Correll_Dohlmann

Kirsten EscheAge: 52 years19081961

Name
Kirsten Esche
Birth October 12, 1908
Alias
Kirsten Kähler f. Esche

Christening December 22, 1908 (Age 2 months)
MarriageViggo Niels Harald Joachim KählerView this family
April 9, 1931 (Age 22 years)
Death February 27, 1961 (Age 52 years)
Burial March 1, 1961 (2 days after death)
Family with Viggo Niels Harald Joachim Kähler - View this family
husband
Viggo Niels Harald Joachim Kähler
Birth: April 23, 1905 45 44Halskovvej Fors. No. 272, Halskov i Korsør Skt. Povls sogn
Death: April 8, 1967Skodsborg Badesanatorium, Vedbæk sogn
herself
Kirsten Esche
Birth: October 12, 1908Maglekildevej 10, Frbg. i Frederiksberg sogn
Death: February 27, 1961Centralsygehuset, Sct. Peders sogn, Slagelse
Marriage: April 9, 1931Frederiksberg kirke
Viggo Niels Harald Joachim Kähler + Inge Lund - View this family
husband
Viggo Niels Harald Joachim Kähler
Birth: April 23, 1905 45 44Halskovvej Fors. No. 272, Halskov i Korsør Skt. Povls sogn
Death: April 8, 1967Skodsborg Badesanatorium, Vedbæk sogn
husband’s wife
Marriage: after 1961

Shared note
Kirsten Esche alias Kirsten Kähler f. Esche Født: 12-10-1908 på Maglekildevej 10, 3. sal, Frbg. i Frederiksberg sogn og døbt 22-12-1908 i Frederiksberg kirke - datter af ingeniør (siden direktør) Johan Georg Rasmus Esche, f. 23-12-1878 i Kbhvn., og hustru Elisa Juliane f. Krause på 26 år, boende Maglekildevej 10, 3. sal, Frbg. Forældrene viet 03-12-1904 i Keyport New Jersey, USA. Kilde: KB-opslag 375, nr. 184. Frederiksberg sogn. År 1904-1909. KB_1892_064_3_084_0374a-FK Gift 09-04-1931: Ungkarl, ingeniør Viggo Niels Harald Joachim Kähler af Halskovvej 72, Korsør (f. 23-04-1905 i Korsør Skt. Povls sogn, søn af afdøde fabrikant Valdemar Joachim Kähler og hustru Cordelia Gundersen Rasmusen, der lever og bor i Korsør) gifter sig 09-04-1931 i Frederiksberg kirke med ungpige Kirsten Esche af Kronprinsensvej 33, Frbg. (f. 12-10-1908 i Frederiksberg sogn, datter af direktør Johan Georg Rasmus Esche hustru Elisa Juliane f. Krause, Kronprinsensvej 33, Frbg.). Vidner: Ingeniør Gutton Kähler, Korsør og direktør Martin Fischer, Kronprinsensvej 33. Kilde: KB-opslag 225, nr. 57. Frederiksberg sogn. År 1927-1932. KB_1892_064_3_105_0222a-V. Død 27-02-1961: Kirsten Kähler f. Esche, husmor, Halskovvej 72, Korsør, dør 27-02-1961 på Centralsygehuset, Sct. Peders sogn, Slagelse, 52 år gl., og bliver begravet 01-03-1961 på Korsør kirkegård. Født 12-10-1908 i Frederiksberg sogn, datter af ingeniør Johan Georg Rasmus Esche og hustru Elisa Juliane Krause. Gift med civilingeniør Viggo Niels Harald Joachim Kähler. Sidste fælles bopæl: Halskovvej 72, Korsør. Kilde: KB-opslag 250, side 254. Korsør Skt. Povls sogn. År 1949-1962. KB_1892_423_3_030_0254a-DK. Parret får 4 børn. Kilde: OneTrees by MacGregor Sadolin - adm. af Nick MacGregor Sadolin