: København (Staden), Blaagaardsgade Matr. 36, Forhus, 2. Sal til Højre, 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8553: (Hellig Kors og Sankt Johannes sogne) Emmy Annania Jensen født Christensen, 36, Enke, Detailhandler, Husmoder, Bogense Thora Ingeborg Jensen, 12, Ugift, Datter, Silkeborg (læs: Thora Ingeborg Christine Jensen, f. 08-10-1867 i Tvilum sogn) >> Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Jensen, 9, Ugift, Søn, Silkeborg Margrethe Jensen, 4, Ugift, Datter, Kjøbenhavn (f. 27-10-1875 i Vor Frue sogn, Kbh.) Viggo Emil Jensen, 2, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Inger Bertha Augusta Jensen, 1, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Sophie Dorthea Jensen, 16, Ugift, Tyende, Kjøbenhavn Bertha Mary Laura Hansen, 18, Ugift, Expeditrise, Kjøbenhavn Ellen Agnete Marie Jensen, 6, Ugift, Datter, ?? Silkeborg (læs: f. 30-01-1874 på Tvilumgaard, Tvilum sogn) Eline Emilie Christiane Christestensen, 65, Gift, Husmoderens Moder (alias Elsine Christiane Emilie Christensen f. Truelsen) FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Kjøbmager Kvarter, Grønnegade 2, matr.291 3.Sal, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3806 Axel !! Holger Ernst, 22, Ugift, Handels CommisKjøbenhavn Valdemar Petersen, 19, Ugift, Handels Lærling Kjøbenhavn >> Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Jensen, 14, Ugift, Handels Lærling Tvilum Sogn, Silkeborg Søren Willumsen, 18, Ugift, Tjenestetyende, Tjenestekarl, Lundby Alle,Jørglunde Sogn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1904 Hovedperson: Aage Gunner Peter Christian Otto Volkmar Jensen, f. 13-03-1870 i Tvillum - Stillinger: Bestyrer Ægtefælle: Marie Jensen, f. 30-11-1875 i Odense Adresser: 01-05-1904: Turesensgade 17, 1. 01-11-1904: Blaagaardsgade 2, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro). Filmrulle 0014. Registerblad 3410 (unikt id: 1671848)