Correll_Dohlmann

Agnese Caroline Augusta Franziska RischelAge: 74 years18411915

Name
Agnese Caroline Augusta Franziska Rischel
Birth May 12, 1841 40 38
Alias
Carolina Augusta Rischel

Christening June 12, 1841 (Age 31 days)
Death of a brotherNicolai Valentin Eduard Rischel
October 12, 1843 (Age 2 years)
Burial of a brotherNicolai Valentin Eduard Rischel
October 16, 1843 (Age 2 years)
Birth of a brotherWilliam Arnold Alexander Rischel
March 4, 1846 (Age 4 years)
Christening of a brotherWilliam Arnold Alexander Rischel
September 20, 1846 (Age 5 years)
Death of a motherAnna Marie Elisabeth Duncker
after 1850 (Age 8 years)

Death of a fatherNicolai Rischel
June 9, 1866 (Age 25 years)
Death of a brotherWilliam Arnold Alexander Rischel
December 8, 1891 (Age 50 years)
Burial of a brotherWilliam Arnold Alexander Rischel
December 15, 1891 (Age 50 years)
Death August 20, 1915 (Age 74 years)
Burial August 27, 1915 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 14, 1830Frederiks Tyske Kirke, Kbh.
9 months
elder brother
3 years
elder brother
Nicolai Valentin Eduard Rischel
Birth: September 7, 1833 32 30Dybensgade 171, Kbh.
Death: October 12, 1843Hummerstræde 229, Kbh.
3 years
elder sister
Mariane Nikoline Rischel
Birth: October 19, 1836 35 33Admiralstræde 226, Kbh.
Death: January 22, 1838Admiralstræde 226, Kbh.
2 years
elder brother
Bernhard August Franz Oscar Rischel
Birth: January 8, 1839 38 36Admiralstræde 226, Kbh.
Death: December 19, 1839Hummerstræde 229, Kbh.
22 months
elder brother
Leonhard Burchard Emil Rischel
Birth: November 17, 1840 39 37Hummerstræde 229, Kbh.
Death: January 29, 1841Hummerstræde 229, Kbh.
6 months
herself
Agnese Caroline Augusta Franziska Rischel
Birth: May 12, 1841 40 38Hummerstræde 229, Kbh.
Death: August 20, 1915Alderdomshjemmet, De gamles by
5 years
younger brother

Shared note
Agnese Caroline Augusta Franziska Rischel alias Carolina Augusta Rischel Født: 12-05-1841 på Hummerstræde 229, Kbh. og døbt 12-06-1841 i Skt. Petri kirke, Kbh. - af Nicolai Rischel, skræddersvend og hustru (Anna) Marie Elisabeth f. Duncker, Hummerstræde 229, Kbh. Kilde: KB-opslag 124, nr. 30. Skt. Petri sogn. År 1841-1858. KB_011_2_006_K05-10-A Død 20-08-1915: Ugift Agnese Caroline Augusta Franziska Rischel dør 20-08-1915 på Alderdomshjemmet, De gamles by, Amagergade 15, Kbh., 74 år gl., og bliver begravet 27-08-1915 på Bispebjerg kirkegård, Kbh. Kilde: KB-opslag 267, side 273. Alm. hospital/De gamles by. År 1909-1916. KB_1892_074_3_019_0273a-DK. Folketællinger: FT-1845: København (Staden), Vester Kvarter, Vester Kvarter, Gaasegaden 140, Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4240: Nicolei Rischel, 43, Gift, Skrædersvend, Warschau, Polen (Warszawa har været Polens hovedstad siden 1596) Maria Duncher, 42, Gift, hans Kone, Bremen (Tyskland) Ferdinand Rischel, 15, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn >> Carolina Augusta Rischel, 3, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn FT-1850: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Adelgade, No. 248, Anden Bagsal, 248, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5680: Johan Berg, 25, Gift, Dreiersvend, Kjøbh. Elien Berg, 26, Gift, hans Kone, Randers Peter Berg, 2, Ugift, hans Søn, Kjøbh. Olof Berg, 1, Ugift, hans Søn, Kjøbh. Marie Rischel, 47, Enke, Hanarbeide, Bromann?? (læs: f. i Bremen) *) Johan Rischel, 20, Ugift, hendes Søn, Bogtrykkersvend, Kjøbh. >> Agenes Rischel, 8, Ugift, hendes Datter, Kjøbh. William Rischel, 4, Ugift, hendes Datter [Søn], Kjøbh. (læs: Hendes søn alias William Arnold Alexander Rischel) *) NB! Fejl i fødestedet er indberettet d. 05-06-2014 af Lise-Lone