Correll_Dohlmann

Esbern Edward Holst Jensen KentAge: 92 years19021994

Name
Esbern Edward Holst Jensen Kent
Birth August 18, 1902 31 28
Alias
Esbern Jensen, Esbern Kent og Esbern Edvard Holst Jensen Kent

Christening August 18, 1902
Birth of a brotherHalvor Holst Jensen Kent
October 20, 1904 (Age 2 years)
Christening of a brotherHalvor Holst Jensen Kent
November 27, 1904 (Age 2 years)
Birth of a sisterGrace Angelica Gemy Holst Jensen Kent
May 23, 1910 (Age 7 years)
Christening of a sisterGrace Angelica Gemy Holst Jensen Kent
June 12, 1910 (Age 7 years)
Death of a paternal grandmotherEmmy Annania Christensen
July 16, 1922 (Age 19 years)

Death of a motherHilda Holst
1945 (Age 42 years)

Death of a fatherHarald Knud Martin Jensen Kent
May 20, 1960 (Age 57 years)

Death December 25, 1994 (Age 92 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 1, 1897Helligåndskirken, Kbh.
9 months
elder brother
2 years
elder brother
2 years
himself
Esbern Edward Holst Jensen Kent
Birth: August 18, 1902 31 28Blair, Nebraska, USA
Death: December 25, 1994Californien, USA
2 years
younger brother
6 years
younger sister

Shared note
Esbern Edward Holst Jensen Kent alias Esbern Jensen, Esbern Kent og Esbern Edvard Holst Jensen Kent Født: 18-08-1902 i Blair, Nebraska, USA og døbt samme dag - søn Harald Knud Martin Jensen Kent og hustru Hilda f. Holst. Kilde: Hans konfirmation Konfirmeret: Esbern Edward Holst Jensen Kent bliver konfirmeret 06-10-1918 i Kingos kirke, Kbh. (teksten mangler i KB: søn af sognepræst Harald Knud Martin Jensen Kent og hustru Hilda f. Holst), boende Nannasgade 18, 1. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 82, nr. 47. Kingos sogn. År 1909-1925. KB_1892_030_3_004_0081a-CD. Erhverv: Under Firma KENT, KUL KOMPAGNI drives Handel af et Kommanditselskab, i hvilket Esbern Edvard Holst Jensen Kent er eneste ansvarlige Deltager. Prokura er meddelt Halvor Holst Jensen Kent. Kilde: Samling af anmeldelser til Handelsregistrene - Udgivet ved Foranstaltning af Ministeriet for Handel og Industru - 1932, No. 10 - København, side 207 Død 25-12-1994: Esbern Kent (alias Esbern Edward Holst Jensen Kent) dør 25-12-1994 i Californien, USA, 92 år gl. Adresse ved død: Victorville, San Bernardino County, California 92392. Kilde: The United States Social Security Death Index Folketællinger og bosteder: Rejser med sin familie til USA: Navn: Jensen, Esbern Stilling: Barn Alder: 04 Bestemmelsessted: NY. Kontrakt nr.: 349400 Forevisningsdato: 7/26/1906 Fødested: Trillingsgaard Fødesogn: ? Sidste oph.sogn: København Sidste oph. amt: København Sidste oph.sted: Kbhv. Bestemmelses land: USA Bestemmelses by: New York City Bestemmelses stat: New York State Skibsnavn: Hellig Olav Bemærkninger: ANM: Hellig Olav. IDkode: D0507J4113 FT-1916: Nannasgade 18, 1. sal, Kbh.: Harald Kent, f. 12-06-1871 i Tvilumgaard, Tvilum sogn, gift, trossamfund: Folkekirken, husfar, sognepræst, journalist, Den Danske Folkekirke Hilda Kent, f. 19-08-1873 i København (læs: Vor Frue sogn, Kbh.), gift, Folkekirken, husmor Johannes Kent, f. 15-04-1898 i København (læs: Skt. Lukas sogn, Frbg.), ugift, Folkekirken, barn Vilhelm Kent, f. 06-07-1900 i Blair, Nebraska, USA, ugift, Folkekirken, barn >> Esbern Kent, f. 18-07-1902 i Blair, Nebraska, USA, ugift, Folkekirken, barn Halvor Kent, f. 20-10-1904 i København (læs: Helligånds sogn, Kbh.), ugift, Folkekirken, barn Grace Kent, f. 23-05-1910 i Salt Lake City, Utah, USA, ugift, Folkekirken, barn Kilde: FT-opslag 132-133. FT1916_08050_00506 FT-1921: Nannasgade 18, 2. sal, Kbh.: Hilda Holst Jensen Kent, f. 19-08-1873 i Kbh., gift, tilflyttet i marts 1915 fra Hellerup, husmor Johannes Holst Jensen Kent, f. 15-04-1898 i Kbh., ugift, tilflyttet i marts 1915 fra Hellerup, søn, stud. juris. Vilhelm Holst Jensen Kent, f. 06-07-1900 i (Blair, Nebraska) USA, ugift, tilflyttet i marts 1915 fra Hellerup, søn, stud. med. Vilhelm Holst Jensen Kent >> Esbern Edward Holst Jensen Kent, f. 18-08-1902 i (Blair, Nebraska), USA, ugift, tilflyttet i marts 1915 fra Hellerup, søn, assistent Halvor Holst Jensen Kent, f. 20-10-1904 i (Skt. Lukas sogn, Frbg.) Kbhvns. amt, ugift, tilflyttet i marts 1915 fra Hellerup, søn, handelslærling Grace Angelika Gemy Holst Jensen Kent, f. 23-05-1910 i USA, ugift, tilflyttet i marts 1915 fra Hellerup, datter Tillægsskema: Midlertidig fraværende: Harald Knud Martin Jensen Kent, f. 12-06-1871 i Tvilumgaard, Tvilum sogn, tilflyttet kommunen okt. 1914 fra Hellerup Kilde: FT-opslag 50. FT1921_00035_00179 http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=80720&side=50 FT-1925 - 5. nov.: Nannasgade 18, 2. sal. Kbh.: Kent, Harald Knud Martin Jensen, f. 12-06-1871 i Tvilumgaard, Tvilum sogn, dansk, gift, husfar, sognepræst Kent, Hilda, f. 19-08-1873 i København (Vor Frue sogn), dansk, gift, husmor Kent, Johannes Holst Jensen, f. 15-04-1898 i København (Skt. Lukas sogn, Frbg.), dansk, ugift, søn, studerende (jura) - var midlertidigt i Grenå hos sagfører Fr. Viale (alias hos sin onkel Frederik Carl Christian Viale, der er gift med fasteren Signe Viale f. Jensen. Signe er søster til Harald). Kent, Vilhelm Holst Jensen, f. 06-07-1900 i Blair, Nebraska, USA, dansk, ugift, søn, studerende (medicin) >> Kent, Esbern Edvard Holst Jensen, f. 18-07-1902 i Blair, Nebraska, USA, dansk, ugift, søn, kontorist Kent, Halvor Holst Jensen, f. 20-10-1904 i København (Helligånds sogn), dansk, ugift, søn, kontorist Kent, Grace Angelica Gemy Holst Jensen, f. 23-05-1910 i Salt Lake City, Utah, USA, dansk, ugift, datter, skoleelev Kilde: FT-opslag 325. FT1925_0391_01237 http://ao.salldata.dk/vis1.php?bsid=93615&side=325